SARIKEÇİLİLER YERLEŞİK HAYATA GEÇİYOR

19 Eyl 2017 Sal 12:51
Bu haber 78 kez okundu
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

Son Yörükler olarak da bilinen Sarıkeçili Yörükleri’nin yarısına yakını artık yerleşik hayata geçmeye hazırlanıyor.

Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ali Eroğlu, son Yörükler olarak da bilinen Sarıkeçili Yörükleri’nin yarısına yakınının artık yerleşik hayata geçmeye hazırlandığını belirterek, “Göçerliğin son temsilcisi Sarıkeçililerin tamamının yerleşik hayata geçmesinden endişe duyuyoruz. Günümüzde geleneksel anlamda Yörük kültürünü yaşatan son göçerler olan Sarıkeçililerin yerleşik yaşama geçmesi, bu kültürün yok olmasına neden olacak.” dedi.

Orta Asya’dan gelen yaklaşık bin yıllık konargöçerlik geleneğini sürdüren Sarıkeçililer ile ilgili 5 yıldır çalışma yapan Eroğlu, göçerliğin son temsilcisi Sarıkeçililerin tamamının yerleşik hayata geçmesinden endişe duyduklarını söyledi.

Yaklaşık 150 aileden oluşan Sarıkeçililerden 80’inin yerleşik hayata geçeceğini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Eroğlu, “2009’da son iskân diyebileceğimiz bir kanun çıktı. Karaman’da devlet bunlara 5 dönümlük bir alanda ev ve ahır verdi. 80 Sarıkeçili ailesi bu evlere yerleşecek. Günümüzde geleneksel anlamda Yörük kültürünü yaşatan son göçerler olan Sarıkeçililerin yerleşik yaşama geçmesi, bu kültürün yok olmasına neden olacak.” diye konuştu.

Sarıkeçili aileleri ziyaret ederek görüşmeler yaptığını vurgulayan Mehmet Ali Eroğlu, bu ailelerin, “Belirli bir adresimiz olsun. Çocuğumuzu okula yazdıracağız adresimiz yok. Biz artık Türkiye topraklarında yaşayan adressiz ve kimliksiz vatandaşlar olmak istemiyoruz.” dediklerini iletti.

Eroğlu, “son Yörükler”in bu nedenle yarı konargöçer bir yaşama geçmek istediğini kaydederek, “Sarıkeçili kültürünün, onların konargöçer yaşamlarının önündeki engellerin kaldırılarak, bu kültürün yaşaması için önlerinin açılması gerektiğine inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

ÇALIŞTAY VE SEMPOZYUM DÜZENLENECEK

Sarıkeçili Yörükleri’ni yerleşik hayata geçmeleri konusunda zorlayan nedenleri tespit etmek ve bu topluluğun sorunlarını ele almak için çalıştay ve sempozyum düzenleyeceklerini belirten Yrd. Doç. Dr. Eroğlu, 27-29 Ekim tarihlerinde Mersin’de yapılacak çalıştayı alışılmışın dışına çıkarak, Yörüklerin yaşam alanlarında gerçekleştireceklerini söyledi.

Ayrıca yabancı akademisyenlerin de yer alacağı bir sempozyumu da Yörük kenti Antalya’da yapmayı planladıklarını kaydeden Eroğlu, burada da Sarıkeçili Yörükleri’nin temsilcilerine söz vereceklerini, sorunlarını ilk ağızdan dinleyeceklerini ifade etti.

 

Benzer Haberler

Ataşehir Belediye Meclisi Ekim ayı 6’ıncı birleşiminde 1.Başkanvekili Sadi Özata Başkanlığında toplanarak gündemdeki maddeleri görüştü. Ataşehir Belediye Meclisi 6’ıncı birleşiminde gündeme geçmeden önce gündem dışı söz alan CHP Grup Başkanı ile Ak Parti Grup Başkanı M.Cevat Arzık, 19 Ekim Muhtarlar günü nedeniyle Ataşehir Mahalle Muhtarları ile tüm muhtarlarını Muhtarlar Günü’nü kutladılar. Daha sonra gündemde bulunan […]

Yorum 
0

Sağlık Bakanı Demircan imzasıyla ilgili kurumlara gönderilen genelgede, mide küçültme ameliyatlarının kriterleri yeniden belirlendi. Sağlık Bakanlığı, medyada yer alan ve kendilerine de bildirilen, obezitede giderek yaygınlaşan bir tedavi yöntemi olarak uygulanan ve “obezite cerrahisi” şeklinde adlandırılan operasyonlara bağlı olarak bazı vakaların ölümle sonuçlanması üzerine harekete geçti. Sağlık Bakanı Ahmet Demircan imzasıyla, obezite cerrahisi uygulamalarındaki muhtemel […]

Yorum 
0

UEFA Avrupa Ligi I Grubu 3. hafta maçında Atiker Konyaspor, sahasında Avusturya temsilcisi Salzburg’a 2-0 yenildi. UEFA Avrupa Ligi I Grubu 3. hafta maçında Atiker Konyaspor, sahasında Avusturya temsilcisi Salzburg’a 2-0 yenildi. dakikada Ömer Ali Şahiner’in ceza sahası dışından sağ çaprazdan vuruşunda, top kaleci Walke’de kaldı. dakikada Samassekou’nun pasında, ceza sahasında topla buluşan Berisha’nın yerden şutunda, meşin yuvarlağı […]

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:


SOYLU, 200 ÖĞRENCİYLE BULUŞTU

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Biz Anadoluyuz Projesi’ni […]

NÜFUS HİZMETLERİ KANUN TASAR...

Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik […]

ATAŞEHİR’DE MUHTARLAR GÜNÜ K...

  Kültürümüzün, toplumsal hayatımızın önemli yapı taşlarından […]

100 BİN KİŞİYE CUMHURİYET ME...

Ataşehir’de Cumhuriyet Bayramı kutlamaları için büyük hazırlık. […]

POPÜLER HABERLER

Ataşehir’in yeni gözdesi: ROYAL RES...

İçinde barındırdığı Yeditepe Üniversitesi ile Ataşehir’in en […]

MODA HOME ATAŞEHİR’DE

MODA HOME ATAŞEHİR’DE Ataşehir’de her geçen gün […]

Ataşehir’in Seçim Anketi

Ataşehir’in seçim nabzını ölçüyoruz ! Bu gün […]

İlgezdi cevap verdi…

“PİŞMANIM, ÖZÜR DİLİYORUM” Battal İlgezdi son günlerde […]

İmar İskan’da 2. perde

İmar İskan Blokları’nın kaderini belirleyecek olan ‘Ataşehir-Şerifali […]

Türkkeşlik Köyü Atakta

TÜRKKEŞLİK KÖYÜ ATAKTA Sivas’ın İmranlı ilçesine bağlı […]

“Protokol imzalanırken görüşl...

İmar İskan sakinlerinden itiraz var Geçtiğimiz ay […]