Ben Cumhur Değilim

26 Tem 2014 Cts 14:26
Bu haber 1.615 kez okundu
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

Ben Cumhur Değilim

 

Cumhurbaşkanlığı seçimi yaklaşıyor. Cumhur kendine bir “baş” seçecek. Kimilerine göre cumhur bunu ilk defa “doğrudan” yapacağı için seçilecek olan reis cumhurun gerçek anlamdaki ilk başkanı olacak. Hâlbuki daha adayların belirlenme biçimi bunun hiç de böyle olmadığını gösteriyor. Her şeyin pek bir özensiz yapıldığı bu “var mı var” ülkesinde cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin kanun maddeleri değiştirilirken öyle acele ediliyor ki meselenin ruhunu felç edecek bir detay gözden kaçıyor.

Malum, eskiden cumhurbaşkanını meclis seçerdi. Halkın seçmesi bence doğru olmuştur. Hatta bence valileri bile halk seçmelidir. Ancak siz seçimi halka yaptırırken aday belirlemeyi sanki hala seçimi meclis yapıyormuşçasına yaparsanız o zaman reisi halk seçmiş olmaz. Bu o kadar mantığa ve matematiğe oturmayan bir durumki, adayları biz belirleyip seçimi Portekiz halkı yapsa ancak bu kadar abuk bir durum olurdu.

Şimdi ben cumhurum, reisimi seçeceğim, ama aday olamıyorum. Yani 20 meslektaşım bir araya gelip beni aday gösteremiyor. Tıpkı 20 berberin bir araya gelip bir berberi, 20 futbolcunun bir araya gelip bir futbolcuyu, 20 mimarın bir araya gelip bir mimarı aday gösteremediği gibi. Ama 20 milletvekili bir araya gelip bir milletvekilini aday gösterebiliyor. E hani anayasanın eşitlik ilkesi? Aday olma hakkımın olmadığı bir seçimde ben oy hakkımdan da feragat ediyorum. Bu anlamda 18 yaşımı doldurduğumdan beri ilk defa bir seçimde sandığa gitmeyeceğimi de buradan beyan ediyorum.

Bu saatten sonra “şu aday böyle iyi, bu aday şöyle kötü, filan aday memleketi kurtaracak, diğeri batıracak” tartışmalarını da gereksiz buluyorum. Yani takımlardan biri sahaya 14 kişi çıkmış ve biz maçın 85. dakikasındaki bir pozisyon için penaltı mı değil mi tartışması yapıyoruz. Buna hiç gerek yok ama yine de bir kaç şey söylemeden geçemeyeceğim.

Şu adı zor söylenen aday var ya… İşte onun diğer iki adayın hesabına para göndermesi hakikaten çok ince bir davranış. Bu adamcağızın bu ince davranışına karşılık öteki uzun boylu aday bu parayı geri iade etmese bu coğrafyanın kaybolan o manevi iklimini belki geri getirebilirdik. Zira bu topraklarda bu işler eskiden böyle yürümüyordu. Bu topraklarda dostluk da düşmanlık da mertçe yapılıyor, gönüller yıkmak değil gönüller tamir etmek esas alınıyordu.

Adamın biri haram parayla aldığı bir ineği vicdanına izah edemeyip Hacı Bektaşı Veli’nin dergâhına bağışlamak ister. Ancak Hacı Bektaş-ı Veli bu bağışı kabul etmez. Adam ineği Mevlana’nın dergâhına götürür, Mevlana ineği alır. Adam Mevlana’ya Hacı Bektaş-ı Veli’nin bu ineği kabul etmediğini söyleyince Mevlana, “biz bir leş kargasıyız, Hacı Bektaş-ı Veli bir şahindir, biz her leşe konarız ama o konmaz” der. Adam ineği Mevlana’nın dergâhına bırakır ve tekrar Hacı Bektaş-ı Veli’nin dergahına gidip olan biteni anlatır ve kendisinin kabul etmediği ineği Mevlana’nın kabul ettiğini söyler. Bunun üzerine Hacı Bektaş-ı Veli şu cevabı verir. “Biz bir su birikintisiysek Mevlana bir okyanustur. Senin bir haram ineğin bizi kirletir ama Mevlana’nın engin yüreğini kirletmez. Ondan almıştır.”

Ah be dostlar! Ben daha ne diyeyim? Çoğumuzun birbirinin zıttı sandığımız bu iki gönül adamı birbirlerini böyle onore ederken bir de bugünkü zihniyete bakın. Uzun boylu aday kendine bir reklam filmi hazırlatıyor. Filmin bir yerinde bir Türkiye haritası var ve haritada 81 ilden bir tanesi silinmiş. O ilin hangi il olduğunu söylememe herhalde gerek yok. Bu bir nefret suçu değil de nedir?

Böyle bir manzarada gidilen cumhurbaşkanlığı seçimi yine de hayırlı olsun. Umarım uzun boyluya “bu kadar da uzun boylu değil” diyecek bir sürecin ilk adımı olur. Şimdilik ben yokum.

Ben cumhur değilim, seçilecek kişi de benim reisim değil.

Benzer Haberler

Bursa’nın Gürsu ilçesinde, bir boya fabrikasında patlama meydana geldi. Bursa‘nın Gürsu ilçesinde, bir boya fabrikasında meydana gelen patlamada 5 işçi yaşamını yitirdi, 4 kişi yaralandı. Alınan bilgiye göre, Bursa-Ankara karayolu yakınlarındaki fabrikada, henüz belirlenemeyen nedenle buhar kazanı patladı. Bu esnada fabrikanın çatısında çökme meydana geldi. Patlamanın ardından bölgeye 112 Acil Servis ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Patlamada 4 […]

Yorum 
0

FSM Köprüsü Anadolu yakası İstanbul-Edirne yönünde, ihlalli geçişlerin önlenmesi amacıyla Serbest Geçiş Sistemi tesis edilecek. İstanbul Valiliği, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün (FSM)Anadolu yakası İstanbul-Edirne yönünde ihlalli geçişlerin önlenmesi amacıyla Serbest Geçiş Sistemi tesis edileceğinden 23 Eylül saat 22.00’den itibaren köprüde trafiğin iki yönde üçer şerit sağlanacağını bildirdi. Valilikten yapılan yazılı açıklamada, Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, FSM Köprüsü […]

Yorum 
0

Sosyal sorumluluk projesi kapsamında Ataşehir kaymakamlığı ile Öyküm Spor Kulübünün birlikte düzenlemiş oldukları “Çocuk ve gençlik Gelişim Oyunları” Taekwondo şampiyonası sona erdi. İlçemiz Gençlik ve Spor Müdürlüğü ile ilçemiz Öyküm Spor Kulübü ile birlikte düzenledikleri ve 3 gün süren Çocuk ve gençlik Gelişim Oyunları Ataşehir kaymakamlık Kupası Taekwondo Şampiyonası sona erdi. Ataşehir Mevlana mesleki ve […]

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:


BULANIK SOSYAL BELEDİYECİLİK...

Muş’un Bulanık Belediyesi, Aile Destek Merkezi, çeşitli […]

ATAŞEHİR BELEDİYESİ MECLİS G...

  Ataşehir Belediyesi Başkanı Battal İlgezdi’nin görevden […]

SIVASLILARDAN HEMŞERİLERİNE ...

Ataşehir Sivaslılar Platformu üyeleri, İç İşleri Bakanlığı […]

ÜSKÜDAR-ÜMRANİYE METROSU AÇI...

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Uysal, Üsküdar-Ümraniye metrosunun […]

POPÜLER HABERLER

Ataşehir’in yeni gözdesi: ROYAL RES...

İçinde barındırdığı Yeditepe Üniversitesi ile Ataşehir’in en […]

MODA HOME ATAŞEHİR’DE

MODA HOME ATAŞEHİR’DE Ataşehir’de her geçen gün […]

Ataşehir’in Seçim Anketi

Ataşehir’in seçim nabzını ölçüyoruz ! Bu gün […]

İlgezdi cevap verdi…

“PİŞMANIM, ÖZÜR DİLİYORUM” Battal İlgezdi son günlerde […]

İmar İskan’da 2. perde

İmar İskan Blokları’nın kaderini belirleyecek olan ‘Ataşehir-Şerifali […]

Türkkeşlik Köyü Atakta

TÜRKKEŞLİK KÖYÜ ATAKTA Sivas’ın İmranlı ilçesine bağlı […]

“Protokol imzalanırken görüşl...

İmar İskan sakinlerinden itiraz var Geçtiğimiz ay […]