YÖRESEL YEMEKLER YARIŞTI

29 Eyl 2017 Cum 14:45
Bu haber 212 kez okundu
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

Ataşehir Anadolu Kültürleri Dayanışma Festivali etkinlikleri çerçevesinde 5’inci gün yöresel yemek yarışmaları yapıldı.

Ataşehir Anadolu Kültürleri Dayanışma Festivali etkinlikleri çerçevesinde 5’inci gün yapılan yemek yarışmasına, festivale katılan 21 dernek yöresel yemekleri ile katıldı. Erkeklerin konuştuğu, yemek tariflerini bayanların yaptığı yarışmada jüri üyeleri stantları dolaşarak hem yarışma için hazırlanan yemekleri tattı hemde bilgi aldılar.

Yemek konusunda iddialı olan dernekler hazırladıkları yemekleri jüri üyelerinin tatmalarından sonra katılımcılara ikram ederek yöre lezzetlerini anlatma fırsatını buldular.

Tüm yarışmalarda olduğu gibi bu yarışmanın da sonucu Pazar günü açıklanacak.

Yemek yarışmasına katılan derneklerden bir kaçının etkinlik ve yarışma ile ilgili nabzını tuttuk.

Nabzını tuttuğumuz dernek başkanlarının / yetkililerin yöre yemekleri ile ilgili söyledikleri:

DSCF8518

Sadı Özata (Sivas Dernekler Birliği): “Madımak gördüğünüz gibi tamamen doğal. Baharda yetişir ve annelerimiz, bacılarımız toplayarak kuruturlar. Kış vaktinde sunumu yapılır. Madımağın gerçekten Sivas’ın tarihi ile birlikte yaklaşık 9 yüzyıllık bir tarihi var.  Madımak aynı zamanda türkülere konu olmuş bir bitki. Bir Sivaslı olarak katılan tüm derneklere başarılar diliyorum. Burada hepimiz birinciyiz. Önemli olan buraya katılmaktı” diyerek madımak türküsünü jüri ve katılımcılara dinletti.

DSCF8412

İsmail Tan( Ataşehir Tokatlılar Derneği Başkanı): “Ataşehir Kültürleri Dayanışma Festivaline 22 il derneği katıldı.  Tanıtım amaçlı yöresel ürünlerimizi getirdik. Festival müddetince çeşitli yarışmalar yapılıyor. Bu günde yemek yarışması var. Bildiğiniz gibi Tokat’ın yaprağı meşhur.  Bizde bugün “Yaprak Sarması” ile yarışmaya katılıyoruz. Tamamıyla doğal, yarışma ruhuyla değil ev yemekleri maksadıyla hazırlandı.  Özel aşçılarla hazırlamadık ama yinede iddialıyız” dedi.

DSCF8547

Tuncay Akın Orhan (Ataşehir Artvinliler Derneği Başkanı): “Bugün “Mıhlama” yemeğimizle yarışmaya katılıyoruz.  Bunun seçmemizde ki neden; Artvin Cerattepe’de doğa katliamını önlemek için mücadele edenler tüpünü malzemesini yanına alarak en kısa ve basit yoldan bu yemeği yapıyorlar. Onların bu mücadelesinin simgesi olan Mıhlama yemeği ile katılmayı uygun bulduk. Buradan o mücadeleyi verenlere bin selam olsun” diyerek yarışmaya katılan derneklere başarılar diledi.

DSCF8398

Ömer Ilgın (Erzurumlular Vakfı başkanı); “Erzurum’da sohbet kültürü, birlik ve beraberlik vardır. Bizim meşhur olan ‘Cağ Kebabı’ atalarımız dost meclisinde yemeye başlamışlar. Haliyle çok eskiye dayanan bir yemek kültürüdür. Dost meclislerinde veya bir misafirinizi ağırladığınızda samimiyetinizi ortaya koymak için en iyi yemeğinizi ikram edersiniz. Bizim yörede de Cağ Kebabı ikram edilir. Şu anda popüler yemek türü oldu. Hemen hemen Türkiye’nin her yerinde ve dünyada yenilen bir tattır. Erzurumlular Vakfı olarak bu festivale katılmaktan çok mutluyuz” şeklinde duygularını dile getirdi.

Ertuğrul Köleoğlu (Ataşehir Ordulular Derneği Başkanı): “Ataşehir’de bir ilk gerçekleşti. Buda Ataşehir’deki ilçe derneklerinin başkan ve üyelerini tanışmalarını sağlıyor. Böyle bir organizasyon hem ilçeye katma değer katıyor hem de insanların kaynaşması ile ilgili zengin bir görüntü sağlıyor. Burada herkes ürünlerini ve kültürlerini tanıtma fırsatı buluyorlar.  Bizde Ordu ilimizi tanıtıyoruz. Üyelerimizle kaynaşıp yeni hemşerilerimizle tanışmak fırsatı buluyoruz” dedi.

DSCF8456

Köleoğlu; “Yemek olarak ‘Pancar Çorbamız’ var. Pancarın Diblesi ile bugün yarışmaya katılıyoruz. Standımızda fındığımız ve yöresel yiyeceklerimiz var, onları tanıttık. Biraz hazırlıksız yakalanmamıza rağmen tüm yarışmalara katılmaya çalıştık” diye konuştu.

DSCF8522 DSCF8513 DSCF8499 DSCF8495 DSCF8492 DSCF8464 DSCF8477 DSCF8487 DSCF8433 DSCF8427 DSCF8378 DSCF8561 DSCF8568 DSCF8574 DSCF8557 DSCF8547 DSCF8535 DSCF8417

Benzer Haberler

İç İşleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırılan Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’ye mahkeme süresince vekâlet edecek ve Cumartesi günü yapılacak olan seçimde Ak Parti adayını ismini açıklayan İl Başkanı Dr. Selim Temurci; adayımız Meclis Grup Başkanımız Mustafa Cevat Arzık’tır dedi. Ak Parti Ataşehir İlçe başkanlığı Binasında İl Başkanı Dr.Selim Temurci ve il başkan yardımcılarının yanı sıra […]

Yorum 
0

‘Ataşehir’in nesi meşhur?’ diye bir sokak röportajı yapsak, sanırım en çok ‘yemek mekânları’ cevabını alırız. 430.000 nüfuslu bir ilçede bu kadar çok yeme içme eyleminin var olması arzın ihtiyaca dönüştüğünü  gösteriyor. Et menüleri, balık çeşitleri, pizzalar, tatlılar, kahvaltı salonları, kahve keyif mekânları ve akla gelebilecek her şey farklı mekânlarda ilçede yayılmış bir durumda. Her biri […]

Yorum 
0

ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanıma kararının ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nın “Doğu Kudüs Filistin’in başkentidir” açıklamasının ardından gözler bir kez daha bu kutsal şehre çevrildi. Müslümanların ilk kıblesi ve Hazreti Muhammed’in miraç yolculuğuna çıktığı yerolan Mescid-i Aksa ile Hristiyan ve Yahudilerin en kutsal mekanlarına ev sahipliği yapan Kudüs, 1917’de Osmanlı egemenliğinden çıktığından beri sıkıntılı günler yaşıyor. Doğu Kudüs‘ü 1967’de […]

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:


BULANIK SOSYAL BELEDİYECİLİK...

Muş’un Bulanık Belediyesi, Aile Destek Merkezi, çeşitli […]

ATAŞEHİR BELEDİYESİ MECLİS G...

  Ataşehir Belediyesi Başkanı Battal İlgezdi’nin görevden […]

SIVASLILARDAN HEMŞERİLERİNE ...

Ataşehir Sivaslılar Platformu üyeleri, İç İşleri Bakanlığı […]

ÜSKÜDAR-ÜMRANİYE METROSU AÇI...

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Uysal, Üsküdar-Ümraniye metrosunun […]

POPÜLER HABERLER

Ataşehir’in yeni gözdesi: ROYAL RES...

İçinde barındırdığı Yeditepe Üniversitesi ile Ataşehir’in en […]

MODA HOME ATAŞEHİR’DE

MODA HOME ATAŞEHİR’DE Ataşehir’de her geçen gün […]

Ataşehir’in Seçim Anketi

Ataşehir’in seçim nabzını ölçüyoruz ! Bu gün […]

İlgezdi cevap verdi…

“PİŞMANIM, ÖZÜR DİLİYORUM” Battal İlgezdi son günlerde […]

İmar İskan’da 2. perde

İmar İskan Blokları’nın kaderini belirleyecek olan ‘Ataşehir-Şerifali […]

Türkkeşlik Köyü Atakta

TÜRKKEŞLİK KÖYÜ ATAKTA Sivas’ın İmranlı ilçesine bağlı […]

“Protokol imzalanırken görüşl...

İmar İskan sakinlerinden itiraz var Geçtiğimiz ay […]