Son Ayağı Korumak Milli Bir Görevdir

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Merkezi tarafından gönderilen  bazı meslek gruplarının isimlerinin başından “Türk” ve “Türkiye” sözcüklerinin kaldırılması ile ilgili basın açıklaması şöyle:

Sayın Cumhurbaşkanı, kamusal niteliği olan iki meslek örgütünün isimlerinden “Türk” ve “Türkiye” sözcüklerinin kaldırılmasını, milli olmadıkları gerekçesiyle, emretti. Türkiye Barolar Birliği ve Türk Tabipler Birliği kamusal nitelikleri nedeniyle, yasayla kuruldukları günden beri bu sıfatları onurla kullanıyorlar.

Her iki kuruluşun kuruluş gerekçesi; avukatların ve doktorların görevlerini hukuka uygun olarak yapmalarını sağlamak, bu amaçla düzenlemeler yapmak ve denetlemektir. Her iki meslek örgütünün kamu hizmeti niteliğinde bir görevi yerine getirdikleri bir gerçek.

Bu cezalandırma (!) yönteminin asıl amacının, avukatların ve doktorların kendi meslektaşları arasında var olan örgütlerinin birlik ve bütünlüğünü parçalamak olduğu bir süreden beri biliniyordu.

Siyasal iktidarın, her ilde birden fazla baro, birden fazla tabip odasının kurulmasına olanak veren yasa değişikliğiyle yeni bir ayrışmanın temelini atacağı ifade ediliyor.

Her alandan kendisine bağlı kuruluşlar oluşturan iktidar, kendisine karşı muhalefet yapan bu iki saygın kurumu da bölmek için çalışıyor.

Yargının üç ayağından ikisi olan hâkimleri ve savcıları kendisine bağımlı kılan iktidar, bağımsızlıklarını korumayı başaran baroları ve Türkiye Barolar Birliği’ni de iktidarın barosu ve birliği haline getirmek istemektedir. Bunun çok tehlikeli bir bakış açısı olduğu çok açık.

Her partinin, her dini ve etnik grubun barosunun kurulması gibi bölücü bir yaklaşım, ulusal birliğimizi bir kere daha ayrıştırmak anlamana gelecektir. Adil yargılanma hakkına, insan haklarına ve demokrasiye, ayrıca ülke ve toplum menfaatine aykırı olan böyle bir düzenlemeden mutlaka vazgeçilmelidir.

Bütün milli konularda olduğu gibi, yargının bağımsız kalan son ayağını da korumak milli bir görevdir diye düşünüyoruz.

Aynı tehlike Türk Tabipler Birliği için de söz konuşudur.

İktidarın siyasetine bağlı barolar gibi, iktidara bağlı tabip odaları bağımsızlıklarını kaybedeceklerdir. İnsan hayatını doğrudan ilgilendiren, doktorluk ve avukatlık gibi kutsal iki mesleği yıpratmayı, toplum açısından fevkalade sakıncalı buluyor; siyasal iktidarı bu tehlikeli gidişten vaz geçmeye davet ediyoruz.

 

ÜMRANİYELİLERE 2B ARAZİLERİYLE İLGİLİ MÜJDE!

Ümraniye’de bulunan Kazım Karabekir, Hekimbaşı, İnkılap, Topağacı, Dumlupınar ve Elmalıkent Mahallelerinin 1/1000 Uygulama İmar Planları İBB Meclisinden oy birliğiyle geçti.

AK Parti Hükûmetinin 2012 yılında meclise getirdiği (2B yasası) torba yasa ile birlikte meclisten geçti. Ümraniye’deki toplam alanın 13.200 parsellik kısmı 2B alanı içerisinde yer almaktadır. Bunların 10.200 parseli Kazım Karabekir bölgesindeki 6 mahallededir.

2012’de ilçedeki 2B alanlarının plan çalışmalarına başlayanÜmraniye Belediyesi 40 yıllık mülkiyet sorununun çözüme ulaşmasıyla Ümraniyelilere müjdeli haberi verdi.İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde görüşülen Ümraniye’nin Kazım Karabekir, Hekimbaşı, İnkılap, Topağacı, Dumlupınar ve Elmalıkent Mahallelerinin 1/1000 Uygulama İmar Planları İBB Meclisinden ittifakla geçti.

BAŞKAN HASAN CAN İTTİFAKLA ALINAN KARARA TEŞEKKÜR ETTİ

Meclise katılan Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, söz alarak teşekkür konuşması yaptı. Başkan Hasan Can, “Ümraniyemizin Hekimbaşı, Topağacı, Dumlupınar, Mahalleleri ile Kazım Karabekir, Elmalıkent ve İnkılap mahallelerimizin bir kısmını içeren 1/1000 Uygulama İmar Planları bugün meclisimizin ittifakıyla kabul edildi. Geçen yıl da 1/5000’lik plan aynı şekilde ittifakla kabul edilmişti. Bugün de oy birliği ile 1/1000’lik planlar kabul edildi. 1/5000’lik ve 1/1000’lik planlarını hem Ümraniye Meclisinde hem de İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde ittifakla kabul eden ve Ümraniye’nin gelişimine katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum dedi.

2B alanlarında çok güzel bir imar planı uygulamasının hayata geçeceğini de sözlerine ekleyen Başkan Hasan Can, “715 hektarlık alanda 10-15 yıl içinde; modern- sağlıklı yapılarla, nitelikli konut ve ticaret alanlarıyla, ulaşım akslarıyla bu mahallelerimiz örnek gösterilecek bir şehir haline gelecek. Bu vesileyle İBB Meclisi’nden ittifakla geçen imar planlarımızın ilgili mahallelerimize, ilçemize ve İstanbul’umuza hayırlı olmasını diliyorum” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

İBB Meclisi’nde Başkan Hasan Can’a, Ümraniye Belediye Başkan Yardımcıları Maliki Ejder Batur ve Cemali Ergül de eşlik etti.

 

 

TSK’DAN YALANLAMA

TSK tarafından yapılan açıklamada , “Askerlik süresinin uzatıldığına dair yapılan haberler tamamen asılsızdır. Böyle bir haber doğru değildir.” dedi.

Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, bazı basın yayın organlarında yer alan “askerliğin uzatıldığına” ilişkin haberlerin asılsız olduğu bildirildi.

Genelkurmay Başkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığından yapılan “Yalan Haber” başlıklı açıklamada, bazı basın yayın organlarında yer alan “askerlik uzatıldı” başlıklı habere ilişkin bilgi verildi.

Açıklamada, “Askerlik süresinin uzatıldığına dair yapılan haberler tamamen asılsızdır. Böyle bir haber doğru değildir.” ifadelerine yer verildi.

 

ŞEHİTLER İÇİN MEVLİT OKUNDU

Ataşehir Kaymakamlığı ve Ataşehir Muhtarlar Derneği’nin ortak kararı ile 15 günde bir ayrı bir mahallenin Cami’sinde Şehitler için Kuran-ı Kerim Tilaveti okunmaya devam ediliyor.

Bugün Ataşehir Mimar Sinan Mahallesinde bulunan İbrahim Ethem Camisinde Şehitler için Kuran-ı Kerim okundu. Kuran-ı Kerim okunmadan önce mahalle halkının katıldığı kısa bir toplantı gerçekleşti.

Ataşehir Kaymakamlığının öncülüğünde gerçekleşen Şehitler için Kuran-ı Kerim okuma programına Ataşehir Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Selma Özkaya, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Seyfi Güneysu,  İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhammet Ercik, İlçe Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürü Dursun Kırış,  Kızılay Derneği Ataşehir Şube Başkanı Rahman Baki, Yeni Çamlıca Muhtarı Fazlı Sarısoy, Esatpaşa Muhtarı Turan Kızıldaş, Ferhatpaşa Mahalle Muhtarı ve Ataşehir Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Uzun, Mevlana Mahallesi Muhtarı Recep Ali Kantarcı, İçerenköy Mahallesi Muhtarı Ayhan Öztürk, Kayışdağı Muhtarı Kadir Yılmaz ile mahalleden vatandaşlar katıldı.

Ev sahibi Mimar Sinan Muhtarı Şahin Acar konuklarını selamlayarak; “Bu ayki toplantının evsahipliği bize nasip oldu. Bu toplantıdan sonra aziz şehitlerimiz için Kuran-ı Kerim okutulacak. Allah şehitlerimize rahmet eylesin.  Zaman ayırıp mahallemizi ziyaret ettiğiniz için tekrar teşekkür ediyorum” dedi.

Ataşehir Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu Allah Şehitlerimize gani gani rahmet eylesin diyerek yaptığı kısa konuşmasında; “ Bu güzel programımızı sürdürmek istiyoruz.  Uyuşturucu ile ilgili bir toplantıdan çıkarak buraya geldim. Bu bölgede konuşacağımız en önemli konuları masaya yatırdık. Vatandaşlar olarak sizler ve bizler muhtarlarımızla birlikte memleketimize hizmet etmeye devam edeceğiz.  Bu toplantıya vesile olan mahalle muhtarı Şahin Acar’a siz değerli mahallelilere ve toplantıya katılan diğer mahalle muhtarlarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Bir soru üzerine Kaymakam Zafer Karamehmetoğlu, şu an hedef kitlemiz çocuklarımızı bu uyuşturucu tacirlerinden uzak tutmak için çaba sarf etmektir. Bunun içinde çeşitli aktiviteler yapmak gerekir. Her kes kendi alanında belli çalışmalar yürütürse anca bunu önleyebiliriz vurgusunu yaptı.

Konuşmaların ardından cemaatin namaz kıldığı alana gelen protokol ve beraberindekiler burada şehitler için okunan Kuran-ı Kerim tilavetini dinlediler ve dua ettiler.

 

HABER & GÖRSEL : Ali Bal

SİVİLLERE 52 ROKET VE HAVAN MERMİSİ

Suriye’nin Afrin bölgesini işgal eden terör örgütü PYD/PKK mensuplarınca Kilis ile Hatay’ın Reyhanlı, Hassa ve Kırıkhan ilçelerine Zeytin Dalı Harekatı sonrasında 52 roket ile bir havan mermisi atıldı.

Suriye’nin Afrin bölgesini işgal eden terör örgütü PYD/PKK mensuplarınca Kilis ile Hatay’daki sivillere yönelik 52 roket ile bir havan mermisiyle düzenlenen saldırılarda 5 kişi hayatını kaybetti, aralarında çocukların da yer aldığı 73 kişi yaralandı.

Türk Silahlı Kuvvetlerince Suriye’nin Arfin bölgesindeki terör hedeflerini bertaraf etmek amacıyla 20 Ocak’ta başlatılan Zeytin Dalı Harekatı‘nda aradan geçen 11 günde Afrin’deki teröristler tarafından Kilis şehir merkezine 22 roketli, Hatay’ın Reyhanlı, Hassa ve Kırıkhan ilçelerine ise 30 roketli ve bir havan mermili saldırı yapıldı.

Sivil alanlara yönelik saldırılarda 2’si Suriyeli 5 kişi hayatını kaybetti, aralarında çocukların da yer aldığı 73 kişi yaralandı.

Reyhanlı’da sivil yerleşim yerlerine 28, Hassa kırsalına 2 roket düşen saldırılarda, Kırıkhan’a ise 1 havan mermisi atıldı.

Saldırılarda Reyhanlı’daki 17 yaşındaki Fatma Avlar ile Suriyeli sığınmacı Nadir El Fares (51) hayatını kaybetti, Kırıkhan’a atılan havan mermisi nedeniyle de TEDAŞ işçisi Şahin Elitaş (30) yaşamını yitirdi, yaralı sayısı ise 51 oldu.

Terör saldırılarında Reyhanlı’da 11 ev ile 15 iş yeri hasar gördü, 20 araç ise kullanılamaz hale geldi.

CAMİYİ BİLE HEDEF ALDILAR

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu tarafından Afrin’deki Burseya Dağı terör örgütünden ele geçirilmeden önce Kilis kent merkezi de terör örgütü PYD/PKK tarafından sıklıkla hedef alındı.

Teröristlerin attığı 22 roket, Kilis’te bir cami ve evlerin yanı sıra sokak ve boş arazilere de isabet etti.

Kilis’e yönelik Afrin’den gerçekleştirilen terör saldırılarında 5 ev, 1 cami ile 6 araç hasar gördü.

Kente yönelik saldırılarda biri Suriyeli 2 kişi hayatını kaybetti, 22 kişi yaralandı.

Kilis’te 24 Ocak’ta yapılan roketli saldırıda Çalık Camisi’nin iki kubbesinden biri içeride namaz kılanların üzerine yıkıldı, namaz kılan terzi Muzaffer Aydemir (72) ve Suriye uyruklu Tarık Tabbak (28) yaşamını yitirdi.

 

BOZDAĞ; KHK’LERLE 110 BİN 778 KİŞİ İHRAÇ EDİLDİ

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, “Bütün Kanun Hükmünde Kararnamelerle ihraç edilen kişi sayısı 110 bin 778, işe iade edilen kişi sayısı da 3 bin 604. Şu anda KHK’lerle ihraç edilen kişi sayısı net 107 bin 174’tür” dedi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, “Bütün Kanun Hükmünde Kararnamelerle ihraç edilen kişi sayısı 110 bin 778, işe iade edilen kişi sayısı da 3 bin 604. Şu anda KHK’lerle ihraç edilen kişi sayısı net 107 bin 174’tür” bilgisini verdi.

Şu ana kadar Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonuna 105 bin 151 kişinin müracaatta bulunduğunu belirten Bozdağ, “Komisyon, bin 562 kişi hakkında karar vermiş, bu kararlardan 41’i hakkında ‘kabul’, diğerleri ‘ret’ şeklinde. Ret kararları, bazı mahkemelerin görevsizlik kararlarına ilişkin olup, işin esası incelenmeyip, ‘siz görevlisiniz’ diyen kararlar” dedi.

BOZDAĞ, ŞUNLARI KAYDETTİ:

“Cezaevlerinde Mor Beyin tuzağına düşerek ByLock’a yönlendirilerek, ByLock’cu gözüken tutuklu kişi yoktur. FETÖ’nün mağdur ettiği vatandaşlarımızdan mağduriyeti devam eden kimse yoktur. Örgütün haberleşme aygıtı ByLock kullananlardan cezaevlerinde tutuklu olan, kontrol altında olan, yargılaması devam edenler var.” 

 

ALEMDAĞ CADDESİ PRESTİJİNE PRESTİJ KATTI!

Ümraniye ve çevre ilçelerden gelen vatandaşların gezme ve alışveriş gibi faaliyetleri için yoğun ilgi gösterdiği Alemdağ Caddesi, yayalaştırma projesi kapsamında trafiğe kapatılmasıyla birlikte vatandaşlar için daha cazip hale geldi. Projenin tamamlanmasıyla Alemdağ Caddesi’nin yeni görünümü ve sosyal alanlarıyla Ümraniye, prestijine prestij katacak!

Göreve geldiği 2004 yılından bu yana Ümraniyelilere “Kalite, yaşamın kendisidir” anlayışıyla eğitimden sağlığa, kültürden sanata, sosyal belediyecilikten alt yapı hizmetlerine kadar birçok alanda çalışmalar yapan Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can ve ekibi,  Ümraniyelilerin daha kaliteli ve rahat ortamda alışveriş yapmasını sağlayacak bir projeye daha imza attı. Ümraniyelilerin alışveriş konusunda sıkça tercih ettiği ve birbirinden güzel dükkânların bulunduğu Alemdağ Caddesi’ni yayalaştırma projesi kapsamında trafiğe kapattı.

Alemdağ Caddesi’nde daha rahat vakit geçirebilecek olmanın sevincini yaşayan vatandaşlar, projede emeği geçen herkese ve Ümraniye’nin çehresini değiştiren Başkan Hasan Can’a teşekkür ettiler.

 

TTB MERKEZ KONSEYİ ÜYELERİNE GÖZALTI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Türk Tabipleri Birliği (TTB) yetkilileri hakkında yürütülen soruşturma kapsamında, 11 yönetici hakkında gözaltı kararı verildiği bildirildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Türk Tabipleri Birliği (TTB) yetkilileri hakkında yürütülen soruşturma kapsamında, 11 yönetici hakkında gözaltı kararı verildiği bildirildi.

Başsavcılıktan yapılan açıklamaya göre, TTB yetkilileri hakkında 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu uyarınca yürütülen soruşturma  kapsamında, bu sabah itibarıyla yasal işlem başlatıldı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, haklarında karar çıkartılan TTB’nin 11 yöneticisinin gözaltına alınması için çalışma başlattı. Ankara merkezli 8 ilde gözaltı, arama ve el koyma işlemleri sürüyor.

Soruşturma kapsamında, TTB Başkanı Raşit Tükel’in de aralarında bulunduğu 8 TTB Merkez Konseyi üyesi gözaltına alındı.

Tükel ile Gören’in odalarında arama

Soruşturma kapsamında İstanbul’da gözaltına alınan TTB Başkanı Tükel ile TTB Merkez Konseyi üyesi Gören’in odalarında arama yapılıyor.

Gözaltına alındıktan sonra hastanede doktor kontrolünden geçirilen Tükel ve Gören, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün Vatan yerleşkesine getirildi. Tükel ile Gören’in, soruşturmanın sürdüğü Ankara’ya gönderileceği öğrenildi.

 

649 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Türk Silahlı Kuvvetlerince, Zeytin Dalı Harekatı kapsamında 649 teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi.

Türk Silahlı Kuvvetlerince, Zeytin Dalı Harekatı kapsamında 649 teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi.

Genelkurmay Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetlerince hudutlarda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak amacıyla Suriye’nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek, dost ve kardeş bölge halkını terör örgütü üyelerinin baskı ve zulmünden kurtarmak üzere 20 Ocak saat 17.00’de Zeytin Dalı Harekatı‘nın başlatıldığı anımsatıldı.

Açıklamada, harekatın Türkiye’nin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) terörle mücadeleye yönelik özellikle 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edildiği vurgulandı.

Harekatın planlama ve icrasında sadece teröristlerin ve onlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçlerin hedef alındığının belirtildiği açıklamada, sivil/masum kişilerin ve çevrenin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyetin gösterildiği bildirildi.

Hava Kuvvetlerince gerçekleştirilen hava harekatı ile PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütlerine ait sığınak, barınak, mühimmat deposu ve silah mevzii olarak kullanılan 3 hedefin imha edildiğinin belirtildiği açıklamada, şu bilgiler verildi:

“Zeytin Dalı Harekatı kapsamında bölgeden elde edilen bilgilere göre 33 PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiştir. Harekatın başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısı 649 olmuştur.”

 

AFRİN’DE OPERASYONLAR SÜRÜYOR

Zeytin Dağı Harekâtı’nı yöneten 2. Ordu Komutanı İsmail Temel, Burseya Dağı’nda Türk askerlerini ziyaret etti.

Zeytin Dağı Harekâtı’nı yöneten 2. Ordu Komutanı İsmail Temel, Burseya Dağı’nda Türk askerlerini ziyaret etti.

597 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

TSK’nın Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında gece boyunca gerçekleştirdiği hava harekatında, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a ait 44 hedef imha edildi.

AÇIKLAMADA, HAREKÂTLA İLGİLİ ŞU BİLGİLERE YER VERİLDİ:

“Hava Kuvvetleri tarafından gece süresince gerçekleştirilen hava harekâtı ile PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütlerine ait sığınak, barınak, mühimmat deposu ve silah mevzii olarak kullanılan 44 hedef imha edilmiştir. Harekâta katılan 25 uçak emniyetle üslerine dönmüşlerdir. Türk Silahlı Kuvvetlerince desteklenen 4 Özgür Suriye Ordusu mensubu hayati tehlikesi olmayacak şekilde yaralanmıştır. Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında bölgeden elde edilen bilgilere göre gece süresince 40 PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiştir. Harekâtın başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısı 597 olmuştur.”

Açıklamada, hava harekâtı ve kara ateş destek vasıtaları ile desteklenen Zeytin Dalı Harekatının planlandığı şekilde başarıyla devam ettiği belirtildi.

TERÖR ÖRGÜTÜ PYD/PKK HEDEFLERİ ATEŞ ALTINA ALINIYOR

Hatay’ın Reyhanlı ve Kırıkhan ilçeleri karşısındaki terör mevzileri, Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) ait savaş uçakları ve topçu birliklerince vuruluyor.

TSK tarafından hudutlar ile bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak, Afrin bölgesinde PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ üyesi teröristleri etkisiz hale getirmek, bölge halkını terör örgütü üyelerinin baskı ve zulmünden kurtarmak amacıyla 20 Ocak Cumartesi günü başlatılan Zeytin Dalı Harekatı devam ediyor.

Reyhanlı ve Kırıkhan ilçelerinin karşısındaki Afrin kırsalında yer alan teröristlere ait birçok mevzi, TSK’ye ait savaş uçakları, helikopterler ve topçu birliklerince vuruluyor.

Savaş uçaklarının sınır hattındaki uçuşu sürerken sınır ötesindeki bazı noktalardan dumanlar yükseliyor.

Öte yandan, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile yürütülen operasyonlarda teröristlerden temizlenen Reyhanlı ilçesi karşısında sınırın sıfırındaki El Hamam köyü merkezine teröristlerce top atışı yapıldığı görüldü.

Sınır birliklerine yönelik askeri sevkiyatın da sürdüğü gözlendi.

AZEZ’E ASKERİ SEVKİYAT 

Kilis’in Öncüpınar Sınır Kapısı’ndan Suriye’nin Azez bölgesine askeri araç sevkiyatı yapıldı.

Zeytin Dalı Harekatı kapsamında çeşitli birliklerden peyderpey sevk edilen, mayına dayanıklı kirpi ve zırhlı personel taşıyıcı, Öncüpınar Sınır Kapısı’ndan Suriye’nin Azez bölgesine doğru hareket etti.

Sınır birliklerinden askeri konvoyun yanı sıra iş makineleri, vinç ve bayrak direklerinin yüklü olduğu tırlar da Azez’e doğru yola çıktı.

ATAK’LAR AFRİN’DE HEDEFLERİ VURDU

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) “Zeytin Dalı Harekatı” kapsamında ilk kez görev alan yerli üretim ATAK helikopteri, Afrin’in batısındaki terör hedeflerini vurdu.

Zeytin Dağı Harekatı’nı yöneten 2. Ordu Komutanı İsmail Temel, Burseya Dağı’nda Türk askerlerini ziyaret etti.

Terör örgütü PYD/PKK, Hatay ve Kilis’e roket attı

Terör örgütü PYD/PKK mensuplarınca Kilis ve Hatay’ın Reyhanlı ilçesine roketli saldırı düzenlendi.

Afrin’deki terör örgütü mevzilerinden saat 14.30 sıralarında atılan roket, Öncüpınar Mahallesi’ndeki zeytin bahçesine düştü. Can kaybı ya da yaralananın bulunmadığı saldırıyla ilgili polis ekipleri, olay yeri incelemesi yaptı.

Reyhanlı’ya atılan roket ise, Tayfur Sökmen Caddesi’ndeki bir iş yerinin duvarına düştü.

Patlama nedeniyle iş yerinde ve bir otomobilde hasar meydana geldi.

İlk belirlemelere göre yaralananın olmadığı olay nedeniyle bölgeye çok sayıda güvenlik gücü ile itfaiye aracı sevk edildi.

 

YAYALAŞTIRMA PROJESİ BAŞLIYOR

İstanbul’un En Prestijli Caddesinde Yayalaştırma Projesi Başlıyor

Ümraniye Belediyesi’nden Önemli Duyuru! İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından alınan Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) kararına istinaden, Alemdağ Caddesi’nin “Metro Çarşı Durağı” ile “Metro Ümraniye Durağı” arasında kalan kısmı 28.01.2018 Pazar günü araç trafiğine kapatılıyor.

Alınan UKOME kararı ile Alemdağ Caddesi’nin, “Metro Çarşı Durağı” (TRT Lojmanları) ile “Metro Ümraniye Durağı” (Eski Belediye Binası) arasında kalan kısmı için yayalaştırma projesinin çalışmalarına pazar günü başlanıyor. Ayrıca Üsküdar istikametine trafik akışı da Çavuşbaşı Caddesi’nden sağlanacak.

 

SİLAH ARKADAŞLARINI UNUTMADILAR

Mehmetçik, Zeytin Dalı Harekâtı sırasında şehit düşen silah arkadaşlarını unutmadı. Şehitler Usta, Özalkan ve Muratdağı’nın isimlerinin yazıldığı havan mühimmatı, yapılan atışla terörist grubun bulunduğu hedefi vurdu.

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından hudutlarda, bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak, Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ üyesi teröristleri etkisiz hale getirmek, bölge halkını terör örgütü üyelerinin baskı ve zulmünden kurtarmak amacıyla 20 Ocak Cumartesi günü saat 17.00’de başlatılan “Zeytin Dalı Harekâtı” devam ediyor.

Türkiye’nin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) terörle mücadeleye yönelik ilgili kararlarıyla Birleşmiş Milletler (BM) Sözleşmesi’nin 51’inci maddesinde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak yürütülen harekât kapsamında terör hedefleri vuruluyor.

SİLAH ARKADAŞLARINI UNUTMADILAR

Mehmetçik, harekât sırasında şehit olan silah arkadaşlarını unutmadı. Teröristlerce açılan atış sonucu şehit düşen Piyade Üsteğmen Oğuz Kağan Usta, Piyade Astsubay Üstçavuş Musa Özalkan ve Piyade Uzman Çavuş Mehmet Muratdağı’nın isimleri Mehmetçik tarafından 106 milimetrelik havan mühimmatına yazıldı.

Söz konusu mermi, Afrin’in kuzeybatısında belirlenen terörist gruba yönelik atışta kullanıldı. Şehitlerin isimleri yazılı olan havan mermisi, yapılan atışla terörist grubun bulunduğu hedefi vurdu.

“GEREKİRSE CANIMIZI VERMEYE HAZIRIZ”

Mehmetçiğin Suriye’de başlattığı güvenli bölge oluşturma operasyonu ile ilgili gazetemize konuşan CHP Ataşehir İlçe Başkanı Hakkı Altınkaynak; “Bu ülkenin Ana Muhalefet ve kurucu partisinden destek dışında başka bir şey beklenemez. Tam desteğimiz vardır. Eksiklerimizi, yanlışlarımızı daha sonra oturup kendi aramızda konuşuruz. Milli birliğimizi koruma, bayrağımızın bulunduğu her yerde ordumuzun, devletimizin arkasında olmanın ötesinde bir işimiz olamaz. Gerekirse canımızı vermeye hazırız” diyerek ülkenin bütünlüğü için birlikte olmanın milli bir görev olduğunu vurguladı.

“BU ÜLKE BİZİM”

Altınkaynak; Türk ordusunun ülkenin güvenliği için sınırımızda kümelenerek tehdit oluşturan gruplara karşı başlattığı harekâta tam destek verdiklerini söyleyerek;“Bu ülke bizim. Bu topraklara göz dikenlere ve emperyalist güçlere karşı hükümetimizin, ordumuzun ve devletimizin arkasında duruşumuzu göstermeye devam edeceğiz. Bu bize yakışan hem bir yurttaşlık görevi hem de onurlu bir yurttaşın sesidir” dedi.

“BU BİR MİLLİ MESELEDİR”

Artık ok yaydan çıktı. Yok, sen şunu yaptın, yok sen bunu yaptın demenin bir yararı olmaz.  Biz bu ülkenin yurttaşlarıyız. Bizler kazada, tasada değerlerimizi hep birlikte yaşatacağız diyen Altınkaynak; “Suriye politikasının ta başından beri yanlış olduğunu söyledik ama sonuçta tarihi süreç bizi öyle bir yere getirdik ki bir bütün olarak ülkemizin bekasını birlikte düşünmek zorundayız.  Bu bir milli meseledir.  Ordumuz bugün artık cephede,  düşmana ya da ülkenin bütünlüğüne uzanan kirli ellere karşı taarruz durumuna geçmiştir.  Onun için Mehmetçiğin bir an önce burada görevini yapıp muzaffer olarak ülkesine geri dönmesini beklemekten öte bir şeyimiz yok” diye konuştu.

“GEREKİRSE CANIMIZI VERMEYE HAZIRIZ”

Biz bu ülkenin sorumlu yurttaşları olarak ve ortak değerlerimizin simgesi olan bayrağımızı Kurucu irade Mustafa Kemal’imizi, ülkemizin bağımsız ve güçlü bir şekilde olmasının ötesinde hiçbir şey düşünemeyiz diyen Altınkaynak; “Bu hususta gerekirse canımızı vermeye hazırız. Bu ülke bizim. Bu topraklara göz dikenlere ve emperyalist güçlere karşı hükümetimizin, ordumuzun ve devletimizin arkasında duruşumuzu göstermeye devam edeceğiz. Bu bize yakışan hem bir yurttaşlık görevi hem de onurlu bir yurttaşın sesidir” şeklinde ifade etti.

TSK AFRİN’E AZEZ’DEN OPERASYON BAŞLATTI

TSK, Zeytin Dalı Harekatı’nda Afrin bölgesinin doğusundaki Azez’den operasyon başlattı.

Sahadaki AA muhabirleri, Harekat’ın 3. gününde TSK’nın Afrin’in doğusundaki Azez’den de operasyon başlattığını, kara unsurlarının hedef topraklara girdiğini bildirdi.

Operasyonda çok sayıda ÖSO unsuru da yer alıyor.

BURSEYA DAĞI’NDAKİ HEDEFLER VURULDU

Bu arada TSK’ya ait savaş uçakları, Afrin için fiziki korunma sağlayan stratejik önemdeki Burseya Dağı’nda yuvalanan terör hedeflerini vurdu.

Terör örgütü, Burseya Dağı’nın hem Kilis il merkezi hem de muhaliflerin kontrolündeki Azez’e bakan konumu sayesinde bu bölgelerdeki sivilleri havan, top ve füze saldırılarıyla hedef alıyor.

Burseya’nın teröristlerden temizlenmesiyle Türkiye sınır hattı ile birlikte Azez ve çevresindeki Suriyeli sivillerin güvenliğine yönelik tehditler azalmış olacak.

 

Bu arada, sınır hattındaki TSK birlikleri de Cinderis beledesinde Celeme, Hemidiyye, Haclar, Freriye ve Tel sellür köylerindeki PYD/PKK mevzilerini topçu atışına tutuyor.

TSK ve harekata destek veren ÖSO, dün Afrin’e kuzey, kuzeybatı ve batı bölgelerinden girerek 11 noktayı ele geçirmişti.

PYD/PKK’nın havan saldırısında 1 kişi öldü, 2 kişi yaralandı

Suriye’nin Afrin bölgesindeki terör örgütü PYD/PKK mensuplarınca Hatay’ın Kırıkhan ilçesine havan mermisi atılması sonucu 1 kişi öldü, 2 kişi yaralandı.

Alınan ilk bilgilere göre, ilçeye bağlı Kaletepe Mahallesi’ne havan mermisi düştü.

TOP ATIŞLARI YAPILIYOR

Özgür Suriye Ordusu’nun da katıldığı harekatın üçüncü gününde Afrin’deki hedeflere ilerleyen birliklere top atışlarıyla destek veriliyor.

Sınırda konuşlu TSK’ya bağlı birliklerce terör örgütü PYD/PKK’nın işgal ettiği alanlara yönelik zaman zaman yoğunlaşan atışlar, Kilis kent merkezinin yanı sıra Hatay hudut hattındaki bazı köylerden de duyuluyor.

Bu arada, sınırdaki birliklere de ara ara askeri araç takviyesi yapılıyor.

TERÖR ÖRGÜTÜ PYD/PKK’DAN TACİZ ATEŞİ

Terör örgütünün işgal ettiği Haseke kentine bağlı Rasulayn ilçesinden sabah saatlerinde Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesindeki askeri birliğe taciz ateşi açıldı. Bu sırada nöbet tutan bir asker kolundan hafif yaralandı.

Ceylanpınar Devlet Hastanesine kaldırılan askerin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Sınırda konuşlu Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı birliklerin anında, misliyle karşılık verdiği olay sırasında Rasulayn’daki terör hedeflerinin tam isabetle vurulduğu belirtildi.

TÜRKİYE’NİN MEŞRU MÜDAFAA HAKKI

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) önceki gün Zeytin Dalı Harekatını başlattığını duyurmuştu.

Genelkurmay Başkanlığının açıklamasında, harekatın Türkiye’nin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin terörle mücadeleye yönelik kararları ve Birleşmiş Milletler sözleşmesinde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edildiği bilgisine yer verilmişti. Açıklamada, yalnızca teröristlere ait noktaların hedef alındığı, sivillere zarar gelmemesi için her türlü hassasiyetin gösterildiği vurgulanmıştı.

Afrin, Esed rejiminin Temmuz 2012’de çatışmaksızın PYD/PKK’ya devretmesiyle, örgütün iç savaş boyunca en fazla yuvalandığı alanlardan oldu. Coğrafi yükseltileri nedeniyle Kilis’in merkezi ve Hatay’ın önemli bölümü Afrin’deki örgütün ateş menzilinde kalıyor. Örgüt uzun yıllardır Amanos Dağları’nı Suriye’den Türkiye’ye sızmak için kullanıyor. PYD/PKK, Suriye’nin kuzeybatısından Akdeniz’e çıkmak için de Afrin’e bel bağlıyor. Terör örgütü, Afrin üzerinden Fırat Kalkanı ve İdlib çatışmasızlık bölgesini de tehdit ediyor.

Suriye topraklarının dörtte biri, Türkiye-Suriye sınırının da yüzde 65’i örgütün işgali altında bulunuyor.

 

 

‘MEŞRU MÜDAFAA HAKKI’ ÇERÇEVESİNDE YÜRÜTÜLÜYOR’

Genelkurmay Başkanı Akar, Zeytin Dalı Harekâtının BM sözleşmesi ve uluslararası hukuktan kaynaklanan haklar doğrultusunda yürütüldüğünü belirtti.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi AkarZeytin Dalı Harekatı kapsamında Hatay bölgesinde inceleme ve denetlemelerde bulundu.

Genelkurmay Başkanlığından yapılan bilgilendirmeye göre, Orgeneral Akar’a denetlemelerinde, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler, Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz eşlik etti.

Denetlemeler sırasında, 2. Ordu Komutanı Korgeneral Metin Temel ve bölgedeki diğer birlik komutanlarından harekat hakkında bilgi alan Orgeneral Akar, değerlendirmelerde bulundu.

Harekatın, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütlerini etkisiz hale getirmek amacıyla gerçekleştirildiğini belirten Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, “TSK’nın faaliyetlerini, BM sözleşmesinin 51. maddesinde yer alan “Meşru Müdafaa Hakkı” ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin terörle mücadeleye yönelik kararları kapsamında uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları doğrultusunda yürüttüğünü, harekat esnasında sadece teröristlere ait hedeflerin vurulduğu, sivil/masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyetin gösterildiğini” ifade etti.

Faaliyetlerin, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edildiğini vurgulayan Orgeneral Akar, harekatın bir maksadının da dost ve kardeş bölge halkını teröristlerin baskı ve zulmünden kurtarmak olduğuna işaret etti.

Orgeneral Akar, harekat kapsamında gösterdiği kahramanlık ve fedakarlıklardan dolayı personelini kutladı ve başarılar diledi.

 

İL VE İLÇE SEÇİM KURULLARI YENİDEN…

İl ve ilçe seçim kurullarının yeniden oluşturulmasına yönelik karar, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) kararında, 2016 Ocak ayında kurulan il ve ilçe seçim kurullarının 2 yıllık görev sürelerinin 2018 Ocak ayında dolacağından, bu kurulların Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un 15, 18 ve 19. maddeleri hükümleri uyarınca 2018 Ocak ayının son haftası içinde 2 yıl süre ile görev yapmak üzere yeniden oluşturulması gerektiği belirtildi.

YSK, bu nedenle il ve ilçe seçim kurullarının yeniden oluşturulması kuruluş esas ve ilkelerinin belirlenmesi için oluşturulan komisyonun çalışmalarını inceledi.

Buna göre, il ve ilçe seçim kurullarıyla Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu, Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un 15, 18 ve 19’uncu maddelerinde yazılı usullere göre, açıklanan esaslar da gözetilerek, 2018 Ocak ayının son haftasında ve 2 yıllık süre için yeniden kurulacak.

İl ve ilçe seçim kurullarıyla Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu, yasalarla belirlenen görevlerle birlikte, yapılacak tüm seçimleri, halk oylamalarını, seçmen kütükleri yazımı, denetimi ve güncelleştirilmesi işlemlerini yönetecek.

Kurulların oluşumu ile yapılan her değişiklik, tutanağa bağlanıp ant içme tutanağı ile birlikte YSK Başkanlığı ile seçime katılma yeterliliğine sahip olduğu belirlenen siyasi parti genel başkanlıklarına gönderilecek.

 

İSTANBUL BİR UÇTAN DİĞER UCA 105 DAKİKA

Kadıköy Life Dergisi’nin yeni sayısı yayınlandı. Her sayısı ile gündem yaratarak Kadıköy ve Anadolu Yakası için önemli bir konuyu sayfalarına “kapak dosyası” olarak taşıyan dergi, bu sayısında İstanbul ve ulaşım sistemindeki bir başka mucizenin haberine yer verdi. Banliyö hatlarının iyileştirme projesi kapsamında, Cumhuriyet tarihinin en büyük ulaşım projesi ile Gebze’den Halkalı’ya 105 dakikada seyahat edilmesi planlanıyor.

SAHİLYOLU’NA HAVARAY GELİYOR…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin geçtiğimiz yıl yatırım programlarına dâhil ettiği Havaray Projeleri’nde, hem işlemler hem de değişimler hızlanıyor. İBB’nin yolcu trafiğini havaya almak adına planladığı Kadıköy, Üsküdar, Ataşehir, Maltepe Havaray Projeleri’ni iptal etmesinin gündemde. Bu hatlar yerine yeni planlamanın Bostancı’dan başlayıp, Sahilyolu’nu takip ederek Tuzla’ya kadar ulaşacağı konuşulmaya başlandı.

BAĞDAT CADDESİ’NDE ZİYARETÇİ SAYISI DÜŞÜYOR, AMA…

Aralarında Bağdat Caddesi’nin de yer aldığı İstanbul’un üç önemli caddesinde ziyaretçi sayısının giderek eridiğine değinilen bir rapor yayınlandı. Ziyaretçi düşüş oranlarının 10 binlerle ifade edildiği raporda, çok yakında açılması beklenen Chanel, Eataly, Apple, Samsung gibi global markalar ile Bağdat Caddesi’nin daha hızlı bir toparlanma göstereceğine işaret edildi.

TBMM, BAĞDAT CADDESİ’NDEKİ TRAFİK TERÖRÜNE EL ATTI…

Can kayıpları ve yaralanmalı trafik kazalarıyla gündemden düşmeyen Bağdat Caddesi’nde aşırı hız, kuralsızlık ve trafik terörü TBMM’ye intikal etti. Mecliste bu kapsamda “Şehir Merkezlerindeki İşlek Caddelerde Trafik Sorunlarının Araştırılması ve Alınacak Önlemlerin Belirlenmesi” adıyla bir alt komisyon oluşturuldu.

KALAMIŞ YAT LİMANI İÇİN “HEMŞEHRİ DAVASI”

Kadıköy Belediyesi tarafından “Fenerbahçe-Kalamış sahili imara açılıyor. Bu yanlıştan geri dönülsün!” sloganıyla change.org üzerinden başlatılan imza kampanyasının ardından Kadıköy Kent Konseyi de harekete geçerek, ihalenin iptali için İdare Mahkemesi’ne “Hemşehri Davası” açmaya karar verdi.

SOSYOLOG CENK ÖZBAY’IN GÖZÜNDEN “DÖNÜŞEN KADIKÖY”

İstanbul ve cinsiyet üzerine çalışmalar yapan, aynı zamanda bir Kadıköylü olan Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Sosyolog Doç. Dr. Cenk Özbay ile Kadıköy’ün dönüşümü, Körler Ülkesi’nin bir anda bu kadar cazibe alanı olmaya başlamasının nedenleri üzerine bir araya geldik.

OSMAN HIZLAN İLE KADIKÖY YOLCULUĞU…

Arif Atılgan, Kadıköy Life okurlarını Kadıköy’ün seçilmiş ilk belediye başkanı Osman Hızlan ile tanıştırıyor. “Bundan 34 yıl önce Kadıköy Belediye Başkanlığı’na aday olması ile başlayan serüveni ve Kadıköy’de modern altyapı yatırımlarını başlatan biri olması nedeniyle ona teşekkürümüz hep olacaktır” sözleriyle başlayan öykü mutlaka okunmalı diyoruz.

NEJAT YAVAŞOĞULLARI: KADIKÖY’DE YAŞAM DAHA CAZİP HALE GELDİ…

Türkiye’nin efsanevi rock gruplarından Bulutsuzluk Özlemi’nin kurucusu Nejat Yavaşoğulları ile müzik, yaşam, politika ve Kadıköy üzerine bir röportaj gerçekleştirdik. Yavaşoğulları; “Kadıköy son yıllarda kendi önemini daha çok hissettiren bir yer haline geldi. Bu durum cazibesini daha da arttırdı” dedi.

TÜRK MUSİKİSİ İLE BALENİN BİRLEŞTİĞİ İSİM; MERCAN SELÇUK…

Bale sanatçısı Mercan Selçuk, hem Türkiye’de hem de yurtdışında aldığı sanat eğitimini bugün geleceğin sanatçılarına aktarıyor. Mercan Selçuk Dans Topluluğu olarak öğrencileriyle hazırladığı “Bizim Hikâyemiz” adlı ilk gösteri, 5 Mart’ta Kozyatağı Kültür Merkezi’nde izleyicisiyle buluşacak. Sanatçı, bundan sonraki projelerde ise Türk musikisi ile baleyi birleştirmeye hazırlanıyor.

LIFE MAGAZİN YİNE DOPDOLU…

Kadıköy Life dergimizin magazin bölümü, bu sayıda da dopdolu olarak karşınızda. Usta magazinci Funda Erkoç, bu sayıdan itibaren magazin haberlerini sizlerle Kadıköy Life sayfalarında paylaşma kararı aldı. Editörlerimizden Yiğit Uygun ise,  Yeşilçam filmlerinin efsane köşklerini yazdı.

SAĞLIK, YAŞAM SAYFALARI, ÖZGÜN HABERLER, ÖZEL RÖPORTAJLAR…

Kadıköy’den Gebze’ye, Üsküdar’dan Beykoz’a, Şile’den Tuzla’ya kadar kültür-sanat etkinlikleri, sağlık haberleriyle birlikte 160 sayfalık dergi sayfalarında özgün haberler, özel röportajlar ve cemiyet haberleri de yer alıyor. Düğünler, kutlamalar, toplantılar, buluşmalar, Anadolu Yakası’nda nereye gidilir?, Kim nerede kiminleydi? Hepsi ve daha fazlası, Kadıköy Life Dergisi’nin Ocak  & Şubat  2018 sayısı sayfalarında.

KADIKÖY LIFE’A ULAŞABİLECEĞİNİZ ADRESLER…

Dijital olarak Turkcell Dergilik, Magzter, www.b-publisher.com ile dmags.net platformlarından okuyabileceğiniz Kadıköy Life, ayrıca aşağıdaki adreslerde de sizleri bekliyor olacak: Remzi Kitabevi bütün şubeleri, Nezih Kitabevi bütün şubeleri, Mephisto Kitabevi, BARKER Kırtasiye Göztepe, Selamiçeşme ve Cemil Topuzlu Şubeleri, Kadıköy, Maltepe ve Ataşehir arasındaki tüm gazete satış noktaları, muhtarlıklar, benzin istasyonları, Kadıköy ve Bostancı İskeleleri…

 

Kadir Toprakkaya / Kadıköy Life Dergisi Yayin Kurulu Baskani 

ÇUKUROVA GÖÇMEN KUŞLARI AĞIRLIYOR

Türkiye’nin en önemli sulak alanlarını barındıran Çukurova, kış ortasında çoğunluğu Kuzey Avrupa’dan göçen kuşlara ev sahipliği yapıyor.

Adana’nın lagünler ve yaban hayatı geliştirme sahaları açısından zengin bir potansiyeli bulunuyor.

Çukurova’nın merkezi konumundaki Adana’daki Akyatan, Ağyatan ve Yumurtalık lagünleri ile Seyhan Yaban Hayatı Geliştirme Sahası, kasım-aralık aylarında gelip şubat sonunda giden göçmen kuşlara ev sahipliği yapıyor. Su kuşları, bu dönemde kış mevsiminin ılık geçtiği Çukurova’da konaklıyor.

Adana, üçte ikisi Kuzey Avrupa’dan göç eden olmak üzere aralarında flamingo, gri balıkçıl, kervan çulluğu, tarakdiş, kaşıkçı, sumru, alaca yalıçapkınının da bulunduğu 70’e yakın kuş türünün uğrak yeri.

Adana’nın sahip olduğu bu doğal hayat zenginliği içinde önemli yer tutan kuşlar, her yıl Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile Doğa Araştırmaları Derneğince sayılıyor.

GEÇEN YIL 183 BİN SU KUŞU SAYILDI

Doğa Koruma ve Milli Parklar Adana Bölge Müdür Yardımcısı Faruk Atmaca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çukurova deltasının İstanbul ve Artvin üzerinden gelen kuş göç yollarının kesiştiği, buradan Hatay’ın Belen ilçesi üzerinden Afrika’ya uzanan kuş göç yolunun en önemli kavşaklarından olduğunu belirtti.

Sahada her yıl bu dönemde uluslararası bir organizasyonla su kuşlarının sayımının yapıldığını ifade eden Atmaca, bu yılki sayımlara başladıklarını aktardı.

Atmaca, “Bölgemizde geçen yıl yapılan sayımlara göre 72 türe ait 183 bin su kuşu sayımı yapıldı. Sayımlar kuş göçlerinin minimuma indiği dönemde yapılmaktadır. Bu tür çalışmalar, envanterin ortaya konmasının yanı sıra başka açılardan da önemlidir. Bu sayımlar yapılırken sadece kuşlar sayılmamakta, habitat incelemesi de yapılmaktadır. Bu sayımlar, habitatlardaki değişimler, kaçak avcılık, balıkçılık faaliyetleri ve ekosistemdeki değişikliklerin gözlemlendiği kayıt altına alındığı önemli çalışmalardır.” dedi.