“İSA ÇELİK’İN OBJEKTİFİNDEN DAĞLARCA” SERGİSİ

14 Eki 2017 Cts 8:21
Bu haber 74 kez okundu
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

 

Ataşehir Belediyesi Kültür Sanat etkinlikleri çerçevesinde ünlü şairimiz Fazıl Hüsnü Dağlarca’yı 9. ölüm yıldönümünde anma etkinlikleri kapsamında düzenlediği “İsa Çelik’in Objektifinden Dağlarca Fotoğrafları” sergisi, Ataşehir’deki Novada İş Merkezi’nde bulunan Cemal Süreya Etkinlik ve Sergi Salonun da açıldı.

Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Sadık Kayhan, Ataşehir Belediye Meclisi 1. Başkan Vekili Sadi Özata, CHP Ataşehir İlçe Başkanı Hakkı Altınkaynak ve sanatseverlerin katılımıyla açılan sergide, İsa Çelik’in değişik zaman ve mekânlarda çektiği Fazıl Hüsnü Dağlarca fotoğraflarından 36’sı bulunmakta.

Serginin açılış kurdelesini Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Sadık Kayhan, sanatçı İsa Çelik ve Dağlarca etkinliğinin gözlemcisi Alâettin Bahçekapılı birlikte kesti.

DSCF9690

Kayhan bu sırada yaptığı konuşmada,  varlıkların doğup, büyüyüp öldüğünü, bunun karşı çıkılamaz bir olgu olduğunu, ama bazı varlıkların daha uzun yaşamasının arzu edildiğini dile getirdi.

Kayhan şöyle devam etti: “Çoğumuz doğuyor, büyüyor ve biyolojik olarak ömrümüzü tamamlayıp ölüyoruz. Oysa daha az olan bir kesim yaptıklarıyla,  ürettikleriyle, yaşam biçimleriyle, cesaretleriyle hepimize örnek oluyorlar. Bunlar bize yol gösterici oluyorlar.  Bu kesimin daha da az bir kısmını, dünya görüşü bize daha yakın olan bir kesimi veya birini de bize önder olarak seçiyoruz. Keşke bunlar daha çok yaşasaydı, keşke bunlar gibi daha çok kimse olsaydı, diyoruz.  Bunlar kimdir? Mustafa Kemal Atatürk’tür, Nâzım Hikmet’tir,  Ahmet Arif’tir, işte ömrü ne kadar uzun olursa olsun Dağlarca’dır, Yaşar Kemal’dir. Bunlar yaptıklarıyla, ürettikleriyle, çizdikleriyle, yazdıklarıyla, kameralarıyla ufkumuzu açan, bize yol gösteren, doğruyu tanıtan, doğrumuzu yanlışımızı bize gösteren insanlar. Bunların arkasından bizler ‘keşke’lerle yaşıyoruz” dedi.

DSCF9683

Kayhan,  tanımladığı tüm insanlar gittikten sonra, herkese düşen bir görev olduğunu, anılarını yaşatmak, tanınmalarına, daha iyi bilinmelerine, unutulmamalarına katkıda bulunmak gerektiğini belirtti ve Ataşehir Belediyesi’nin bunu yapmaya çalıştığını vurguladı.

DSCF9667

Dağlarca’yı çeşitli zaman dilimlerinde ve mekânlarda fotoğraflayan sanatçı İsa Çelik ise konuşmasında, bir hikâyeci, bir grafiker olduğunu, yaşayışını, duruşunu olumlamadığı hiçbir kimseye fotoğraf makinesi doğrultmadığını ya da herhangi bir işine emek katmadığını belirttikten sonra şöyle devam etti: “Ben bilim, sanat insanlarının fotoğraflarını yapıyorum. Bu tanımlamayı kullanıyorum, çünkü fotoğraf da öteki sanatsal eylemler gibi, sinema, tiyatro, şiir gibi yapılan bir iştir.  Bir kişinin fotoğrafı sanatsal eylem olarak yaparsanız yarına kalır diye düşünüyorum. O nedenle ben, bir vefa borcu olsun diye önce Âşık Veysel’in fotoğrafıyla başladım,  sonra benim dönemime denk gelen hemen hemen herkesin fotoğraflarını yaptım. Ben Sokrates’i, Nâzım’ı, Pir Sultan Abdal’ı, Çaykovski’yi, Dede Efendi’yi dedem sayıyorum.  Çünkü biz, hepimiz üst üste konula konularla gelen bir kültürün devamıyız. Dağlarca gibi adamların yüzü suyu hürmetine bugünlere geldik ve yarınlara gideceğiz. Bilim, kültür, sanatta Dağlarcaların, Yaşar Kemallerin JackLondonların, Dostoyevskilerin yaptıkları büyük bir heyecandır, büyük bir ateştir, büyük bir maceradır. O güzel, büyük maceranın bir tarafından biz de onları alkışlamaya çabalıyoruz” şeklinde ifade etti.

DSCF9698

Ataşehir Belediyesi’nin ünlü şairimiz Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın ölümünün 9. yıldönümü etkinlikleri kapsamında düzenlediği “İsa Çelik’in Objektifinden Dağlarca Fotoğrafları” sergisi 20 Ekim’e kadar Novada İş merkezin de bulunan Ataşehir Belediyesine ait Cemal Süreya Etkinlik ve Sergi Salonun da ziyaretçilere açık olacak.

 

HATIRLATMA

Ataşehir Belediyesi’nin Dağlarca etkinlikleri kapsamında 15 Ekim Pazar günü, saat 13.00’te Karacaahmet Mezarlığı’ndaki kabri başında bir tören yapıldıktan sonra, Ataşehir İçerenköy’de Neşet Ertaş Kültürevi’ndesaat 15.00’te panel gerçekleştirilecek.. 

TRT Emekli Şef Prodüktörü Alaettin Bahçekapılı’nın “Görsel Radyo” biçiminde sunacağı panele, Eleştirmen-Yazar Doğan Hızlan, Akademisyen-Şair Hilmi Yavuz, Çocuk Vakfı Başkanı Yazar-Şair Mustafa Ruhi Şirin, Edebiyat Araştırmacısı Konur Ertop,  Dağlarca Şiir Ödülü Sahibi-Şair Ömer Erdem, Fotoğraf Sanatçısı İsa Çelik ile Dağlarca’nın yakın dostu Ruhan Ertop konuşmacı olarak katılacak.

Panelistler, Dağlarca’nın dünyaya, şiire, çocuklara bakışını, insan ilişkilerini değerlendirecek. Dağlarca’nın şiirlerinin TRT eski sunucusu Levent Bitecik tarafından sunulacağı panelde, Dağlarca’nın yabancı dillere çevrili şiirlerinden de örnekler sunulacak. 

Etkinlikte şairin Ruhi Su ve Eşber Yağmurdereli tarafından bestelenmiş yapıtlarına da yer verilecek. Panel sırasında Dağlarca’nın video görüntüleri ve sesi de yayımlanacak.

DSCF9697 DSCF9695 115_isa_celik_daglarcasergisi_H.Altınkaynak, S.Kayhan, S.Özata) 091A5124

 

 

Benzer Haberler

Ataşehir Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün organize ettiği etkinlikler devam ediyor. Nihal Yalçın, Seray Şahiner’in yazdığı ve İlhami Yazar’ın yönettiği tek kişilik “Antabus” adlı oyun ile Ataşehir Belediyesi Mustafa Saffet Kültür Merkezi Halit Akçatepe Sahnesinde sahne aldı. 333 kişinin izlediği tek perdelik oyun sonrası Ataşehir Belediyesi Mustafa Saffet Kültür Merkezi İdari İşler Koordinatörü Tamer Semerci tarafından […]

Yorum 
0

24 Kasım Öğretmenler Günü, Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün düzenlediği törenle kutlandı. Törende konuşan İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican; “Dünya var oldukça en temiz, en onurlu meslek öğretmenlik olacaktır. Zira öğretmenler insanlığın adsız mimarları ve gelecek aydınlık günlerin yol göstericileridir” dedi.   Ataşehir Kaymakamlığı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün düzenlediği 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle ilk […]

Yorum 
0

Antibiyotik direncine neden olan bakterinin gen transferi engellendi Bilim adamları, antibiyotiğe karşı direnç gelişmesine neden olan bakterilerin gen transferi yapmasını engelledi. Kanada’daki Montreal Üniversitesi araştırmacıları, antibiyotik direncine yol açan ve kromozom dışı DNA parçacıkları olan plazmidlerin bakteriler arası transferini engellemeyi başardı. Araştırmacılar, plazmidlerin transferindeki en önemli unsurlardan TraE proteinlerine bağlanan küçük kimyasal molekülleri taradı. X Işını Kristalografisi ile yapılan analizde […]

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:


“DEVLETİMİZİN MAHALLELERDEKİ...

Ataşehir Birlik Platformu Başkan ve Yönetim Kurulu […]

MALTEPE ARDAHANLILAR DERNEĞİ...

Yeni kurulan Maltepe Ardahanlılar Derneği kurucu yöneticileri […]

1000 ÇOCUĞU GİYDİRME PROJESİ...

Ataşehir’de bir ilki gerçekleştiren il derneklerinin katkı […]

ÇANTADAN KAÇAK KÖPEK YAVRULA...

Kapıkule Sınır Kapısı’nda bez pazar poşetlerin arasında […]

POPÜLER HABERLER

Ataşehir’in yeni gözdesi: ROYAL RES...

İçinde barındırdığı Yeditepe Üniversitesi ile Ataşehir’in en […]

MODA HOME ATAŞEHİR’DE

MODA HOME ATAŞEHİR’DE Ataşehir’de her geçen gün […]

Ataşehir’in Seçim Anketi

Ataşehir’in seçim nabzını ölçüyoruz ! Bu gün […]

İlgezdi cevap verdi…

“PİŞMANIM, ÖZÜR DİLİYORUM” Battal İlgezdi son günlerde […]

İmar İskan’da 2. perde

İmar İskan Blokları’nın kaderini belirleyecek olan ‘Ataşehir-Şerifali […]

Türkkeşlik Köyü Atakta

TÜRKKEŞLİK KÖYÜ ATAKTA Sivas’ın İmranlı ilçesine bağlı […]

“Protokol imzalanırken görüşl...

İmar İskan sakinlerinden itiraz var Geçtiğimiz ay […]