ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ TÖRENLE ANILDI

17 Mar 2017 Cum 14:29
Bu haber 365 kez okundu
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

Ataşehir’de, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 102. yıldönümü nedeniyle tören düzenlendi.

Ataşehir Milli Eğitim Müdürlüğü TEB Anadolu Lisesi’nin hazırlamış olduğu 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri anma programı Zübeyde Hanım Hizmet İçi Eğitim Enstitüsü Konferans Salonunda gerçekleşti.

Törene; Ak Parti Milletvekili Ravza Kavakçı Kan, Ataşehir Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu, Ataşehir Belediye Başkan vekili İlhami Yılmaz, Ataşehir Belediye Meclisi Başkanı Sadi Özata, Garnizon Komutanı Albay Sadık Piriç, Belediye Başkan Yardımcısı Sadık Kayhan, Ak Parti Ataşehir İlçe Başkanı Av.M. Naim Yağcı, CHP Ataşehir İlçe Başkanı Hakkı Altınkaynak, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican, Ensar vakfı Başkanı Ak Parti Belediye meclis üyesi Mükayil Bektaş, STK temsilcileri, birim müdürleri, okul müdürleri, öğrenciler ve Ataşehirliler katıldı.

DSCF9001

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından açılış konuşmasını yapan TEB Anadolu Lisesi Müdürü İlyas Gür Pehlivanoğlu; “ Tarih,  vatanın bütünlüğü ve milletin bağımsızlığı tehlikeye girdiğinde milletimizin içinde bulunduğu şartlar ne olursa olsun, birlik ve beraberlik içerisinde neleri başarabileceğinin açık örnekleriyle doludur. Çanakkale Zaferi’de bunlardan biridir” dedi.

DSCF9008

Pehlivanoğlu; “ Çanakkale devlet şuuruna sahip bir milletin çaresizlik ve imkânsızlıklardan bir dayanışma ruhu çıkararak ayakta kalmasının ibretlik hikâyesidir. Çanakkale’yi anlamak o güçlü mukavemeti ortaya koyan zihniyet yapısını ruh yapısını kavramakla mümkün olur. Çanakkale Savaşı emperyalizme karşı verilmiş ve başarı elde edilmiş en büyük savaştır.  Çanakkale müdafaası sırasında on binlerce eğitimli insanın şehit olmasıyla irfan haftasında büyük bir gedik açılmıştır. Bu gerçeği Mustafa Kemal Atatürk ; “Biz Çanakkale’ ye bir darülfünun gömdük” diyerek dile getirmiştir” diye konuştu

Pehlivanoğlu konuşmasının sonunda şunları söyledi:  “Bir dirilişin ve şahlanışın ifadesi olan 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitlerini anma gününün 102.Yılında başta Büyük Komutan Devlet Adamı Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere aziz şehitlerimizi, gazilerimizi, milletimiz için, vatanımız için, bizi biz yapan, bir ve beraber yaşatan değerlerimiz için, kendisini feda etmiş kahraman ecdadımızı minnet, şükran ve rahmetle anıyorum.”

DSCF9020

İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican 1.Dünya Savaşı başlamasında yola çıkarak şöyle konuştu: “Belki de dünya ilk kez birbiriyle savaşıyordu. Ancak Türklerin dünyaya karşı yaptığı kim bilir kaçıncı savaştı. Çanakkale cephesinde Osmanlı yedi düvele karşı verdiği varlık ve yokluk mücadelesi içerisinde nice kahramanlıklara, nice destanlara sahne olmuştu” şeklinde konuştu.

Bilican ; “Çanakkale gibi bir zafer kaç millete nasip olmuştur bilinmez ama bizim kıymetini yeterince takdir edemediğimiz aşikârdır.  Bizler sahip olduğumuz bu değerleri bilmeli ve gelecek nesillere aktarmalıyız. Bugün çıkarmamız gereken en önemli ders Çanakkale’deki birlik ve beraberliği koruyarak dahili ve harici bedhahların emellerine ulaşmalarına engel olmaktır” dedi.

DSCF9067

TEB Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından sahnelenen, “Mektupla Çanakkale” isimli müzikli lirik gösteri, o günleri yaşatırcasına duygu dolu anlar yaşattı izleyenlere.

Ataşehir kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu, Çanakkale’yi geçilmez kılan aziz şehitlerimizi rahmet anıyorum diyerek; “ Bizleri de Çanakkale ruhu ile yetişip yaşayabilmeyi ve bu cennet vatanımıza kanlarıyla canlarıyla hizmet eden ve bizlere bir vatan bırakan şehitlerimize, ecdatlarımıza layık insan olmayı da Allah bizlere nasip etsin” şeklinde ifade etti.

DSCF9094

Karamehmetoğlu; ” Programı hazırlayan ve sunan arkadaşlarımızı kutluyoruz. Emek sarf etmişler. Kahramanlarımızın yaşadıklarını bize tekrar hatırlatarak o anları yaşattılar. Başta okul müdürü olmak üzere öğretmen ve öğrencilere bu emeklerinden dolayı teşekkür ederim” diye konuştu.

foto galeri:

DSCF9084 DSCF9067 DSCF9046 DSCF9057 DSCF9064 DSCF9001 DSCF9004 DSCF9103 DSCF9008 DSCF9094

Benzer Haberler

İç İşleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırılan Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’ye mahkeme süresince vekâlet edecek ve Cumartesi günü yapılacak olan seçimde Ak Parti adayını ismini açıklayan İl Başkanı Dr. Selim Temurci; adayımız Meclis Grup Başkanımız Mustafa Cevat Arzık’tır dedi. Ak Parti Ataşehir İlçe başkanlığı Binasında İl Başkanı Dr.Selim Temurci ve il başkan yardımcılarının yanı sıra […]

Yorum 
0

‘Ataşehir’in nesi meşhur?’ diye bir sokak röportajı yapsak, sanırım en çok ‘yemek mekânları’ cevabını alırız. 430.000 nüfuslu bir ilçede bu kadar çok yeme içme eyleminin var olması arzın ihtiyaca dönüştüğünü  gösteriyor. Et menüleri, balık çeşitleri, pizzalar, tatlılar, kahvaltı salonları, kahve keyif mekânları ve akla gelebilecek her şey farklı mekânlarda ilçede yayılmış bir durumda. Her biri […]

Yorum 
0

ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanıma kararının ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nın “Doğu Kudüs Filistin’in başkentidir” açıklamasının ardından gözler bir kez daha bu kutsal şehre çevrildi. Müslümanların ilk kıblesi ve Hazreti Muhammed’in miraç yolculuğuna çıktığı yerolan Mescid-i Aksa ile Hristiyan ve Yahudilerin en kutsal mekanlarına ev sahipliği yapan Kudüs, 1917’de Osmanlı egemenliğinden çıktığından beri sıkıntılı günler yaşıyor. Doğu Kudüs‘ü 1967’de […]

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:


BULANIK SOSYAL BELEDİYECİLİK...

Muş’un Bulanık Belediyesi, Aile Destek Merkezi, çeşitli […]

ATAŞEHİR BELEDİYESİ MECLİS G...

  Ataşehir Belediyesi Başkanı Battal İlgezdi’nin görevden […]

SIVASLILARDAN HEMŞERİLERİNE ...

Ataşehir Sivaslılar Platformu üyeleri, İç İşleri Bakanlığı […]

ÜSKÜDAR-ÜMRANİYE METROSU AÇI...

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Uysal, Üsküdar-Ümraniye metrosunun […]

POPÜLER HABERLER

Ataşehir’in yeni gözdesi: ROYAL RES...

İçinde barındırdığı Yeditepe Üniversitesi ile Ataşehir’in en […]

MODA HOME ATAŞEHİR’DE

MODA HOME ATAŞEHİR’DE Ataşehir’de her geçen gün […]

Ataşehir’in Seçim Anketi

Ataşehir’in seçim nabzını ölçüyoruz ! Bu gün […]

İlgezdi cevap verdi…

“PİŞMANIM, ÖZÜR DİLİYORUM” Battal İlgezdi son günlerde […]

İmar İskan’da 2. perde

İmar İskan Blokları’nın kaderini belirleyecek olan ‘Ataşehir-Şerifali […]

Türkkeşlik Köyü Atakta

TÜRKKEŞLİK KÖYÜ ATAKTA Sivas’ın İmranlı ilçesine bağlı […]

“Protokol imzalanırken görüşl...

İmar İskan sakinlerinden itiraz var Geçtiğimiz ay […]