MECLİS OTURUMUNDA İMAR PLANLARI TARTIŞILDI

17 Eki 2017 Sal 16:51
Bu haber 149 kez okundu
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

Ataşehir Belediye Meclisi Meclis 1.Başkanvekili Sadi Özata Başkanlığında toplanarak gündem deki konuları görüştü.

Ataşehir Belediye Meclisi Ekim Ayı’nın 5’inci birleşiminde yine gündemdeki konulardan ziyade gündem dışı konuşmalar damgasını vurmaya devam ediyor.

Gündem dışı söz alan CHP Meclsi Grup Başkanı İlhami Yılmaz, İBB Meclis toplantısında Aşık Veysel ve Mustafa Kemal mahalleleriyle ilgili İmar planlarına neden ret oyu kullandıklarını şöyle açıkladı:

“NEDEN RET VERDİĞİMİZİN SORGULANMASI LAZIM”

Yılmaz açıklamasına şöyle devam etti: “Geçen Cuma günü İBB Meclisinden Âşık Veysel ve Mustafa Kemal mahalleleriyle ilgili 1/5000’lik NİP geçti.  Ancak o gün sosyal medyada dolaşan bir takım iddialar vardı. “CHP’nin ret oylarına karşın Ak Parti meclis üyelerinin oylarıyla oyçokluğuyla kabul edildi” diye yazılıyordu. CHP Meclis üyeleri olarak İBB Meclisinde Âşık Veysel ve Mustafa Kemal Mahallesi 1/5000’lik Nİ Planlarına ret oyu kullandık.  Neden ret verdiğimizin sorgulanması lazım.”

DSCF9790

“ÂŞIK VEYSEL VE MUSTAFA KEMAL MAHALLELERİ CEZALANDIRILDI”

Bu konu ile ilgili kısa bir açıklama yapan İlhami Yılmaz; “ 2015 yılında Planlamadan gelen teklif 10 kat 2 emsal.  Bu plan teklifi bölgenin sorunlarını kaldırmayacağı, tabi ki bu bölgedeki fiili yapılaşmalar, planlı alanın çerçevesinde ki plan kararları doğrultusunda değerlendirilmelerin yapılması için AK Parti ve CHP Meclis üyeleri olarak ilgili müdürlüğe iade ettik. Bundan birkaç ay evvelde 1.50 – 1.75 emsal olarak iki mahalleye ait Nİ Planları geldi.  Komisyona tekrar gönderildi. Komisyon bu değerlendirmeleri yaparken İmar Komisyonunda ki arkadaşlarımızla yaptığımız görüşmeler sonucunda 2.50 emsal olarak teklif edilmişti. Bu teklif doğrultusunda bir düzeltme beklerken bizim önümüze 1.50 olan 1.75, 1.75 olan emsalde 2.00 emsal olarak geldi. Katlarda biri 8 diğeri 10 kat olarak geldi. Zaman zaman İmar üzerinde siyaset yapılmaması gerektiğini ifade ediyoruz ama ne yazık ki o gün hakikatten Âşık Veysel ve Mustafa Kemal mahallelerinde yaşayan arkadaşlarımızın cezalandırıldığını gördük ve dolayısıyla ret oyu verdik” dedi.

DSCF9794

“ YAPILACAK İTİRAZLARIN DEĞERLENDİRİLEREK PLANLARIN DÜZELTİLMESİ LAZIM”

Yılmaz; “Bu konuda yapılacak itirazların değerlendirilerek bunun düzeltilmesi lazım. Olmazsa olmaz. Bu iki mahallenin etrafına baktığımızda Örnek mahallesinde,  Yenisahra ve Barbaros Mahallerinde 2,5 emsal.  Yine Mustafa Kemal Mahallesinin Ümraniye İlçe sınırları içerisinde kalan Site mahallesinde de 2,5 emsal verilmiş. Birde buraya bakıyorsunuz 1.75 ve 2 emsal düzeltilerek getirilmiş. Ayrıca burada yüzde 20 kesinti yapılarak yani bir vatandaşın 5000 m2 arsası varsa bundan %20 net üzerinden kesinti yapılarak 4000 m2 düşerek yine vatandaşın kaybı söz konusudur.  Tekrar söylüyorum bu iki mahallede yaşayan vatandaşlarımız cezalı duruma düşürülmüştür. Bu planların düzeltilmesi ile ilgili olarak gereken çalışmalarımızı yapacağımızı buradan ifade etmek istiyorum” diyerek tepkisini bir kez daha dile getirdi.

DSCF9822

“BİZDE SÖYLÜYORUZ, İMAR ÜZERİNDEN SİYASET YAPILMAZ”

Ak Parti Meclis Grup Başkanı M.Cevat Arzık İlhami Yılmaz’ın söylediklerine cevap vermek üzere gündem dışı söz alarak; İlhami Yılmazı dinlerken hayret etmemek elde değil. Ne yazık ki CHP orda olumsuz oy kullanmış ancak orada Ataşehir’den 3-4 CHP’li meclis üyesi arkadaşımız olmasına rağmen bu konuyu orada savunan bağımsız üye Hüseyin Sipahi oldu vurgusunu yaparak şöyle devam etti: “Bizde söylüyoruz İmar üzerinden siyaset yapılmaz doğrudur. Ancak geldiğimiz noktada ret oyu verilerek siyaset yapılmış oluyor. Bizde bunun üstünde grup olarak ret oyu vermiş olsaydık plan geçmeyecekti. Bizde bu planların biran evvel çıkıp dönüşümün başlaması ve vatandaşlarımızın daha fazla mağdur olmamaları için elimizden geldiğince hem Ak Parti Meclis Grubu hemde Ak parti İlçe teşkilatı olarak planlarla ilgili görüşlerimizi de sunduk. Bizde emsalin yükselmesi ile ilgili bir takım girişimlerde bulunduk.  1.50 ve 1.75, 1.75 olan emsal de girişimlerimiz sonucunda 2 emsale yükseldi” şeklinde ifade etti.

“SONUÇTA KESİNLEŞMİŞ BİR ŞEY YOK”

Arzık ; “Elbette bizde Ataşehirin her bölgesinin yüksek olmasını istiyoruz. Ancak şu gerçeği de unutmamak lazım.  Sonuçta İstanbul’da 1/ 100 binlik planlar dâhilinde belli bir yoğunluğa göre planlar yapılıyor. Planlamadaki arkadaşlarımız bununla ilgili olarak bilgide verdiler.  Yani yüksek yoğunluklu konut alanına alındı. Neredeyse iki katına varan imar hakkı verilmiş oldu. Sonuçta kesinleşmiş bir şey yok. Askıya çıkacak. İtirazlar değerlendirilir. Bölge halkının istekleri göz önünde bulundurularak tekrar görüşülür ve maksimum ne şekilde çıkacaksa, mağduriyet yaşanmaması adına bizde elimizden geldiğince gayret gösteririz” dedi.

DSCF9796

“ CHP’Lİ ARKADAŞLARIMIZ İNÖNÜ VE KAYIŞDAĞI İÇİNDE RED VERDİLER”

Kayışdağı ve İnönü Mahalleri içinde CHP’li arkadaşlarımız ret verdi diyen Arzık; “Orada çok büyük değişiklik yok. Aslında revizyon edilen bir plandı. Orada mağduriyetlerin giderilmesi noktasında bir plan yapıldı. Buradaki amaç, donatı da kalan bir parsel varsa, donatı transferi ile bu mağduriyetlerinin giderilmesi, yine dere sınırlarının koruması düştüğü için orada kalan bazı yeşil alanlarla ilgili bunların hem kamuya döndürülmesi hemde orada yıllardır mağdur olan vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi açısından uygulama adaları oluşturularak  %25 kesinti yapılıp kamuya birebir terk edilmesini sağlamaktı” diye konuştu.

Arzık son olarak şunları söyledi: “Bizim imar planları ile ilgili herhangi bir bölgeyi cezalandırmak gibi bir düşüncemiz olmadığı gibi imar üzerinde de siyaset yapma noktasında bir düşüncemiz yok, eğer aksi durum olsaydı bizde ret oyu verirdik ve bu planda çıkmazdı.”

DSCF9811

Daha sonra CHP Meclis Üyesi Süleyman Karadağ İmar planları ile ilgili mahalle halkını cezalandırıldığını ifade etti. Buna karşı Ak Parti Meclisi Üyesi Mehmet Korkmaz da biz kimseyi cezalandırmak veya ötekileştirmek gibi bir niyetimiz yok. Tüm mahalleler bizimdir diyerek tepkisini dile getirdi.

DSCF9818

Gündem dışı konuşmaların ardından gündem de bulunan tek madde görüşüldü. Ak parti Grubunun muhalefeti ile oyçokluğuyla komisyondan geldiği şekliyle kabul edildi.

Gündemde görüşülecek başka madde kalmadığından Başkan Sadi Özata oturumu,19.10.2017 Perşembe günü saat 17.00’da toplanmak üzere kapattı.

Benzer Haberler

Ataşehir Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Ataşehir Belediye Başkanlığı’nın ortaklaşa düzenlediği Ataşehir okullar arasında yapılacak olan sportif müsabakaların kuraları çekildi. Ataşehir Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Ataşehir Belediye Başkanlığı’nın ortaklaşa düzenlediği çeşitli branşlardaki birçok sportif müsabakaların kuraları düzenlenen törenle çekildi. Ataşehir’de bulunan ve […]

Yorum 
0

Ataşehir Birlik Platformu Başkan ve Yönetim Kurulu üyeleri “Milli Birlik” adına Ataşehir Mahalle Muhtarları ve Ataşehir basın mensuplarıyla kahvaltılı toplantıda bir araya geldiler. Toplantıda konuşan Birlik Platformu Başkanı Dr. Osman Arıkan; “Milli Birliği oluşturmak için siz muhtarların desteğine her zaman ihtiyacımız var. Çünkü sizler devletimizin mahallelerdeki Uç Beylerisiniz, devletin mahallelerdeki elisiniz, kolusunuz” dedi. Ataşehir Birlik […]

Yorum 
0

“FARKI FARK ETMEK” Çok çalıştınız, çok yoruldunuz, kasım ayında hafta sonu dinlenmeyi, gerçekten gevşemeyi hak ettiniz. Hafta sonları hepimizin kaliteli zaman geçirmek istediği tatil günleri. Hem dinlenmek, hem eğlenmek, hem de farkındalığınızı artırmak, kendinize zaman ayırmak istiyorsanız bu festival tam size göre! Dünya Değişim Akademisi tarafından İstanbul’un şirin beldesi Şile’de düzenlenecek olan“Uluslararası Farkındalık Festivali” sizlere oksijen […]

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:


“DEVLETİMİZİN MAHALLELERDEKİ...

Ataşehir Birlik Platformu Başkan ve Yönetim Kurulu […]

MALTEPE ARDAHANLILAR DERNEĞİ...

Yeni kurulan Maltepe Ardahanlılar Derneği kurucu yöneticileri […]

1000 ÇOCUĞU GİYDİRME PROJESİ...

Ataşehir’de bir ilki gerçekleştiren il derneklerinin katkı […]

ÇANTADAN KAÇAK KÖPEK YAVRULA...

Kapıkule Sınır Kapısı’nda bez pazar poşetlerin arasında […]

POPÜLER HABERLER

Ataşehir’in yeni gözdesi: ROYAL RES...

İçinde barındırdığı Yeditepe Üniversitesi ile Ataşehir’in en […]

MODA HOME ATAŞEHİR’DE

MODA HOME ATAŞEHİR’DE Ataşehir’de her geçen gün […]

Ataşehir’in Seçim Anketi

Ataşehir’in seçim nabzını ölçüyoruz ! Bu gün […]

İlgezdi cevap verdi…

“PİŞMANIM, ÖZÜR DİLİYORUM” Battal İlgezdi son günlerde […]

İmar İskan’da 2. perde

İmar İskan Blokları’nın kaderini belirleyecek olan ‘Ataşehir-Şerifali […]

Türkkeşlik Köyü Atakta

TÜRKKEŞLİK KÖYÜ ATAKTA Sivas’ın İmranlı ilçesine bağlı […]

“Protokol imzalanırken görüşl...

İmar İskan sakinlerinden itiraz var Geçtiğimiz ay […]