KUTLAMADA HEM SEVİNÇ HEM BURUKLUK VARDI

11 Nis 2017 Sal 12:32
Bu haber 209 kez okundu
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

Usta Sanatçı Muharrem Akkuş, sanat yaşamının 60. yılında sanatçı dostlarının katıldığı etkinlikte Ataşehirlilerle buluştu. Geriye dönüp baktığında hem dostlarıyla buluşmanın verdiği heyecan hem de geçmiş günleri yâd ederken de hüzün vardı ustanın o anki dünyasında.

Ataşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşleri Müdürlüğü’nün “Ustalara Saygı” programı çerçevesinde Nisan ayının konuğu Türkü dünyasının duayen isimlerinde Muharrem Akkuş hocaydı.  Zübeyde Hanım Hizmet İçi Eğitim Enstitüsü Konferans salonunu dolduran sevenleri tarafından alkışlanan ve türkülerine eşlik eden o muhteşem koro da büyük ustaya unutulmaz bir kutlama yaşattı.

Sanatçı dostları anons edilirken gözleri parıl parıl parıldayan Türk Halk Müziğinin duayen ustalarından Muharrem Akkuş, dostları anılarını paylaştığı zamanda duygusallığı ön plana çıktığını gözlerinin dolmasından kelimelerin boğazında düğümlenmesinden anlaşılıyordu.

DSCF1460

Etkinliğe; TRT’nin renkli simalarından hocaların hocası Yücel Paşmakçı’nın yanı sıra Muharrem Akkuş’un sanatçı dostlarından, Aysun Gültekin, Ender Balkır, Gülcan Kaya, Hüseyin Turan, İzzet Altınmeşe, Özcan Türe, Yavuz Değirmenci ve Soner Özbilen katılarak hem birlikte anılarını paylaştılar hem de sevenlerine güzel türküler armağan ettiler.

TRT’ye varan yolda yaşadıklarını da o meşhur Erzurum şivesiyle anlatması da sohbetine ayrı bir güzellik katıyordu.

DSCF1376

Müzik dolu gecenin sonunda Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi ile CHP İstanbul Milletvekili ve PM Üyesi Gamze Akkuş İlgezdi de,  Muharrem Akkuş’un 60. sanat yılını kutlayarak kendisine plaket sundu.  Ayrıca Erzurum Vakfı Başkanı da Muharrem Akkuş hocaya Erzurum hatırası plaket sunarak kendisini kutladı.

DSCF1452

Muharrem Akkuş hocada; bu programı hazırlanmasında emeği geçen başta Belediye Başkanı Battal İlgezdi ve ekibine çok teşekkür etti.  Programın sonunda sanatçı bir aileden gelmesi sebebiyle tüm aile fertlerini ve sanatçıları sahneye çağırarak son defa birlikte “Yaylalar” türküsünü seslendirdiler.

DSCF1448

Muharrem Akkuş’un kısaca özgeçmişi şöyle:

Ses ve bağlama sanatçılığının yanı sıra derlemeleri de bulunan Muharrem Akkuş, ilk müzik çalışmalarına 1955 yılında başladı, ardından 1960’da Erzurum Radyosu’nda kurulan Türk Halk Müziği korosuna, 1965 yılında da İstanbul Radyosu’na katıldı. 1999 yılında emekli olan sanatçı 77 yaşında.

Ses ve bağlama sanatçılığı yanı sıra derlemeleri ve kaynak kişiliği ile de tanınan Muharrem Akkuş’un, türkü repertuarına kattığı Erzurum yöresinden 21 türkü vardır. Bu türküler şöyle: Düngürcüler geldi sıra sıra dizildi, Aya bak nice gider, Kırmızı gül demet demet, Ektiğim yonca, Acem ülkesinde eyleştim kaldım, Bu tepe pullu tepe, A güzel dolanda gel, Gara camışları vurdum bayıra, Evlerinin önü guşlar darısı, Gülenber sağar goyuni, Git gelemem işim var, Kavak uzanır gider, Su bağlasam gelir mi, Martinim atılmıyor, Kağızman’a ısmarladım nar gele, Sarı babuç tabanda, Uzun avlu dar kapılar, Bir gül ektim duvara, Gönül der yâr diyarı, Su gelir taştan akar, Bala sarhoş beşikte bala sarhoş(uzun hava)

DSCF1426 DSCF1410 DSCF1448 DSCF1460

 

Benzer Haberler

Ataşehir Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Ataşehir Belediye Başkanlığı’nın ortaklaşa düzenlediği Ataşehir okullar arasında yapılacak olan sportif müsabakaların kuraları çekildi. Ataşehir Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Ataşehir Belediye Başkanlığı’nın ortaklaşa düzenlediği çeşitli branşlardaki birçok sportif müsabakaların kuraları düzenlenen törenle çekildi. Ataşehir’de bulunan ve […]

Yorum 
0

Ataşehir Birlik Platformu Başkan ve Yönetim Kurulu üyeleri “Milli Birlik” adına Ataşehir Mahalle Muhtarları ve Ataşehir basın mensuplarıyla kahvaltılı toplantıda bir araya geldiler. Toplantıda konuşan Birlik Platformu Başkanı Dr. Osman Arıkan; “Milli Birliği oluşturmak için siz muhtarların desteğine her zaman ihtiyacımız var. Çünkü sizler devletimizin mahallelerdeki Uç Beylerisiniz, devletin mahallelerdeki elisiniz, kolusunuz” dedi. Ataşehir Birlik […]

Yorum 
0

“FARKI FARK ETMEK” Çok çalıştınız, çok yoruldunuz, kasım ayında hafta sonu dinlenmeyi, gerçekten gevşemeyi hak ettiniz. Hafta sonları hepimizin kaliteli zaman geçirmek istediği tatil günleri. Hem dinlenmek, hem eğlenmek, hem de farkındalığınızı artırmak, kendinize zaman ayırmak istiyorsanız bu festival tam size göre! Dünya Değişim Akademisi tarafından İstanbul’un şirin beldesi Şile’de düzenlenecek olan“Uluslararası Farkındalık Festivali” sizlere oksijen […]

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:


“DEVLETİMİZİN MAHALLELERDEKİ...

Ataşehir Birlik Platformu Başkan ve Yönetim Kurulu […]

MALTEPE ARDAHANLILAR DERNEĞİ...

Yeni kurulan Maltepe Ardahanlılar Derneği kurucu yöneticileri […]

1000 ÇOCUĞU GİYDİRME PROJESİ...

Ataşehir’de bir ilki gerçekleştiren il derneklerinin katkı […]

ÇANTADAN KAÇAK KÖPEK YAVRULA...

Kapıkule Sınır Kapısı’nda bez pazar poşetlerin arasında […]

POPÜLER HABERLER

Ataşehir’in yeni gözdesi: ROYAL RES...

İçinde barındırdığı Yeditepe Üniversitesi ile Ataşehir’in en […]

MODA HOME ATAŞEHİR’DE

MODA HOME ATAŞEHİR’DE Ataşehir’de her geçen gün […]

Ataşehir’in Seçim Anketi

Ataşehir’in seçim nabzını ölçüyoruz ! Bu gün […]

İlgezdi cevap verdi…

“PİŞMANIM, ÖZÜR DİLİYORUM” Battal İlgezdi son günlerde […]

İmar İskan’da 2. perde

İmar İskan Blokları’nın kaderini belirleyecek olan ‘Ataşehir-Şerifali […]

Türkkeşlik Köyü Atakta

TÜRKKEŞLİK KÖYÜ ATAKTA Sivas’ın İmranlı ilçesine bağlı […]

“Protokol imzalanırken görüşl...

İmar İskan sakinlerinden itiraz var Geçtiğimiz ay […]