İŞKENCE’DEN KAÇMIŞ!..

18 Kas 2013 Pts 9:43
Bu haber 3.236 kez okundu
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

İŞKENCEDEN KAÇTI!

Gazetemize gelerek bize oğlu Hüseyin Atma’dan altı aydır haber alamadığını söyleyen Ali Atma yeni açıklamalarda bulundu.

Oğluyla telefonda görüşen Ali Atma, oğlunun olaylardan sonra polis tarafından gözaltına alındığını, içeride gördüğü işkencelerden sonra serbest bırakıldığını ve polis tarafından evlerinin basılıp arandığını öğrenince yeniden kötü muamele görmekten korktuğu için de eve bir daha dönmediğini, bir yolunu bulup, yurt dışına kaçarak İngiltereye gittiğini ve oradan siyasi sığınma istediğini öğrenmiş.

YURT DIŞINA KAÇAMAYANLAR CEZAEVİ’NDELER

Oğlunun mahalleden arkadaşları olan ve içlerinde akrabası Hasan Tunç’un da bulunduğu sekiz kişinin halen Edirne cezaevinde tutuklu olduğunu, şayet oğlu yurt dışına kaçmasa muhtemelen oğlunun da tutuklanacağını, polisin sürekli evlerini basıp oğlunu sorduklarını ve kendilerini rahatsız ettiğini söyledi.

NELER OLMUŞTU?

2 Haziran 2013 tarihinde Akşam 23:00 sularında aralarında Mehmet Ayvalıtaş, 17 yaşındaki kuzeni S.K.,Hüseyin Atma, şu anda Edirne Cezaevinde tutuklu bulunan Hasan Tunç ve bir grup mahalleli, Gezi Parkı eylemlerine destek için Ümraniye’de yürüyüş yapmışlar. Daha sonra Mustafa Kemal Mahallesi 6 Nolu üst geçit civarında, otobana çıkarak, yayalara kapalı olan yolu trafiğe kapatmak istemişler, yola çıkarak araçlara dur işareti yapmışlardı. 19 yaşındaki Mehmet Ayvalıtaş bu sırada hızla üzerlerine gelen bir aracın çarpması sonucu hayatını kaybetti. Ölümü kayıtlara trafik kazası olarak geçti. Aynı olayda, Ayvalıtaş’ın yeğeni S.K. de yaralandı. Lise öğrencisi S.K 20 gün yoğun bakımda kaldı.

MEHMET AYVALITAŞ İLE İLGİLİ  MAHKEME BUGÜN

sendika.org sitesinde Ayvalıtaş’ın ölümüne sebep olan sürücülerin yargılanacağı 21 Kasım’daki dava için Ayvalıtaş ailesinin, sevenlerinin ve direnişçilerin yer aldığı bir çağrı videosu hazırlandı.

Çağrı videosunda konuşan Mehmet’in annesi Fatma Ayvalıtaş oğlunun özgürlük uğruna yürüyüşe katıldığını ve hayatını kaybettiğini, katillerinin dışarıda gezmemesi için herkesi, özellikle de anneleri çağırdığını dile getiriyor. Baba Ayvalıtaş ise halkı için kendini feda eden Mehmet’i halkın yalnız bırakmayacağına inandığını söylüyor.

Ayvalıtaş’ın abisi Volkan Ayvalıtaş ise Mehmet’in katilinin tutuklanmadığını, hakkında bir işlem yapılmadığını vurguluyor ve devam ediyor:

Geçtiğimiz bayramda Demirbaş (Sürücü Görkem Demirbaş’ın) ailesi bize bir aracı vasıtasıyla bayram harçlığı, kan parası vermeyi teklif etti. Sırf onurunuz şerefiniz namusunuz için 21 Kasım’da İstanbul Anadolu Kartal Adliyesi’ne bekliyoruz. Herkesi Mehmet’in, şerefin davasına bekliyoruz

İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri ve Taksim Dayanışması Sekreteryasından Ali Çerkezoğlu da videoda yer alıyor. Çerkezoğlu, Haziran’da direnenlerin bu uğurda yaşamını yitirenlerin anısına sahip çıkmak zorunda olduğunu belirterek Mehmet Ayvalıtaş’ın duruşmasının aynı zamanda Gezi Direnişi’ndeki değerlerin sahip çıkılacağı bir başka mevzi olacağını ifade etti.

Tanıklar dinlenmedi, dava keşif yapılmadan açıldı

19 yaşındaki Mehmet Ayvalıtaş’ın yaşamını yitirdiği eylemde, 17 yaşındaki kuzeni Seyit Kartal da yaralanmıştı. Olayda iki araç kitlenin üzerine sürerken biri Ayvalıtaş’a çarptı. Ayvalıtaş’ın ölümü kayıtlara trafik kazası olarak geçerken Gezi eylemleri için toplanan mahallelerin üzerine araçlarını süren sürücüler Mehmet Görkem Demirbaş ve Cengiz Aktaş tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

Ayvalıtaş’ın ailesinin avukatlığını yürüten Ayla Öztabak olaya tanıklık eden 15 kişinin dinlenmesini talep ettiği halde kişilerden birinin bile bilgisine başvurulmadı. Ümraniye İlçe Emniyet Müdürlüğü olayın olduğu yer ve civarındaki MOBESE kamerasına yansıyan herhangi bir görüntü olmadığını bildirirken, dava keşif yapılmadan açıldı.

Davanın ilk duruşması 21 Kasım’da İstanbul Anadolu 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 10.00′da görülecek.

 Haberin videosu: http://youtu.be/UpTams85kYY

BİR ÖNCEKİ HABERİMİZ

(Geçen gün gazetemize gelerek bizi ziyaret eden Ali Atma adlı bir vatandaş, gezi parkı olayları sırasında eylemlere katılan oğlu Hüseyin Atma’dan altı aydır haber alamadıklarını ve hayatından endişe ettiklerini söyledi.

HÜSEYİN ATMA KAYIP!

İş makinası operatörlüğü yaparak geçinen Ali Atma oğlunun; Ataşehir Mustafa Kemal Mahallesindeki bir gösteride yaşamını yitiren Mehmet Ayvalıtaş’la aynı gösteride bulunduğunu, bu olaylardan sonra mahallede bazı şahısların oğluyla ilgili araştırma yaptıklarını öğrendiğini, Hüseyin’in tüm arkadaşlarına oğlunu sorduğu halde bir türlü nerede olduğunu öğrenemediğini söyledi.)

Benzer Haberler

‘Ataşehir’in nesi meşhur?’ diye bir sokak röportajı yapsak, sanırım en çok ‘yemek mekânları’ cevabını alırız. 430.000 nüfuslu bir ilçede bu kadar çok yeme içme eyleminin var olması arzın ihtiyaca dönüştüğünü  gösteriyor. Et menüleri, balık çeşitleri, pizzalar, tatlılar, kahvaltı salonları, kahve keyif mekânları ve akla gelebilecek her şey farklı mekânlarda ilçede yayılmış bir durumda. Her biri […]

Yorum 
0

İzmir’in Dikili ilçesi açıklarında lastik botla yasa dışı yollardan Yunan adalarına geçmek isterken kayalıklarda mahsur kalan 51 göçmenin tamamı Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerince kurtarıldı. Alınan bilgiye göre, gece “ALO 158 Sahil Güvenlik İhbar ve Talep Hattı”nı arayan bir kişi, bir grup göçmenin denizdeki kayalıklarda mahsur kaldığı ihbarında bulundu. Konuyu araştıran Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, aramanın Dikili‘nin Bademli Mahallesi […]

Yorum 
0

Ankara Farkındalık Şenliği ile ilgili gelen basın bültenini gönderildiği şekliyle yayınlıyoruz. Şenlik basın bülteni şöyle: “Günümüzün stresli yaşamı ve ağırlaşan yaşam koşulları insanda fiziksel, zihinsel ve psikolojik boyutlarda rahatsızlıklara yol açmaktadır. Bu kapsamda; Dünya Değişim Akademisi tarafından 8-9-10 Aralık tarihlerinde 3 gün boyunca düzenlenen “Farkındalık Şenliği” size ihtiyacınız olan her türlü iyileşmeyi, şifalanmayı kazandıracak, aynı […]

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:


BULANIK SOSYAL BELEDİYECİLİK...

Muş’un Bulanık Belediyesi, Aile Destek Merkezi, çeşitli […]

ATAŞEHİR BELEDİYESİ MECLİS G...

  Ataşehir Belediyesi Başkanı Battal İlgezdi’nin görevden […]

SIVASLILARDAN HEMŞERİLERİNE ...

Ataşehir Sivaslılar Platformu üyeleri, İç İşleri Bakanlığı […]

ÜSKÜDAR-ÜMRANİYE METROSU AÇI...

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Uysal, Üsküdar-Ümraniye metrosunun […]

POPÜLER HABERLER

Ataşehir’in yeni gözdesi: ROYAL RES...

İçinde barındırdığı Yeditepe Üniversitesi ile Ataşehir’in en […]

MODA HOME ATAŞEHİR’DE

MODA HOME ATAŞEHİR’DE Ataşehir’de her geçen gün […]

Ataşehir’in Seçim Anketi

Ataşehir’in seçim nabzını ölçüyoruz ! Bu gün […]

İlgezdi cevap verdi…

“PİŞMANIM, ÖZÜR DİLİYORUM” Battal İlgezdi son günlerde […]

İmar İskan’da 2. perde

İmar İskan Blokları’nın kaderini belirleyecek olan ‘Ataşehir-Şerifali […]

Türkkeşlik Köyü Atakta

TÜRKKEŞLİK KÖYÜ ATAKTA Sivas’ın İmranlı ilçesine bağlı […]

“Protokol imzalanırken görüşl...

İmar İskan sakinlerinden itiraz var Geçtiğimiz ay […]