YÖRESEL YEMEKLER YARIŞTI

29 Eyl 2017 Cum 14:45
Bu haber 182 kez okundu
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

Ataşehir Anadolu Kültürleri Dayanışma Festivali etkinlikleri çerçevesinde 5’inci gün yöresel yemek yarışmaları yapıldı.

Ataşehir Anadolu Kültürleri Dayanışma Festivali etkinlikleri çerçevesinde 5’inci gün yapılan yemek yarışmasına, festivale katılan 21 dernek yöresel yemekleri ile katıldı. Erkeklerin konuştuğu, yemek tariflerini bayanların yaptığı yarışmada jüri üyeleri stantları dolaşarak hem yarışma için hazırlanan yemekleri tattı hemde bilgi aldılar.

Yemek konusunda iddialı olan dernekler hazırladıkları yemekleri jüri üyelerinin tatmalarından sonra katılımcılara ikram ederek yöre lezzetlerini anlatma fırsatını buldular.

Tüm yarışmalarda olduğu gibi bu yarışmanın da sonucu Pazar günü açıklanacak.

Yemek yarışmasına katılan derneklerden bir kaçının etkinlik ve yarışma ile ilgili nabzını tuttuk.

Nabzını tuttuğumuz dernek başkanlarının / yetkililerin yöre yemekleri ile ilgili söyledikleri:

DSCF8518

Sadı Özata (Sivas Dernekler Birliği): “Madımak gördüğünüz gibi tamamen doğal. Baharda yetişir ve annelerimiz, bacılarımız toplayarak kuruturlar. Kış vaktinde sunumu yapılır. Madımağın gerçekten Sivas’ın tarihi ile birlikte yaklaşık 9 yüzyıllık bir tarihi var.  Madımak aynı zamanda türkülere konu olmuş bir bitki. Bir Sivaslı olarak katılan tüm derneklere başarılar diliyorum. Burada hepimiz birinciyiz. Önemli olan buraya katılmaktı” diyerek madımak türküsünü jüri ve katılımcılara dinletti.

DSCF8412

İsmail Tan( Ataşehir Tokatlılar Derneği Başkanı): “Ataşehir Kültürleri Dayanışma Festivaline 22 il derneği katıldı.  Tanıtım amaçlı yöresel ürünlerimizi getirdik. Festival müddetince çeşitli yarışmalar yapılıyor. Bu günde yemek yarışması var. Bildiğiniz gibi Tokat’ın yaprağı meşhur.  Bizde bugün “Yaprak Sarması” ile yarışmaya katılıyoruz. Tamamıyla doğal, yarışma ruhuyla değil ev yemekleri maksadıyla hazırlandı.  Özel aşçılarla hazırlamadık ama yinede iddialıyız” dedi.

DSCF8547

Tuncay Akın Orhan (Ataşehir Artvinliler Derneği Başkanı): “Bugün “Mıhlama” yemeğimizle yarışmaya katılıyoruz.  Bunun seçmemizde ki neden; Artvin Cerattepe’de doğa katliamını önlemek için mücadele edenler tüpünü malzemesini yanına alarak en kısa ve basit yoldan bu yemeği yapıyorlar. Onların bu mücadelesinin simgesi olan Mıhlama yemeği ile katılmayı uygun bulduk. Buradan o mücadeleyi verenlere bin selam olsun” diyerek yarışmaya katılan derneklere başarılar diledi.

DSCF8398

Ömer Ilgın (Erzurumlular Vakfı başkanı); “Erzurum’da sohbet kültürü, birlik ve beraberlik vardır. Bizim meşhur olan ‘Cağ Kebabı’ atalarımız dost meclisinde yemeye başlamışlar. Haliyle çok eskiye dayanan bir yemek kültürüdür. Dost meclislerinde veya bir misafirinizi ağırladığınızda samimiyetinizi ortaya koymak için en iyi yemeğinizi ikram edersiniz. Bizim yörede de Cağ Kebabı ikram edilir. Şu anda popüler yemek türü oldu. Hemen hemen Türkiye’nin her yerinde ve dünyada yenilen bir tattır. Erzurumlular Vakfı olarak bu festivale katılmaktan çok mutluyuz” şeklinde duygularını dile getirdi.

Ertuğrul Köleoğlu (Ataşehir Ordulular Derneği Başkanı): “Ataşehir’de bir ilk gerçekleşti. Buda Ataşehir’deki ilçe derneklerinin başkan ve üyelerini tanışmalarını sağlıyor. Böyle bir organizasyon hem ilçeye katma değer katıyor hem de insanların kaynaşması ile ilgili zengin bir görüntü sağlıyor. Burada herkes ürünlerini ve kültürlerini tanıtma fırsatı buluyorlar.  Bizde Ordu ilimizi tanıtıyoruz. Üyelerimizle kaynaşıp yeni hemşerilerimizle tanışmak fırsatı buluyoruz” dedi.

DSCF8456

Köleoğlu; “Yemek olarak ‘Pancar Çorbamız’ var. Pancarın Diblesi ile bugün yarışmaya katılıyoruz. Standımızda fındığımız ve yöresel yiyeceklerimiz var, onları tanıttık. Biraz hazırlıksız yakalanmamıza rağmen tüm yarışmalara katılmaya çalıştık” diye konuştu.

DSCF8522 DSCF8513 DSCF8499 DSCF8495 DSCF8492 DSCF8464 DSCF8477 DSCF8487 DSCF8433 DSCF8427 DSCF8378 DSCF8561 DSCF8568 DSCF8574 DSCF8557 DSCF8547 DSCF8535 DSCF8417

Benzer Haberler

Ataşehir Belediye Meclisi Ekim ayı 6’ıncı birleşiminde 1.Başkanvekili Sadi Özata Başkanlığında toplanarak gündemdeki maddeleri görüştü. Ataşehir Belediye Meclisi 6’ıncı birleşiminde gündeme geçmeden önce gündem dışı söz alan CHP Grup Başkanı ile Ak Parti Grup Başkanı M.Cevat Arzık, 19 Ekim Muhtarlar günü nedeniyle Ataşehir Mahalle Muhtarları ile tüm muhtarlarını Muhtarlar Günü’nü kutladılar. Daha sonra gündemde bulunan […]

Yorum 
0

Sağlık Bakanı Demircan imzasıyla ilgili kurumlara gönderilen genelgede, mide küçültme ameliyatlarının kriterleri yeniden belirlendi. Sağlık Bakanlığı, medyada yer alan ve kendilerine de bildirilen, obezitede giderek yaygınlaşan bir tedavi yöntemi olarak uygulanan ve “obezite cerrahisi” şeklinde adlandırılan operasyonlara bağlı olarak bazı vakaların ölümle sonuçlanması üzerine harekete geçti. Sağlık Bakanı Ahmet Demircan imzasıyla, obezite cerrahisi uygulamalarındaki muhtemel […]

Yorum 
0

UEFA Avrupa Ligi I Grubu 3. hafta maçında Atiker Konyaspor, sahasında Avusturya temsilcisi Salzburg’a 2-0 yenildi. UEFA Avrupa Ligi I Grubu 3. hafta maçında Atiker Konyaspor, sahasında Avusturya temsilcisi Salzburg’a 2-0 yenildi. dakikada Ömer Ali Şahiner’in ceza sahası dışından sağ çaprazdan vuruşunda, top kaleci Walke’de kaldı. dakikada Samassekou’nun pasında, ceza sahasında topla buluşan Berisha’nın yerden şutunda, meşin yuvarlağı […]

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:


SOYLU, 200 ÖĞRENCİYLE BULUŞTU

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Biz Anadoluyuz Projesi’ni […]

NÜFUS HİZMETLERİ KANUN TASAR...

Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik […]

ATAŞEHİR’DE MUHTARLAR GÜNÜ K...

  Kültürümüzün, toplumsal hayatımızın önemli yapı taşlarından […]

100 BİN KİŞİYE CUMHURİYET ME...

Ataşehir’de Cumhuriyet Bayramı kutlamaları için büyük hazırlık. […]

POPÜLER HABERLER

Ataşehir’in yeni gözdesi: ROYAL RES...

İçinde barındırdığı Yeditepe Üniversitesi ile Ataşehir’in en […]

MODA HOME ATAŞEHİR’DE

MODA HOME ATAŞEHİR’DE Ataşehir’de her geçen gün […]

Ataşehir’in Seçim Anketi

Ataşehir’in seçim nabzını ölçüyoruz ! Bu gün […]

İlgezdi cevap verdi…

“PİŞMANIM, ÖZÜR DİLİYORUM” Battal İlgezdi son günlerde […]

İmar İskan’da 2. perde

İmar İskan Blokları’nın kaderini belirleyecek olan ‘Ataşehir-Şerifali […]

Türkkeşlik Köyü Atakta

TÜRKKEŞLİK KÖYÜ ATAKTA Sivas’ın İmranlı ilçesine bağlı […]

“Protokol imzalanırken görüşl...

İmar İskan sakinlerinden itiraz var Geçtiğimiz ay […]