İLGEZDİ; “YETKİ VERSİNLER SORUNU ÇÖZEYİM”

04 Eki 2017 Çar 10:47
Bu haber 131 kez okundu
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

Günlerdir konuşulan ancak bir türlü sorunu çözülemeyen Yeni Çamlıca Mimar Sinan ve Mevlana mahalle muhtarlarının yaptığı basın açıklamasını hatırlatan Ataşehir belediye Başkanı Battal İlgezdi,  Meclis 1. Başkanvekili Sadi Özata’nın makam odasında bir araya geldiği basın mensuplarına konu ile ilgili yaptığı açıklamada; “Yetki versinler sorunu çözeyim” dedi.

1973 yılından beri devam eden mülkiyet ve imar sorunu YEDPA’nın müracaatı üzerine yargıya taşınan 1/5000’lik planın 2008’de iptali ile çıkmaza girdiğini belirten, Battal İlgezdi sorunu İBB, Bakanlık ya da yetki verilirse Ataşehir Belediyesi’nin çözebileceğini söyledi.

Belediye Meclis toplantısı sonrasında basın mensupları ile bir araya gelen Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, Yeni Çamlıca Mimar Sinan ve Mevlana mahallelerinin mülkiyet ve imar sorunları ile çözüme yönelik şu değerlendirmeyi yaptı.

DSCF8857

“MAHKEME KARARINI UYGULAMAK ZORUNDAYIZ”

Başkan Battal İlgezdi, Yeni Çamlıca Mimar Sinan ve Mevlana mahalle muhtarlarının öncülüğünde düzenlenen ve bölgenin mülkiyet sorununa dikkat çekildiği toplantıda ele alınan kök tapuya dönülmesi ve encümen kararı ile kendine yönelik eleştirilere yanıt verdi.

Anayasa’nın 138. Ve 2577 sayılı İdari yargılama Usulü kanununun 28.Maddesi gereği Mahkeme Kararlarının uygulanması zorunludur diyen İlgezdi; alınan karar buna dayanarak alınmıştır dedi.

İlgezdi; Bölgenin sorununun hazırlanacak yeni bir imar planı ile çözülebileceğini, en kötü planın plansızlıktan iyi olduğunu söyledi. İlgezdi, mülkiyet sorununun da imar planı ile birlikte çözüleceğini, çözüm için zaman kazanma adına Kadastro Müdürlüğünde bulunan Encümen Kararını geri çekeceklerini söyledi.

“DESTEK GÖRMEDİK”

İlgezdi; “Büyükşehir Belediyesi 15.01.2013 tarih ve 163/8544 sayılı yazısı ile uygulamanın onay yetkisini bizden aldı. Büyükşehir Belediyesine tam beş resmi yazıyla müracaat ettik. Defalarca da sözlü olarak dile getirmemize rağmen iki kez cevap verdiler o da olumsuz. Bölgenin sorununu çözmek üzere İBB bize yetki verirse 2 ay içerisinde planı hazırlayıp İBB Meclisi’ne göndeririz. Bu konuda Ak Partili İBB Meclis üyelerinde  destek istediklerin ancak bekledikleri desteği göremediklerini”  ifade etti.

DSCF8855

“YEDPA YARGIYA TAŞIDI İPTAL OLDU”

Yeni Çamlıca Mahallesi’nde ki sorunun 1973 yılından beri devam ettiğini kaydeden İlgezdi; “bölgede Ümraniye Belediyesi tarafından 2005 yılında ıslah imar planı uygulaması yapıldığını, çözüme yaklaşılmış iken YEDPA’nın yargıya taşıması üzerine 14.05.2008 tarihindeki 2008/3027 sayılı mahkeme kararı ile planların iptal edildi ve iptal edilen planlar nedeniyle bölgedeki sorunların çıkmaza girdi” dedi.

“ENCÜMEN KARARI AÇILAN DAVA NEDENİYLE ZORUNLU ALINDI”

Anayasa’nın 138. Ve 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 28. Maddesi gereği Mahkeme Kararının uygulanması zorunlu olduğunu söylen İlgezdi; “Encümen kararının bölgedeki hak sahiplerince açılan bir dava nedeniyle zorunlu olarak alınması gereken bir karardı. Encümen kararını bu nedenle ve zorunlu olarak aldık. Ben oradaki vatandaşlarımın mağdur olmasını istemiyorum. Bu nedenle de encümen kararını uygulamayacağımı muhtarlara söyledim” şeklinde konuştu.

DSCF8854

“SORUNU İBB, BAKANLIK İLÇE BELEDİYESİ ÇÖZER”

Bölgenin sorununun, kök tapu uygulamasından çok yeni bir plan çalışması ile çözülebileceğini iddia eden Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, çözüm seçeneklerini ise; İBB (İstanbul Büyükşehir Belediyesi) tarafından yapılacak yeni bir plan çalışması, Bakanlık tarafından hazırlanacak Plan çalışması ya da kendilerine İBB tarafında verilecek bölgeye yönelik imar planı yetkisi ile ve ilçe belediyesince hazırlanacak imar planı ile çözülebileceğini söyledi.

“SORUNU YENİ BİR İMAR PLANI ÇÖZER”

Başkan İlgezdi Ataşehir Belediyesi’ne yetki verilmesi durumunda bölgedeki mülkiyet ve imar sorununun çözülmesi için elinden geleni yapacağını kaydederek; “İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) bu alanla ilgili 1/5000 ölçekli imar planı çıkarması halinde sorun çözüme kavuşacaktır. Eğer bunu yapmıyorlarsa bize yetki versinler 2 ay içerisinde gerekeni yaparız. Bölgenin imar planını hazırlar Büyükşehir’e göndeririz” dedi.

DSCF8853

“BAKANLIK ÇALIŞMASINA KATKI VERİYORUZ”

İlgezdi; Yeniçamlıca, Mevlana ve Mimar Sinan Mahalleleri Platformu tarafından toplantıda muhtarların açıklamalarında samimi olmadıklarını, kendilerine çok yakında bilgi verdiğini, Bakanlık çalışmasına katkı vermediği yönündeki iddialarının da asılsız olduğunu, belgeler göstererek yalanladı.

İlgezdi, toplantıda Bakanlık ile Ataşehir Belediyesi arasındaki iletişim ve yazışma ile ilgili belgeleri basın mensuplarına göstererek; “ Bakanlığın kendilerinden istediği bütün belgeleri 9 klasör olarak hazırladık ve gönderdik.  Bakanlık şuan bir çalışma yapıyor. Bizde bu çalışmanın sonucunu bekliyoruz” diye konuştu.

“GELSİNLER ÇADIR DA YEMEKLER DE BELEDİYEDEN”

Muhtarların öncülüğünde Yeniçamlıca, Mevlana ve Mimar Sinan Mahalle Platformu’nun yaptığı toplantıda, 10 gün içerisinde encümen kararı geri alınmazsa belediye önünde çadır kuracaklarını açıklamaları üzerine bir değerlendirme yapan İlgezdi; “ Muhtarlar gelip belediye önünde çadır kurabilirler. Vatandaşa yalan söylemesinler gelsinler hatta kendilerine çadır ve yemeği de biz veririz. Ben de onlarla birlikte çadırda kalmaya hazırım. Ancak bu arkadaşlar halkı kandırmaya kalkmasınlar ve beni tehdit etmesinler. Ben buna asla izin vermem” dedi.

DSCF8865

“YETKİ İÇİN YAZI GETİRİN HEMEN PLANI UYGULAYALIM”

İlgezdi son olarak şunları söyledi: “ 2015’in 5.Ayında bu bölge ile ilgili olarak kurulan Ak Parti Meclis Üyesi İsmail Levent’in de içinde olduğu komisyona bir yazı örneği verdik. Bu yazıda Ataşehir Belediyesi’ne parselasyon planı yapma yetkisi Büyükşehir Belediyesinden istenmekteydi. Bu yazıyı Büyükşehir Belediyesine gösterin, onaylıyorlarsa hemen resmi olarak yazalım dedik. Bu güne kadar buna bir cevap getirmedi Komisyon üyeleri. İBB ve Hükümet sizde. Biz yetki isteyelim, siz 1-2 ay içerisinde bu bölgede 2981 sayılı yasaya göre Islah İmar Planının uygulama yetkisi için yazı getirin hemen uygulayalım. Yoksa biz mahkeme kararını uygulamama gibi hukuksuz bir duruma düşmeyiz” şeklinde ifade etti.

 

 

 

Benzer Haberler

Ataşehir Belediye Meclisi Ekim ayı 6’ıncı birleşiminde 1.Başkanvekili Sadi Özata Başkanlığında toplanarak gündemdeki maddeleri görüştü. Ataşehir Belediye Meclisi 6’ıncı birleşiminde gündeme geçmeden önce gündem dışı söz alan CHP Grup Başkanı ile Ak Parti Grup Başkanı M.Cevat Arzık, 19 Ekim Muhtarlar günü nedeniyle Ataşehir Mahalle Muhtarları ile tüm muhtarlarını Muhtarlar Günü’nü kutladılar. Daha sonra gündemde bulunan […]

Yorum 
0

Sağlık Bakanı Demircan imzasıyla ilgili kurumlara gönderilen genelgede, mide küçültme ameliyatlarının kriterleri yeniden belirlendi. Sağlık Bakanlığı, medyada yer alan ve kendilerine de bildirilen, obezitede giderek yaygınlaşan bir tedavi yöntemi olarak uygulanan ve “obezite cerrahisi” şeklinde adlandırılan operasyonlara bağlı olarak bazı vakaların ölümle sonuçlanması üzerine harekete geçti. Sağlık Bakanı Ahmet Demircan imzasıyla, obezite cerrahisi uygulamalarındaki muhtemel […]

Yorum 
0

UEFA Avrupa Ligi I Grubu 3. hafta maçında Atiker Konyaspor, sahasında Avusturya temsilcisi Salzburg’a 2-0 yenildi. UEFA Avrupa Ligi I Grubu 3. hafta maçında Atiker Konyaspor, sahasında Avusturya temsilcisi Salzburg’a 2-0 yenildi. dakikada Ömer Ali Şahiner’in ceza sahası dışından sağ çaprazdan vuruşunda, top kaleci Walke’de kaldı. dakikada Samassekou’nun pasında, ceza sahasında topla buluşan Berisha’nın yerden şutunda, meşin yuvarlağı […]

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:


SOYLU, 200 ÖĞRENCİYLE BULUŞTU

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Biz Anadoluyuz Projesi’ni […]

NÜFUS HİZMETLERİ KANUN TASAR...

Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik […]

ATAŞEHİR’DE MUHTARLAR GÜNÜ K...

  Kültürümüzün, toplumsal hayatımızın önemli yapı taşlarından […]

100 BİN KİŞİYE CUMHURİYET ME...

Ataşehir’de Cumhuriyet Bayramı kutlamaları için büyük hazırlık. […]

POPÜLER HABERLER

Ataşehir’in yeni gözdesi: ROYAL RES...

İçinde barındırdığı Yeditepe Üniversitesi ile Ataşehir’in en […]

MODA HOME ATAŞEHİR’DE

MODA HOME ATAŞEHİR’DE Ataşehir’de her geçen gün […]

Ataşehir’in Seçim Anketi

Ataşehir’in seçim nabzını ölçüyoruz ! Bu gün […]

İlgezdi cevap verdi…

“PİŞMANIM, ÖZÜR DİLİYORUM” Battal İlgezdi son günlerde […]

İmar İskan’da 2. perde

İmar İskan Blokları’nın kaderini belirleyecek olan ‘Ataşehir-Şerifali […]

Türkkeşlik Köyü Atakta

TÜRKKEŞLİK KÖYÜ ATAKTA Sivas’ın İmranlı ilçesine bağlı […]

“Protokol imzalanırken görüşl...

İmar İskan sakinlerinden itiraz var Geçtiğimiz ay […]