İLGEZDİ; “YETKİ VERSİNLER SORUNU ÇÖZEYİM”

04 Eki 2017 Çar 10:47
Bu haber 196 kez okundu
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

Günlerdir konuşulan ancak bir türlü sorunu çözülemeyen Yeni Çamlıca Mimar Sinan ve Mevlana mahalle muhtarlarının yaptığı basın açıklamasını hatırlatan Ataşehir belediye Başkanı Battal İlgezdi,  Meclis 1. Başkanvekili Sadi Özata’nın makam odasında bir araya geldiği basın mensuplarına konu ile ilgili yaptığı açıklamada; “Yetki versinler sorunu çözeyim” dedi.

1973 yılından beri devam eden mülkiyet ve imar sorunu YEDPA’nın müracaatı üzerine yargıya taşınan 1/5000’lik planın 2008’de iptali ile çıkmaza girdiğini belirten, Battal İlgezdi sorunu İBB, Bakanlık ya da yetki verilirse Ataşehir Belediyesi’nin çözebileceğini söyledi.

Belediye Meclis toplantısı sonrasında basın mensupları ile bir araya gelen Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, Yeni Çamlıca Mimar Sinan ve Mevlana mahallelerinin mülkiyet ve imar sorunları ile çözüme yönelik şu değerlendirmeyi yaptı.

DSCF8857

“MAHKEME KARARINI UYGULAMAK ZORUNDAYIZ”

Başkan Battal İlgezdi, Yeni Çamlıca Mimar Sinan ve Mevlana mahalle muhtarlarının öncülüğünde düzenlenen ve bölgenin mülkiyet sorununa dikkat çekildiği toplantıda ele alınan kök tapuya dönülmesi ve encümen kararı ile kendine yönelik eleştirilere yanıt verdi.

Anayasa’nın 138. Ve 2577 sayılı İdari yargılama Usulü kanununun 28.Maddesi gereği Mahkeme Kararlarının uygulanması zorunludur diyen İlgezdi; alınan karar buna dayanarak alınmıştır dedi.

İlgezdi; Bölgenin sorununun hazırlanacak yeni bir imar planı ile çözülebileceğini, en kötü planın plansızlıktan iyi olduğunu söyledi. İlgezdi, mülkiyet sorununun da imar planı ile birlikte çözüleceğini, çözüm için zaman kazanma adına Kadastro Müdürlüğünde bulunan Encümen Kararını geri çekeceklerini söyledi.

“DESTEK GÖRMEDİK”

İlgezdi; “Büyükşehir Belediyesi 15.01.2013 tarih ve 163/8544 sayılı yazısı ile uygulamanın onay yetkisini bizden aldı. Büyükşehir Belediyesine tam beş resmi yazıyla müracaat ettik. Defalarca da sözlü olarak dile getirmemize rağmen iki kez cevap verdiler o da olumsuz. Bölgenin sorununu çözmek üzere İBB bize yetki verirse 2 ay içerisinde planı hazırlayıp İBB Meclisi’ne göndeririz. Bu konuda Ak Partili İBB Meclis üyelerinde  destek istediklerin ancak bekledikleri desteği göremediklerini”  ifade etti.

DSCF8855

“YEDPA YARGIYA TAŞIDI İPTAL OLDU”

Yeni Çamlıca Mahallesi’nde ki sorunun 1973 yılından beri devam ettiğini kaydeden İlgezdi; “bölgede Ümraniye Belediyesi tarafından 2005 yılında ıslah imar planı uygulaması yapıldığını, çözüme yaklaşılmış iken YEDPA’nın yargıya taşıması üzerine 14.05.2008 tarihindeki 2008/3027 sayılı mahkeme kararı ile planların iptal edildi ve iptal edilen planlar nedeniyle bölgedeki sorunların çıkmaza girdi” dedi.

“ENCÜMEN KARARI AÇILAN DAVA NEDENİYLE ZORUNLU ALINDI”

Anayasa’nın 138. Ve 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 28. Maddesi gereği Mahkeme Kararının uygulanması zorunlu olduğunu söylen İlgezdi; “Encümen kararının bölgedeki hak sahiplerince açılan bir dava nedeniyle zorunlu olarak alınması gereken bir karardı. Encümen kararını bu nedenle ve zorunlu olarak aldık. Ben oradaki vatandaşlarımın mağdur olmasını istemiyorum. Bu nedenle de encümen kararını uygulamayacağımı muhtarlara söyledim” şeklinde konuştu.

DSCF8854

“SORUNU İBB, BAKANLIK İLÇE BELEDİYESİ ÇÖZER”

Bölgenin sorununun, kök tapu uygulamasından çok yeni bir plan çalışması ile çözülebileceğini iddia eden Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, çözüm seçeneklerini ise; İBB (İstanbul Büyükşehir Belediyesi) tarafından yapılacak yeni bir plan çalışması, Bakanlık tarafından hazırlanacak Plan çalışması ya da kendilerine İBB tarafında verilecek bölgeye yönelik imar planı yetkisi ile ve ilçe belediyesince hazırlanacak imar planı ile çözülebileceğini söyledi.

“SORUNU YENİ BİR İMAR PLANI ÇÖZER”

Başkan İlgezdi Ataşehir Belediyesi’ne yetki verilmesi durumunda bölgedeki mülkiyet ve imar sorununun çözülmesi için elinden geleni yapacağını kaydederek; “İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) bu alanla ilgili 1/5000 ölçekli imar planı çıkarması halinde sorun çözüme kavuşacaktır. Eğer bunu yapmıyorlarsa bize yetki versinler 2 ay içerisinde gerekeni yaparız. Bölgenin imar planını hazırlar Büyükşehir’e göndeririz” dedi.

DSCF8853

“BAKANLIK ÇALIŞMASINA KATKI VERİYORUZ”

İlgezdi; Yeniçamlıca, Mevlana ve Mimar Sinan Mahalleleri Platformu tarafından toplantıda muhtarların açıklamalarında samimi olmadıklarını, kendilerine çok yakında bilgi verdiğini, Bakanlık çalışmasına katkı vermediği yönündeki iddialarının da asılsız olduğunu, belgeler göstererek yalanladı.

İlgezdi, toplantıda Bakanlık ile Ataşehir Belediyesi arasındaki iletişim ve yazışma ile ilgili belgeleri basın mensuplarına göstererek; “ Bakanlığın kendilerinden istediği bütün belgeleri 9 klasör olarak hazırladık ve gönderdik.  Bakanlık şuan bir çalışma yapıyor. Bizde bu çalışmanın sonucunu bekliyoruz” diye konuştu.

“GELSİNLER ÇADIR DA YEMEKLER DE BELEDİYEDEN”

Muhtarların öncülüğünde Yeniçamlıca, Mevlana ve Mimar Sinan Mahalle Platformu’nun yaptığı toplantıda, 10 gün içerisinde encümen kararı geri alınmazsa belediye önünde çadır kuracaklarını açıklamaları üzerine bir değerlendirme yapan İlgezdi; “ Muhtarlar gelip belediye önünde çadır kurabilirler. Vatandaşa yalan söylemesinler gelsinler hatta kendilerine çadır ve yemeği de biz veririz. Ben de onlarla birlikte çadırda kalmaya hazırım. Ancak bu arkadaşlar halkı kandırmaya kalkmasınlar ve beni tehdit etmesinler. Ben buna asla izin vermem” dedi.

DSCF8865

“YETKİ İÇİN YAZI GETİRİN HEMEN PLANI UYGULAYALIM”

İlgezdi son olarak şunları söyledi: “ 2015’in 5.Ayında bu bölge ile ilgili olarak kurulan Ak Parti Meclis Üyesi İsmail Levent’in de içinde olduğu komisyona bir yazı örneği verdik. Bu yazıda Ataşehir Belediyesi’ne parselasyon planı yapma yetkisi Büyükşehir Belediyesinden istenmekteydi. Bu yazıyı Büyükşehir Belediyesine gösterin, onaylıyorlarsa hemen resmi olarak yazalım dedik. Bu güne kadar buna bir cevap getirmedi Komisyon üyeleri. İBB ve Hükümet sizde. Biz yetki isteyelim, siz 1-2 ay içerisinde bu bölgede 2981 sayılı yasaya göre Islah İmar Planının uygulama yetkisi için yazı getirin hemen uygulayalım. Yoksa biz mahkeme kararını uygulamama gibi hukuksuz bir duruma düşmeyiz” şeklinde ifade etti.

 

 

 

Benzer Haberler

İç İşleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırılan Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’ye mahkeme süresince vekâlet edecek ve Cumartesi günü yapılacak olan seçimde Ak Parti adayını ismini açıklayan İl Başkanı Dr. Selim Temurci; adayımız Meclis Grup Başkanımız Mustafa Cevat Arzık’tır dedi. Ak Parti Ataşehir İlçe başkanlığı Binasında İl Başkanı Dr.Selim Temurci ve il başkan yardımcılarının yanı sıra […]

Yorum 
0

‘Ataşehir’in nesi meşhur?’ diye bir sokak röportajı yapsak, sanırım en çok ‘yemek mekânları’ cevabını alırız. 430.000 nüfuslu bir ilçede bu kadar çok yeme içme eyleminin var olması arzın ihtiyaca dönüştüğünü  gösteriyor. Et menüleri, balık çeşitleri, pizzalar, tatlılar, kahvaltı salonları, kahve keyif mekânları ve akla gelebilecek her şey farklı mekânlarda ilçede yayılmış bir durumda. Her biri […]

Yorum 
0

ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanıma kararının ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nın “Doğu Kudüs Filistin’in başkentidir” açıklamasının ardından gözler bir kez daha bu kutsal şehre çevrildi. Müslümanların ilk kıblesi ve Hazreti Muhammed’in miraç yolculuğuna çıktığı yerolan Mescid-i Aksa ile Hristiyan ve Yahudilerin en kutsal mekanlarına ev sahipliği yapan Kudüs, 1917’de Osmanlı egemenliğinden çıktığından beri sıkıntılı günler yaşıyor. Doğu Kudüs‘ü 1967’de […]

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:


BULANIK SOSYAL BELEDİYECİLİK...

Muş’un Bulanık Belediyesi, Aile Destek Merkezi, çeşitli […]

ATAŞEHİR BELEDİYESİ MECLİS G...

  Ataşehir Belediyesi Başkanı Battal İlgezdi’nin görevden […]

SIVASLILARDAN HEMŞERİLERİNE ...

Ataşehir Sivaslılar Platformu üyeleri, İç İşleri Bakanlığı […]

ÜSKÜDAR-ÜMRANİYE METROSU AÇI...

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Uysal, Üsküdar-Ümraniye metrosunun […]

POPÜLER HABERLER

Ataşehir’in yeni gözdesi: ROYAL RES...

İçinde barındırdığı Yeditepe Üniversitesi ile Ataşehir’in en […]

MODA HOME ATAŞEHİR’DE

MODA HOME ATAŞEHİR’DE Ataşehir’de her geçen gün […]

Ataşehir’in Seçim Anketi

Ataşehir’in seçim nabzını ölçüyoruz ! Bu gün […]

İlgezdi cevap verdi…

“PİŞMANIM, ÖZÜR DİLİYORUM” Battal İlgezdi son günlerde […]

İmar İskan’da 2. perde

İmar İskan Blokları’nın kaderini belirleyecek olan ‘Ataşehir-Şerifali […]

Türkkeşlik Köyü Atakta

TÜRKKEŞLİK KÖYÜ ATAKTA Sivas’ın İmranlı ilçesine bağlı […]

“Protokol imzalanırken görüşl...

İmar İskan sakinlerinden itiraz var Geçtiğimiz ay […]