SARIKEÇİLİLER YERLEŞİK HAYATA GEÇİYOR

19 Eyl 2017 Sal 12:51
Bu haber 108 kez okundu
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

Son Yörükler olarak da bilinen Sarıkeçili Yörükleri’nin yarısına yakını artık yerleşik hayata geçmeye hazırlanıyor.

Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ali Eroğlu, son Yörükler olarak da bilinen Sarıkeçili Yörükleri’nin yarısına yakınının artık yerleşik hayata geçmeye hazırlandığını belirterek, “Göçerliğin son temsilcisi Sarıkeçililerin tamamının yerleşik hayata geçmesinden endişe duyuyoruz. Günümüzde geleneksel anlamda Yörük kültürünü yaşatan son göçerler olan Sarıkeçililerin yerleşik yaşama geçmesi, bu kültürün yok olmasına neden olacak.” dedi.

Orta Asya’dan gelen yaklaşık bin yıllık konargöçerlik geleneğini sürdüren Sarıkeçililer ile ilgili 5 yıldır çalışma yapan Eroğlu, göçerliğin son temsilcisi Sarıkeçililerin tamamının yerleşik hayata geçmesinden endişe duyduklarını söyledi.

Yaklaşık 150 aileden oluşan Sarıkeçililerden 80’inin yerleşik hayata geçeceğini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Eroğlu, “2009’da son iskân diyebileceğimiz bir kanun çıktı. Karaman’da devlet bunlara 5 dönümlük bir alanda ev ve ahır verdi. 80 Sarıkeçili ailesi bu evlere yerleşecek. Günümüzde geleneksel anlamda Yörük kültürünü yaşatan son göçerler olan Sarıkeçililerin yerleşik yaşama geçmesi, bu kültürün yok olmasına neden olacak.” diye konuştu.

Sarıkeçili aileleri ziyaret ederek görüşmeler yaptığını vurgulayan Mehmet Ali Eroğlu, bu ailelerin, “Belirli bir adresimiz olsun. Çocuğumuzu okula yazdıracağız adresimiz yok. Biz artık Türkiye topraklarında yaşayan adressiz ve kimliksiz vatandaşlar olmak istemiyoruz.” dediklerini iletti.

Eroğlu, “son Yörükler”in bu nedenle yarı konargöçer bir yaşama geçmek istediğini kaydederek, “Sarıkeçili kültürünün, onların konargöçer yaşamlarının önündeki engellerin kaldırılarak, bu kültürün yaşaması için önlerinin açılması gerektiğine inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

ÇALIŞTAY VE SEMPOZYUM DÜZENLENECEK

Sarıkeçili Yörükleri’ni yerleşik hayata geçmeleri konusunda zorlayan nedenleri tespit etmek ve bu topluluğun sorunlarını ele almak için çalıştay ve sempozyum düzenleyeceklerini belirten Yrd. Doç. Dr. Eroğlu, 27-29 Ekim tarihlerinde Mersin’de yapılacak çalıştayı alışılmışın dışına çıkarak, Yörüklerin yaşam alanlarında gerçekleştireceklerini söyledi.

Ayrıca yabancı akademisyenlerin de yer alacağı bir sempozyumu da Yörük kenti Antalya’da yapmayı planladıklarını kaydeden Eroğlu, burada da Sarıkeçili Yörükleri’nin temsilcilerine söz vereceklerini, sorunlarını ilk ağızdan dinleyeceklerini ifade etti.

 

Benzer Haberler

İç İşleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırılan Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’ye mahkeme süresince vekâlet edecek ve Cumartesi günü yapılacak olan seçimde Ak Parti adayını ismini açıklayan İl Başkanı Dr. Selim Temurci; adayımız Meclis Grup Başkanımız Mustafa Cevat Arzık’tır dedi. Ak Parti Ataşehir İlçe başkanlığı Binasında İl Başkanı Dr.Selim Temurci ve il başkan yardımcılarının yanı sıra […]

Yorum 
0

‘Ataşehir’in nesi meşhur?’ diye bir sokak röportajı yapsak, sanırım en çok ‘yemek mekânları’ cevabını alırız. 430.000 nüfuslu bir ilçede bu kadar çok yeme içme eyleminin var olması arzın ihtiyaca dönüştüğünü  gösteriyor. Et menüleri, balık çeşitleri, pizzalar, tatlılar, kahvaltı salonları, kahve keyif mekânları ve akla gelebilecek her şey farklı mekânlarda ilçede yayılmış bir durumda. Her biri […]

Yorum 
0

ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanıma kararının ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nın “Doğu Kudüs Filistin’in başkentidir” açıklamasının ardından gözler bir kez daha bu kutsal şehre çevrildi. Müslümanların ilk kıblesi ve Hazreti Muhammed’in miraç yolculuğuna çıktığı yerolan Mescid-i Aksa ile Hristiyan ve Yahudilerin en kutsal mekanlarına ev sahipliği yapan Kudüs, 1917’de Osmanlı egemenliğinden çıktığından beri sıkıntılı günler yaşıyor. Doğu Kudüs‘ü 1967’de […]

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:


BULANIK SOSYAL BELEDİYECİLİK...

Muş’un Bulanık Belediyesi, Aile Destek Merkezi, çeşitli […]

ATAŞEHİR BELEDİYESİ MECLİS G...

  Ataşehir Belediyesi Başkanı Battal İlgezdi’nin görevden […]

SIVASLILARDAN HEMŞERİLERİNE ...

Ataşehir Sivaslılar Platformu üyeleri, İç İşleri Bakanlığı […]

ÜSKÜDAR-ÜMRANİYE METROSU AÇI...

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Uysal, Üsküdar-Ümraniye metrosunun […]

POPÜLER HABERLER

Ataşehir’in yeni gözdesi: ROYAL RES...

İçinde barındırdığı Yeditepe Üniversitesi ile Ataşehir’in en […]

MODA HOME ATAŞEHİR’DE

MODA HOME ATAŞEHİR’DE Ataşehir’de her geçen gün […]

Ataşehir’in Seçim Anketi

Ataşehir’in seçim nabzını ölçüyoruz ! Bu gün […]

İlgezdi cevap verdi…

“PİŞMANIM, ÖZÜR DİLİYORUM” Battal İlgezdi son günlerde […]

İmar İskan’da 2. perde

İmar İskan Blokları’nın kaderini belirleyecek olan ‘Ataşehir-Şerifali […]

Türkkeşlik Köyü Atakta

TÜRKKEŞLİK KÖYÜ ATAKTA Sivas’ın İmranlı ilçesine bağlı […]

“Protokol imzalanırken görüşl...

İmar İskan sakinlerinden itiraz var Geçtiğimiz ay […]