DAĞLARCA ATAŞEHİR’DE ANILACAK…

11 Eki 2017 Çar 8:06
Bu haber 64 kez okundu
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

Şiir konuştuğu, şiir yazdığı, kısaca şiir ürettiği dönemde “Yaşayan en büyük şair” olarak nitelenen, dilimizi “Türkçem benim ses bayrağım” diyerek şiire taşıyan Fazıl Hüsnü Dağlarca, ölümünün 9.  yıldönümünde Ataşehir Belediyesi’nin düzenlediği etkinliklerle anılacak.

Fazıl Hüsnü Dağlarca,  ölümünün 9. yıldönümünde,  13-20 Ekim arasına yayılan bir dizi etkinlikle anılacak.  Ataşehir Belediyesi’nce düzenlenen Dağlarca’yı anma etkinlikleri kapsamında 13 Ekim’de Novada Ataşehir AVM  Cemal Süreya Sergi Salonu’nda İsa Çelik’in hiçbir yerde yayımlanmamış Dağlarca fotoğraflarından oluşan sergi açılacak. 30 fotoğrafın yer alacağı “İsa Çelik’in objektifinden Dağlarca Fotoğrafları” sergisi 20 Ekim’e kadar açık kalacak.

Dağlarca’nın ölüm günü olan 15 Ekim’de önce,  saat 13.00’te Karacaahmet Mezarlığı’nda şairin mezarı başında yapılacak anma töreninin ardından, saat 15.00’ten itibaren İçerenköy’deki Neşet Ertaş Kültür Evi’nde panel düzenlenecek.

BRT Yayın Grubu Genel Yönetmeni, etkinliklerin kolaylaştırıcısı Alâettin Bahçekapılı’nın “Görsel Radyo” biçiminde sunacağı panele ünlü eleştirmen, yazar Doğan Hızlan, şair, akademisyen Hilmi Yavuz, edebiyat tarihi araştırmacısı Konur Ertop,  Çocuk Vakfı Başkanı, şair Mustafa Ruhi Şirin,  Dağlarca Şiir Ödülü sahibi, şair Ömer Erdem, fotoğraf sanatçısı İsa Çelik ve  Dağlarca’nın yakın dostu Ruhan Ertop konuşmacı olarak katılacak.

Panelistler, Dağlarca’nın dünyaya, şiire, çocuklara bakışını, insan ilişkilerini değerlendirecek. Dağlarca’nın şiirlerinin TRT eski sunucusu Levent Bitecik tarafından sunulacağı panelde, Dağlarca’nın yabancı dillere çevrili şiirlerinden de örnekler sunulacak.  Etkinlikte şairin Ruhi Su ve Eşber Yağmurdereli tarafından bestelenmiş yapıtlarına da yer verilecek. Panel sırasında Dağlarca’nın video görüntüleri ve sesi de yayımlanacak.

Dağlarca-2(isaçelik)

İçerenköy’deki Neşet Ertaş Kültür Evi’nde 15 Ekim Pazar günü saat 15.00’te başlayacak panel etkinliğinde, Dağlarca’nın kitaplarından oluşan bir sergi de yer alacak.

Ataşehir Belediyesi Başkanı Battal İlgezdi, Dağlarca etkinlikleri için verdiği demeçte şöyle dedi: “Büyük şairimiz, Kurtuluş Savaşımızı şiirleştirerek daha bir sevilmesine ve bilinmesine yol açan, yüzden fazla esere imza atan Fazıl Hüsnü Dağlarca’yı anmak bizim için ona ödemeye çalıştığımız minnet borcudur.

Dünya edebiyatında da Nâzım Hikmet gibi saygı ile anılan şairlerin arasına giren Dağlarca’yı bu yıl ilk kez düzenlediğimiz etkinliklerle anacağız. Mezarı başında yapacağımız tören de,  İsa Çelik’in fotoğraflarından oluşan sergi de, 15 Ekim’de Neşet Ertaş Kültür Evi’nde gerçekleştireceğimiz panel de Dağlarca’ya olan minnet borcumuzun genç kuşaklar önünde sergilenmesi ve onun unutulmadığının bir göstergesidir. Bütün değerlerimiz için bu tür etkinlikler yapa gelmekteyiz, bu etkinliklerin kapsamını genişletmeyi, her ay, her yıl yapmayı  ve geleneksel hale getirmeyi amaçlıyoruz. Etkinliklerimize katılacak edebiyatçılara, sanatçılara ve Ataşehirlilere şimdiden teşekkür ederim.”

Benzer Haberler

Ataşehir Belediye Meclisi Ekim ayı 6’ıncı birleşiminde 1.Başkanvekili Sadi Özata Başkanlığında toplanarak gündemdeki maddeleri görüştü. Ataşehir Belediye Meclisi 6’ıncı birleşiminde gündeme geçmeden önce gündem dışı söz alan CHP Grup Başkanı ile Ak Parti Grup Başkanı M.Cevat Arzık, 19 Ekim Muhtarlar günü nedeniyle Ataşehir Mahalle Muhtarları ile tüm muhtarlarını Muhtarlar Günü’nü kutladılar. Daha sonra gündemde bulunan […]

Yorum 
0

Sağlık Bakanı Demircan imzasıyla ilgili kurumlara gönderilen genelgede, mide küçültme ameliyatlarının kriterleri yeniden belirlendi. Sağlık Bakanlığı, medyada yer alan ve kendilerine de bildirilen, obezitede giderek yaygınlaşan bir tedavi yöntemi olarak uygulanan ve “obezite cerrahisi” şeklinde adlandırılan operasyonlara bağlı olarak bazı vakaların ölümle sonuçlanması üzerine harekete geçti. Sağlık Bakanı Ahmet Demircan imzasıyla, obezite cerrahisi uygulamalarındaki muhtemel […]

Yorum 
0

UEFA Avrupa Ligi I Grubu 3. hafta maçında Atiker Konyaspor, sahasında Avusturya temsilcisi Salzburg’a 2-0 yenildi. UEFA Avrupa Ligi I Grubu 3. hafta maçında Atiker Konyaspor, sahasında Avusturya temsilcisi Salzburg’a 2-0 yenildi. dakikada Ömer Ali Şahiner’in ceza sahası dışından sağ çaprazdan vuruşunda, top kaleci Walke’de kaldı. dakikada Samassekou’nun pasında, ceza sahasında topla buluşan Berisha’nın yerden şutunda, meşin yuvarlağı […]

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:


SOYLU, 200 ÖĞRENCİYLE BULUŞTU

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Biz Anadoluyuz Projesi’ni […]

NÜFUS HİZMETLERİ KANUN TASAR...

Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik […]

ATAŞEHİR’DE MUHTARLAR GÜNÜ K...

  Kültürümüzün, toplumsal hayatımızın önemli yapı taşlarından […]

100 BİN KİŞİYE CUMHURİYET ME...

Ataşehir’de Cumhuriyet Bayramı kutlamaları için büyük hazırlık. […]

POPÜLER HABERLER

Ataşehir’in yeni gözdesi: ROYAL RES...

İçinde barındırdığı Yeditepe Üniversitesi ile Ataşehir’in en […]

MODA HOME ATAŞEHİR’DE

MODA HOME ATAŞEHİR’DE Ataşehir’de her geçen gün […]

Ataşehir’in Seçim Anketi

Ataşehir’in seçim nabzını ölçüyoruz ! Bu gün […]

İlgezdi cevap verdi…

“PİŞMANIM, ÖZÜR DİLİYORUM” Battal İlgezdi son günlerde […]

İmar İskan’da 2. perde

İmar İskan Blokları’nın kaderini belirleyecek olan ‘Ataşehir-Şerifali […]

Türkkeşlik Köyü Atakta

TÜRKKEŞLİK KÖYÜ ATAKTA Sivas’ın İmranlı ilçesine bağlı […]

“Protokol imzalanırken görüşl...

İmar İskan sakinlerinden itiraz var Geçtiğimiz ay […]