“KADIN DEMEK BİR AİLE DEMEK”

20 Ara 2016 Sal 14:58
Bu haber 383 kez okundu
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

Kadına yönelik şiddete karşı mücadele etmek ve farkındalık oluşturmak adına 15 ile 20 arası sayıları değişen emekli ve ev kadınlarından oluşan ve bir buçuk yıl önce kurularak kendilerine“Grup Sarmaşık Gülleri” adını veren tiyatro grubu; sahneledikleri oyunlarıyla kadına ve toplumsal şiddete karşı mizahi bir dille tepkilerini dile getiriyorlar.

Sayıları 15-20 arasında değişen Grup Sarmaşık Gülleri; Şahinder Güven Ercan, Sabahat Yeşilyurt, Medine Yiğit, Senem Şahin, Menekşe Şahin, Fatma Kayadibi, Fatma Kalay, Perihan Duman, Münevver Karahan, Hafize Kurşun, Kıymet Gürzüoğlu, Fatoş Öztürk, Kıymet Dursun, Mediha Erarslan, Pakize Gündoğdu ve Selma Başel’den oluşuyor.

dscf5286

“BUGÜNE KADAR 5 KEZ SAHNE ALDIK”

Kurulduğu günden bugüne kadar 5 kez sahne alan grubun, ilk sahneledikleri oyun olan “ 8 Mart’tan Günümüze” adlı oyunun senaryosuna yazan grubun elemanlarından Şahinder Güven Ercan; ” Bu konuda bir drama eğitimimiz oldu. Genel olarak kadına yönelik şiddetten yola çıkarak bir farkındalık oluşturmak istedik.  Bu çalışmalar sonunda üç kez Şahkulu Sultan Vakfı’nda sahne aldık. Daha sonra CHP Ataşehir Kadın Kolları bizimle irtibat kurdu ve orada da bir kez sahne aldık. Son olarak da Ataşehir Belediyesinin bir etkinliğinde oyunumuzu sahneledik” dedi.

dscf5261

 “KADIN DEMEK BİR AİLE DEMEK”
Şahinder Güven Ercan;  “Bu yola çıkarken tüm amacımız kendimizi eğitmekti. Öyle de oldu. Aynı zamanda bir takım toplumsal olaylar ile ilgili farkındalık oluşturmak hedeflerimizden bir tanesiydi. Bağımsız bir tiyatro grubu kurarak da yola devam ettik. Bugün de rozetlerimizi taktık. Şu ana kadar bir oyunumuz var ve bu oyunu beş kez sahneledik. Aynı oyunumuzu sahnelemeye devam edeceğiz, bunun yanı sıra yeni oyunlar da hazırlayacağız. Doğaçlama olarak oynadığımız oyunumuzda, geçmişten günümüze kadar kadınların yaşadığı sorunları, bu sorunların çıkış noktalarını ve bu sorunların önüne nasıl geçilebileceği konularını ele aldık. Kadınların eğitimine önem veriyoruz ve bunu bir seferberlik olarak görüyoruz. Kadın demek bir aile demek, ailede toplum demektir. Bir kadını eğittiğiniz zaman ancak değişim ve dönüşüm mümkün” şeklinde konuştu.

Sahnede kendi yaşamlarını oynadıklarını dile getiren Ercan, “Kadınların aleyhine alınan kararları da sahnede mizahi bir dille eleştiriyoruz” diye konuştu.

Önümüzdeki Nisan ayında Anadolu turnesine çıkacak olan Grup Sarmaşık Gülleri, “8 Mart’tan Günümüze” adlı oyunu Anadolu’nun birçok noktasında sahneleyecek.

dscf5260

“SİZ SARMAŞIK GÜLLERİSİNİZ, BİR GİDER BEŞ GELİRSİNİZ”

Grubun isminin hikâyesini anlatan grup üyesi Sebahat Yeşilyurt; “Grup Sarmaşık Gülleri ismi, bize Şahkulu Vakfı’nda inanç önderimiz olan Veli Dede tarafından veriliyor. ‘Siz sarmaşık güllerisiniz, bir gider beş gelirsiniz. Üretmek kadının işidir. Üretin büyüyün gelişin’ dedi ve hakkın rahmetine kavuştu. Bizler de aramızda büyüyerek birbirimizi sardık. İstanbul ilinde başladık ama yurdun her yanını sarmaşıklar gibi donatmayı düşünüyoruz. Her kadına dokunmak istiyoruz. Çünkü kadın üreten ve geliştirendir” şeklinde ifade etti. Her kadının bir şekilde şiddete maruz kaldığını söyleyen Yeşilyurt, otobüste de, caddede yürürken hatta evin içinde bile şiddete uğruyoruz. Hatta çocuklarımız bile pişirdiğimiz yemeği beğenmeyerek bize şiddet uyguluyor. Biz aslında oyun oynamıyoruz, biz seyirciye dokunmaya çalışıyoruz; bizi seyrederken kendilerini yaşıyorlar, biz aynayı tutuyoruz. Amacımız kadınların artık itiraz edebilir hale getirmelerini sağlamak” dedi.

 

“KENDİMİZİ TANIMAYI ÖĞRENDİK”

Münevver Karahan, bu gruba dâhil olmanın hayatında ne gibi değişiklikler yaptığını anlatarak şöyle konuştu: “Hocamızın sayesinde kendimizi tanımayı öğrendik. Bu gerçekten çok önemli. Neler yapabileceğimizi gördük, kendimizin farkına vardık. Ve iki tane erkek evladım var. Onları yetiştirirken yaptığım yanlışların farkına vardım. Bu oyunumuzu çok önemsiyorum. Bir kadın olarak kendimi daha fazla geliştirmeyi okumayı ve daha çok öğrenmeyi öğrendim. Yeni baştan başladım her şeye. Özgüvenim arttı, 50 yaşından sonra bazı şeyleri yapabileceğime inandım ve buna ailem ve çocuklarımı da inandırdım.”

FOTO GALERİ:

dscf5282 dscf5281 dscf5274 dscf5266 dscf5286 dscf5260 dscf5261

Benzer Haberler

Galatasaray ile Fenerbahçe futbol takımları, Süper Lig’de yarın yapacakları derbiyle tarihte 386. kez karşı karşıya gelecek Şimdiki Ülker Stadı’nın bulunduğu “Papazın Çayırı” olarak adlandırılan yerde 17 Ocak 1909 tarihinde yapılan ve Galatasaray‘ın 2-0 kazandığı özel maçla başlayan 108 yıllık rekabette, galibiyetlerde ve atılan gol sayısında Fenerbahçe’nin üstünlüğü bulunuyor. Sarı-lacivertliler, geride kalan 385 maçtan 146’sını kazandı, sarı-kırmızılı ekip bu […]

Yorum 
0

Ankara Üniversitesinden Baykal’ın sağlık durumuna ilişkin yapılan açıklamada, minimal de olsa olumlu gelişmelerin bulunduğu, kötüye gidiş olmadığı ve uyutma işleminin devam ettiği bildirildi. Eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal‘ın sağlık durumunda minimal de olsa olumlu gelişmeler bulunduğu, kötüye gidiş olmadığı ve uyutma işleminin devam ettiği bildirildi. Ankara Üniversitesinden, İbn-i Sina Hastanesinde tedavisi süren Baykal’ın sağlık durumuna ilişkin yapılan açıklamada, […]

Yorum 
0

21 Ekim 1860 tarihinde Tercüman-ı Ahval gazetesinin  Agâh Efendi ve  İbrahim Şinasi‘nin yardımıyla ilk özel fikir gazetesi olarak yayım hayatına başlaması dolayısıyla Ak Parti Ataşehir İlçe Başkanı Av.M. Naim Yağcı kutlama mesajı yayınladı. “Gazeteciler gününüz kutlu olsun” başlığıyla gönderdiği mesajı şöyle: “Temel görevi, gerçekleri, ahlaka aykırı, özel çıkar ve amaçlara alet etmeden, objektif bir şekilde, çarpıtmadan […]

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:


“GAZETECİLER GÜNÜNÜZ KUTLU O...

21 Ekim 1860 tarihinde Tercüman-ı Ahval gazetesinin […]

ERDOĞAN İLE PUTİN TELEFONDA ...

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin […]

SOYLU, 200 ÖĞRENCİYLE BULUŞTU

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Biz Anadoluyuz Projesi’ni […]

NÜFUS HİZMETLERİ KANUN TASAR...

Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik […]

POPÜLER HABERLER

Ataşehir’in yeni gözdesi: ROYAL RES...

İçinde barındırdığı Yeditepe Üniversitesi ile Ataşehir’in en […]

MODA HOME ATAŞEHİR’DE

MODA HOME ATAŞEHİR’DE Ataşehir’de her geçen gün […]

Ataşehir’in Seçim Anketi

Ataşehir’in seçim nabzını ölçüyoruz ! Bu gün […]

İlgezdi cevap verdi…

“PİŞMANIM, ÖZÜR DİLİYORUM” Battal İlgezdi son günlerde […]

İmar İskan’da 2. perde

İmar İskan Blokları’nın kaderini belirleyecek olan ‘Ataşehir-Şerifali […]

Türkkeşlik Köyü Atakta

TÜRKKEŞLİK KÖYÜ ATAKTA Sivas’ın İmranlı ilçesine bağlı […]

“Protokol imzalanırken görüşl...

İmar İskan sakinlerinden itiraz var Geçtiğimiz ay […]