ŞEHİTLER İÇİN DUA ETTİLER!

Ataşehir Kaymakamlığı ve Ataşehir Muhtarlar Derneği Başkanlığı ile birlikte kararlaştırılarak, 15 günde bir hem mahallerin sorunlarını dinlemek hemde şehitlerimiz için Kuran-ı Kerim okutmak amacıyla gelenek haline getirilen etkinliğin bugünkü adresi İçerenköy Mahallesiydi. Burada Şehitler için Kuran-ı Kerim okundu ve dualar edildi.

İçerenköy Mahalle Muhtarı Ayhan Öztürk’ün evsahipliğinde Merkez Camisi’nde gerçekleşen toplantıya Ataşehir Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu, İlçe Müftüsü Şakir Pinal, İlçe Emniyet Müdürü Oğuz Kaan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Seyfi Güneysu, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Selma Özkaya, İlçe Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürü Dursun Kırış, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Arife Midyat, Eğitim Derneği Başkanı İsmail Dağ, mahalle muhtarları ve İçerenköylüler katıldı.

Konuklarını selamlayarak mahallenin sorunlarına kısaca değinen İçerenköy Mahalle Muhtarı Ayhan Öztürk; “Merkez de sıkıntılarımız var. Yıkım kararı olmasını rağmen merkezde bulunan binalar yıkılmadığı için burada otobüsler rahat dönemiyor yani ulaşımda sıkıntı yaşanıyor.  İlgili birimlere müracaatlarımız olmasına rağmen hala bir çözüm bulunamadı. Burası E-5 ve Bostancı Sanayine çıkış yolu. Merkezde sıkıntı olunca trafik kilitleniyor. İsteğimiz buranın bir an evvel çözüme kavuşturulmasıdır” dedi.

Ulaşım sorunu İstanbul’un sorunu olduğunu söyleyen Kaymakam Zafer Karamehmetoğlu, yetkililer bunu farkında vede biliyorlar. Temennimiz en kısa sürede buradaki trafik çilesine bir çare bulunur diyerek toplantının amacını kısaca şöyle özetledi: “ 15 günde bir her mahallede yapılmak üzere Şehitlerimiz için hem Kuran-ı Kerim okutuyoruz hemde mahallenin sorunlarını yerinde dinlemek suretiyle birim müdürlerimizin de katıldığı bu toplantıları düzenliyoruz. İçerenköy’e bu ikinci kez gelişimizdir. Amacımız Afrin’de şehit düşen askerlerimize ve tüm şehitlerimize birlikte gönülden dua etmek, şu an mücadele eden askerlerimize de manevi destek sağlamaktır” diye konuştu.

Konuşmaların ardından protokol ve toplantıya katılanlar hep birlikte Merkez Camisi’nde Namaz kılınan salona geçerek Şehitler için okunan Kuran-ı Kerimi dinlediler ve Şehitlerimiz için dua ettiler.

HABER &FOTOĞRAF: Ali Bal

“DESTEK SÖZÜ VERDİLER”

Yenisahra Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı İsa Kırım ve Yönetim Kurulu Üyeleri Destek turlarına Siyasi parti ilçe başkanlarını ziyaret ederek başladılar. Ziyarette her iki partinin ilçe başkanı destek sözü verdi.

Yenisahra Mahallesi ve Yakın Çevresi 1/1000 Ölçek 1. Etap Revizyon Uygulama İmar Planı (RUİP)nın görüşeceği Ataşehir belediye meclisinde grubu bulunan siyasi partileri ziyaret eden Yenisahra eğitim kültür yardımlaşma derneği planın meclisten geçmesi konusunda destek istedi.

Yenisahra Mahallesi ve Yakın Çevresi 1/1000 Ölçek 1. Etap Revizyon Uygulama İmar Planı (RUİP)nın görüşeceği Ataşehir belediye meclisinde grubu bulunan siyasi partileri ziyaret eden Yenisahra Eğitim Kültür Yardımlaşma Derneği planın meclisten geçmesi konusunda destek istedi.

İlk olarak Ak Parti Ataşehir İlçe Başkanı Av.M. Naim Yağcı’yı ilçe binasındaki makamında ziyaret ettiler.

Cuma günü meclise gelecek olan Yenisahra Mahallesi imar planları için destek isteyen heyet ziyaret esnasında mahalleli olarak belirsizlikten kaynaklı yaşadıkları tedirginlikleri de dile getirdiler. Ak Parti İlçe Başkanı Av. Mustafa Naim Yağcı, Yenisahra ve Çevresi NİP ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında detaylı bilgi verdi ve Ak Parti Grubunun kendilerinin yanlarında olduğunu, gereken desteği vereceklerini belirtti.

İkinci olarak CHP Ataşehir İlçe Başkanı Hakkı Altınkaynak’ı ilçe binasındaki makamında ziyaret eden heyet burada da destek sözü aldılar.

CHP İlçe Başkanı Hakkı Kaynak, cuma günü mecliste olacaklarını ve kendilerini destekleyeceklerini söyledi. İmar planları konusunda yapılan çalışmalardan da bahseden Altınkaynak, belediyenin gereken çalışmaları yaptığını ve bir an evvel bu planların çıkması için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Hakkı Altınkaynak belediyenin olumsuz bir karar almayacağını özellikle belirtirken olası bir aksilikte belediyeye karşıda olsa vatandaşın yanında yer alacaklarının sözünü verdi.

Heyet buradaki görüşmenin ardından destek turlarına devam edeceklerini bildirdiler.

“VATANDAŞIN HAKLI OLDUĞU UYUMSUZLUKLAR VAR”

Yenisahra Eğitim, Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı İsa Kırım Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte Yenisahra ve Çevresi Nİ Planlarının meclisten geçmesi için Ataşehir Belediyesi Meclis 1.Başkanvekili Sadi Özata’yı ziyaret ederek destek istediler.

Dernek Başkanı İsa Kırım, Yenisahra planlarının gecikmesi vatandaşın tahammül sınırlarını zorladığını, geçte olsa gelen planların Ak Parti grubu tarafından uyumsuzlukların olduğunu söyleyerek Meclis Başkanı Sadi Özata’dan uyumsuzluklarla ilgili gelen vatandaşların bilgilendirilmesini ve bu konuda neler yapabiliriz diye desteğini istedi.

“VATANDAŞIN HAKLI OLDUĞU UYUMSUZLUKLAR VAR”

Bunu üzerine Başkan Sadi Özata plan notları ile ilgili şunları söyledi: “Gelen 5 binlik planlarla bizim belediyenin yaptığı binlik planlar arasında Ak Parti Komisyon üyelerinin iddia ettiği uyumsuzluk bizim ısrarlı olduğumuz değil vatandaşın haklı olduğu uyumsuzluklar var. Plan notuna konulan bazı notların mesela yapılı binalar muhafaza edilecek deniliyor. Bu notu plana işlemek zorundasın. Bunu yaptığımız zaman arkadaşlar itiraz ediyorlar. Plan notunda var diyorlar. Hâlbuki bunu plana işlemezsen sonradan çelişkiler doğacak. Plana işlemezsen ben müstakil yapacağım der.  Plana koyduğun zaman mevcut yapılı yerleri muhafaza ettiğin zaman sıkıntı ortadan kalkıyor. Geçen ay meclise gelmemesinin sebebi buydu.”

“YAPILAN İTİRAZLARIN YÜZDE 97’Sİ GİDERİLDİ”

Özata, yapılan tüm değişiklikler Büyükşehir Planlama Müdürlüğü ile görüşülerek yapıldığını söyleyerek; “Yapılan itirazların yüzde 97’si giderildi. Çok cüzi birkaç şey kaldı. Onu da sanırım Komisyon kendi arasında toplanarak bunu da çözer. Temennimiz oybirliğiyle çıkmasıdır.  Hakkaniyet olarak olayı değerlendirdiğimde gerçekten Büyükşehir Ataşehir’e zülüm ediyor. Buna Allah şahit.  Bunu bir kardeşiniz olarak tarafsız baktığımda gördüğümü söylüyorum.  Büyükşehir ittifakla gönderiyor bir bakıyorsunuz bu seferde buradakiler itiraz ediyor.  Burada ki birkaç arkadaşın etkisiyle veya burada alınan kararın birkaç arkadaşın büyükşehire giderek bunu böyle yapmayın biz bunun böyle olmasını istemiyoruz dediklerinin kanaati hâsıl oluyor bizlerde.  Büyükşehir kabul etmediği müddetçe plana bir nokta koymamız da mümkün değil” dedi.

Özata son olarak; “Yenisahra ve Barbaros planları epey uzadı.  İnşallah İmar Komisyonun da her şey haledilir. Bizde bir sıkıntı yok.  Grubumuz evet diyecek. Ak Parti grubu da evet derse yani ittifakla büyükşehire gönderir isek inanıyorum ki oradan da bir sıkıntı çıkmadan kısa sürede onaylanır ve gönderilir.  Büyük ihtimalle de Haziran ayında ruhsatlar verilmeye başlar diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

 

HABER & GÖRSEL: Ali Bal

”TEMENNİMİZ PLANLARIN OYBİRLİĞİYLE GEÇMESİDİR”

Yenisahra Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı  İsa Kırım ve Yönetim Kurulu üyeleri Belediye Başkan Vekili İlhami Yılmaz’ı ziyaret ederek Yenisahra ve Çevresi NİP ile ilgili bilgi aldılar. Dernek üyelerini bilgilendiren Belediye Başkan Vekili İlhami Yılmaz; “Ocak ayında çalışmalarımızı tamamladık. Bu arada Komisyonda planları revize etti. Artık Cuma günü Meclise gelecek oylanacak. Temennimiz oybirliğiyle gelen planların buradan da aynı şekilde gitmesidir. Normal seyri durumunda Mayıs sonu veya Haziran ayından itibaren ruhsatlar verilerek inşaatlara başlanması sağlanacaktır diye düşünüyoruz” dedi.

“OCAK AYINDA ÇALIŞMALARIMIZI TAMAMLADIK”

Yılmaz şöyle devam etti: “1/5000 lik planlar bitti. 2017 yılının Kasım ayında iki itiraz kalmıştı. O itirazlar geldi. Büyükşehir Meclisin de görüşüldü. Bu itirazların mecliste ret edilmesi sonucunda beş binlik NİP’ı yürürlüğe girdi. Yasaya göre binlik planların beş binlik planlara paralel olarak hazırlanması gerekir. İlçe belediyesi olarak Aralık ayında gerekli çalışmalar yapıldı ve dolayısıyla binlik uygulama planlarını hazırladık. Ocak ayında çalışmalarımızı tamamladık. Bu arada Komisyonda planları revize etti. Artık Cuma günü Meclise gelecek oylanacak. Ardından Büyükşehire gönderilecek. Bir aylık askı süresinden sonra itirazlar varsa yapılacak. Eğer itirazlar olursa tekrar mecliste değerlendirilecek.  Normal seyri durumunda Mayıs sonu veya Haziran ayından itibaren ruhsatlar verilerek inşaatlara başlanması sağlanacaktır diye düşünüyoruz.”

“HİÇBİR ENDİŞENİZ OLMASIN”

Yılmaz; “Hiçbir endişeniz olmasın.  Vatandaşlar ve müteahhitlerin itiraz etme durumu olabilir. Planın bütününe itiraz etme şansları yok. Belli noktalarda itiraz edebilirler. Yürütmeyi durdurma kararı alabilirler mi? Alamazlar mı? O keyfiyet o zaman belli olur. Ama bu çerçeveden hareketle sizin hiçbir endişeniz olmasın. Öyle tahmin ediyoruz ki inşallah belediye Başkanımız da aramıza katılır. O zaman Haziran ayında ruhsatlarınızı veririz inşaata başlarsınız bu ekonomik durum böyle giderse” şeklinde ifade etti.

“TEMENNİMİZ OY BİRLİĞİYLE GEÇMESİDİR”

Bir soru üzerine Yılmaz; “Ak Parti evette verse, hayırda verse biz evet deriz. Çünkü böyle olması gerekiyor. Planlarda bir uyumsuzluk yok. Neye istinaden ret vereceklerini bilemiyorum. Plan notlarının dışına çıkmak gibi bir durum söz konusu değil. Çalışmalarımız Büyükşehirdeki planlama dairesindeki arkadaşlarımızla görüşerek planlar üzerinde çalışmaları yürüttük. Planlarla ilgili bir endişemiz yok. Temennimiz oybirliğiyle gelen planların buradan da aynı şekilde gitmesidir” dedi.

HABER  & GÖRSEL: Ali Bal

“İNANCIM PLANIN OYBİRLİĞİYLE ÇIKACAĞINA DAİRDİR”

09.02.2018 Cuma günü Ataşehir Belediye meclis gündeminde oylanacak olan Yenisahra ve Çevresi NİP ile ilgili destek turuna çıkan Yenisahra Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı İsa Kırım ve yönetim kurulu üyeleri Ataşehir Belediyesi Teknik Başkan Yardımcısı Sadık Kayhan’ı ziyaret ederek  plan notları ile ilgili bilgi alarak destek istediler.

Dernek Başkanı İsa Kırım; Ak Partinin 1/1000 lik planlarla ilgili çekincelerinin olduğunu, planların meclisten oybirliği ile geçmesi için bazı çekingenlerin olduğu Ak Partili meclis üyelerinin dile getirdiğini söyleyerek bu çekincelerin giderilip giderilmediğini ayrıca planların son durumu ile ilgili bilgilendirilmelerini istedi.

Dernek Başkanı İsa Kırım ve arkadaşlarını makam odasında kabul eden Sadık Kayhan birçok konuya örnekler vererek açıklık getirdi.

“AK PARTİ VE CHP İMAR KOMİSYONU ÜYELERİNİ BİLGİLENDİRDİM”

Sadık Kayhan Planlar Meclise gelmeden yaklaşık bir buçuk ay önce Ak Parti ve CHP gruplarına detaylı bilgileri verdim.  Sordukları tüm soruları orada cevaplandırdık diyerek; “ O yetmedi arkasından Ak Parti ve CHP İmar Komisyonu üyelerini hem ayrı ayrı hem de birlikte buraya davet ettik. Planlar üzerinden detaylı bilgiler verdik. Sordukları tüm soruları orada yanıtladık. Bu planın ret edilmesini gerektirecek hiçbir gerekçe bize sunulmadı. Biz bürokratız. Bizim işimiz planları tekniğine uygun şekilde yapmak. Bizim partimiz yok. O görüşmelerde ne Ak Partili nede CHP’li Komisyon üyelerinden böyle bir gerekçe bize sunulmadı. Bu bilgilendirmelerden sonra planları Meclise gönderdik” dedi.

“PARSELİ BEŞE BÖLECEK HALİNİZ YOK”

Kayhan; “Bölgesel planlarda 1/5000 lilkle 1/1000 lik arasında yüzde yüz uyum olan bir plan şu ana kadar geçmedi. Yalnız parsel bazındakiler hariç. Bunun örneği yok. Örnek olarak söylüyorum.  Yenisahra planlarında Büyükşehir’in yaptığı 1/5000 lik NİP’ de bir parsel beş tane fonksiyonda kalıyor. Parselin tam orta noktasına baktığınız zaman bir parsel 5 tane değişik fonksiyonda. Parseli beşe bölecek haliniz yok. Bunu bu fonksiyonlardan herhangi birine koymak zorundasınız.  Şimdi siz bunu 1/5000 lik planlara aykırı diye nitelendirirseniz 1/5000 lik plana aykırı bir şey çıkar. Ama mantığa ve tekniğe uygun verdiğiniz zaman bu parselle bir tane fonksiyon verilmesi gerekir.  Bir örnek daha. En önemli caddelerden bir tanesi olan Mimar Sinan Caddesi Büyükşehir planlarına işlenmemiş. Şimdi biz bunu plana işlemeyelim mi? Bunu da beş binlik planlara aykırımı bulacaksınız.  Eğer bu düzeltmemizi aykırı buluyorsanız bu abesle iştigaldir. Birçok örnek daha verebiliriz.  Zorunluluk halleri dışında planda projeye aykırı bir tek bir şey bulamazsınız. Onun için benim inancım bu planın Ataşehir Belediye Meclisinden oybirliği ile çıkacağına dairdir. Ama birçok örneğini gördüğümüz gibi yüzde yüz doğruda olsa siyasetten hayır diyebiliyorlar. Eğer siyasetten de hayır deselerde bunun sizler tarafından değerlendirilmesi gerekir” şeklinde ifade etti.

 

HABER & GÖRSEL: Ali Bal

“MSKM’DE KENDİMİ EVİMDE GİBİ HİSSEDİYORUM”

Dilek Türker – Tiyatro Ayna oyuncuları “İstanbul’un Gözleri Mahmur” adlı oyun ile Ataşehir Belediyesi Mustafa Saffet Kültür Merkezi’nde sahne aldı.

331 tiyatroseverin izlediği oyunda Dilek Türker, Atila Pekdemir, Özgürefe Özyeşilpınar, Zeynep Aslıhan İşcan, Sibel Taşçıoğlu, Cemil Sağyaşar, Samiha Uluant Ataman ve Sema Koç rol aldı.
Melisa Gürpınar’ın yazdığı, Hakan Altıner’in yönettiği oyunun müzik direktörlüğünü Selim Atakan yaparken, şarkı sözleri Melisa Gürpınar’a, besteler ise Esin Engin’e ait.

2 perde 120 dakika süren  “İstanbul’un Gözleri Mahmur”da İstanbul’un dünü, bugünü ve gönlümüzdeki yarınını konu alınıyor. “İstanbul’un Gözleri Mahmur” içinde hem gerçek İstanbul estetiği hem de umut barındırıyor. Bu müzikli oyun, 1900’lü yıllarda başlayıp, Cumhuriyet sonrası döneme hatta günümüze kadarki İstanbul’u ve bu şehrin insanını konu alıyor.

“İstanbul’un Gözleri Mahmur”da, savaşlar ve yoksullukların ardından evlerini, mülklerini terk eden Osmanlı beyleri ve hanımefendileriyle beraber; eski İstanbul kültürünün yerini yavaş yavaş farklı bir kültüre bırakması anlatılıyor.

“KÜLTÜR VE SANAT POLİTİKASI HALKLA BÜTÜNLEŞİYOR”

Oyun sonrası Dilek Türker ile kısa bir söyleşi gerçekleştirdik.
Türker daha önce 9 Aralık 2016’da “Mustafa Kemal’le Bin Gün, Latife” adlı oyun ile MSKM’de sahne aldığını hatırlatarak, “Ataşehir Belediyesi’nin kültür ve sanat çalışmalarını gerçekten tebrik edilecek kadar harika buluyorum. Son derece de ciddi çalışılıyor. Doğrusu gerek kültür sanat bülteni gerekse etkinlik tanıtımları çok iyi yapılıyor. Ataşehir seyircisi gerçekten Türkiye’de her tiyatrocunun, her sanatçının buluşmak istediği bir seyirci… Ataşehir’deki sevgi anlatılamaz, “dedi.

Türker, Ataşehir Belediyesi’nin kültür ve sanat politikasının halkla bütünleştiğine dikkat çekerek şöyle konuştu: “Özel salonlardaki fiyatların yüksekliği malum. Sanatın halkla buluşması önemli… Esas kültür politikası bu olmalı… Bu arada seçilen ürünler de çok önemli… Ataşehir’de bu seçimlerin de doğru yapıldığını düşünüyorum. Bu durum insana bir umut veriyor. MSKM’de kendimi evimde gibi hissediyorum. Bütün çalışanları başarılı buluyorum. Çok içtenler ve işlerini içtenlikle yapıyorlar. Bu da bana cesaret ve mutluluk veriyor. Tiyatrom ve kendi adıma teşekkür ediyorum.”

24 Kasım 2014 tarihinde kaybettiğimiz “İstanbul’un Gözleri Mahmur”un yazarı Melisa Gürpınar’ı hatırlattığımızda ise duygu ve düşüncelerini şöyle anlatıyor: “Bakın o kadar güzel bir soru ki bu… İçinizi çekerek sordunuz. Melisa Gürpınar’ı tanıyan birisi olmanızın verdiği bir duygu bu… Sanat insan ömrünün dışında çok uzun yıllar yaşar. Melisa da böyle sanatçılardan biriydi. Türk dilini fevkalade iyi kullanan olağanüstü bir şair, yazar, bir yurtsever ve iyi bir sanatçıydı. Bu vesileyle Ataşehir seyircisi Melisa Gürpınar’ı da tanıyacak.”

 

ROMAN MÜZİSYENLERE NOTA EĞİTİMİ VERİLİYOR

Ataşehir Belediyesi, Roman müzisyenlere nota eğitimi veriyor. Ataşehir Belediyesi tarafından Roman vatandaşlarla yapılan görüşmelerde, Romanlar belediyeden nota öğrenme talebinde bulunmuşlardı. Müzik ve enstrüman kullanımına doğal yeteneği olan Romanlar, işlerinin eğitimini de almak istediler.

Bunun üzerine Belediyenin Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından hazırlanan nota eğitimi programının ilki Ferhatpaşa Gençlik Merkezi’nde gerçekleşti.

Ataşehir ve Anadolu Yakası’nda yaşayan Romanlara kültürel haklar bağlamında disiplinli bir eğitim verilmesi amacıyla hazırlanan projede, eğitimlere yaklaşık 30 kadar Ataşehirli Roman müzisyen katılacak. 6 ay sürecek teorik ve pratik eğitimlerde; nota, şan ve perküsyon eğitimi verilecek.

Teorik eğitimlerden önce, derslere katılacak müzisyenler; klarnet, org, darbuka, def ve kanun ile mini bir konser verdiler.

İlk ders öncesi; Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Hışman, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Volkan Aslan, CHP Ataşehir İlçe Başkanı Hakkı Altınkaynak ve Roman dayanışma derneklerinin temsilcileri müzisyenlere destek verdiler.

 

MECLİSTE ŞUBAT MESAİSİ BAŞLADI

Ataşehir Belediye Meclisi Şubat ayı 1.Birleşiminde 1.Başkanvekili Sadi Özata başkanlığında toplanarak gündemdeki maddeleri görüştü.

Ataşehir Belediye meclis Şubat ayının 1.Birleşiminde gündemde bulunan 14 teklif ile 2 raporu görüştü.

Gündemde bulunan 14 teklif maddesinde 13 maddesi oybirliği ile ilgili komisyonlara havale edilmesine karar verildi.

12.Madde bulunan 200 bin TL sermayeli %100 hissesi belediyemize ait “Ataşehir Personel Hizmetleri Limited Şirketi” ünvanlı yeni bir şirket kurulması ve bu amaçla tahakkuk edecek katılım payının ödenebilmesi için bütçede tertip açılması hususuna ilişkin Mali Hizmetler Müdürlüğünün teklifi Ak Parti Grubunun ret oyuna karşı oyçokluğuyla teklif kararı olarak kabul edildi.

Yenisahra ve Çevresi ile ilgili 1/1000 ölçekli 1.Etap Revizyon Uygulama İmar Planına ilişkin İmar ve Bayındırlık Komisyonunun içinde bulunduğu iki rapor gündemde kalmasına oybirliğiyle karar verildi.

Gündemde görüşülecek başka madde kalmadığından Meclis Başkanı Sadi Özata, 07.02.2018 Çarşamba günü saat 17.00’da toplanmak üzere oturumu kapattı.

 

KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ HIZ KESMİYOR

Ataşehir Belediyesi’nin Şubat ayı için yetişkinler ve çocuklara yönelik hazırladığı kültür sanat etkinlikleri başladı.

Farklı müzik türlerini seslendiren koro ve toplulukların vereceği konserlerle birlikte; Micatone,  Sadık Gürbüz ve Erdal Güney konserleri şubat ayında Ataşehirlileri bekliyor.

Ataşehir Belediyesi MSKM Halk Müziği Korosu 10 Şubat Cumartesi günü saat 20.00’da, opera sanatçısı Sedat Sarıgül şefliğinde halk ezgileriyle dolu bir gece yaşatacak.

14 Şubat Sevgililer Günü’nde Mustafa Saffet Kültür Merkezi’nde (MSKM) saat 20.30’da başlayacak konserde; vokalde Lisa Bassenge, gitarda Boris Meinhold, klavyede Sebastian Hagen Demmin, basta Paul Kleber ve davulda Jan Burkamp’dan oluşan Micatone sahne alacak. Müzik hayatına 2000 yılında Berlin’in ünlü kulüplerinden Kurvenstar’da sahne alarak başlayan, elektronik altyapılar üstüne ekledikleri caz melodileri ve güçlü vokalleri ile öne çıkan grup, tutku dolu canlı performanslarıyla da Avrupa’nın birçok kentinde konser veren Micatone, en önemli nu-jazz gruplarından biri haline geldi.

21 Şubat Çarşamba akşamı saat 20.30’da başlayacak konserlerde usta sanatçı Sadık Gürbüz, “Umut ve Yaşam Türküleri, Turna Elinden, Sevdadır” gibi sevilen albümlerinden eşsiz türküleriyle Ataşehirlilerle olacak. Aynı gün, yaptığı film – dizi müzikleri ve besteleriyle bilinen Erdal Güney, Forantası ile MSKM’de müzikseverlerle buluşacak.

Koro ve toplulukların vereceği konserlerde ise; Semra Türel – Rengarenk Karma Müzik Topluluğu 02 Şubat Cuma saat 20.30’da Cemal Süreya Etkinlik Merkezi’nde (CSEM) Ataşehirlileri bekliyor.

Oya Aksoy ile Türk Sanat Müziği Topluluğu, 09 Şubat Cuma akşamı 20.30’da MSKM’de, Nusret Yılmaz ile Ataşehir Türk Müziği Topluluğu da 13 Şubat Salı 20.30’da CSEM’de sahne alacak.

Ersin Baykal ile Türk Halk Müziği Korosu 22 Şubat Perşembe akşamı 20.30’da MSKM’de, Fami Musiki ve Sanat Derneği ile TSM Korosu 23 Şubat Cuma 20.00’da yine MSKM’de Ataşehirlilerle buluşacak.

YETİŞKİNLER VE ÇOCUKLAR İÇİN HER DAİM TİYATRO

Tiyatro Sevi tarafından sahnelenecek, komedi oyunlarının yazarı Ray Cooney’in ustalık eseri olan Kaç Baba Kaç isimli oyun yeni yorumuyla 08 Şubat Perşembe günü, Yalçın Özden Tiyatrosu tarafından Aşk’ı Seçtik isimli oyun ise 28 Şubat Çarşamba günü saat 20.30’da MSKM’de sanatseverlerle buluşacak.

Çocuk tiyatroları kapsamında ise Tiyatro Minerva tarafından “Kayıp Sayfa”Tiyatro Kupala tarafından “Mutlu Şarlo”Fabrika Sanat tarafından“Tatlı Rüyalar”Tiyatro Düş’üm tarafından “Kralın Ülkesi”İstanbul Moda Çocuk Tiyatrosu tarafından “Süper Kahramanlar Karlar Ülkesinde”ve Tiyatro Pan tarafından “Üreten Köy Müzikali” Şubat ayında çocuklarla buluşacak.

Hafta sonlarını daha keyifli hale getiren pazar sohbetleri bölümünde; 18 Şubat Pazar günü saat 15.00’da Neşet Ertaş Kültürevi’nde Yazar Mario Levi ile “İstanbul” üzerine gerçekleştirecek ve moderatörlüğünü Elif Tanrıyar’ın yapacağı söyleşi tüm Ataşehirlileri bekliyor.

25 Şubat Pazar günü saat 15.00’da Ferhatpaşa Gençlik Merkezi’nde; Can Sungur, Ömercan Güldal, Cevdet Canver, Can Türkdoğan’dan oluşan Geekyapar Ekibi; sinema, kültür-sanat ve bunları akıllıca tüketmek konusundaki ürettikleri Youtube içeriklerini tartışmak için dinleyicilerle bir araya gelecek.

Şubat ayı anma programında ise; yaşam mücadelesi ile bu ülkenin aydınlık geleceğine değer katan usta yazar, şair ve gazeteci Sabahattin Ali’yi konu alan,“Sabah Yıldızı Sabahattin Ali” isimli belgesel 24 Şubat Cumartesi günü saat 19.00’da MSKM’de Ataşehirlilerle buluşacak.

DÜŞTEPE ETKİNLİKLERİ SÜRÜYOR

Düştepe Oyun Müzesi etkinlikleri kapsamında düzenlenecek yetişkinlere yönelik gösterilerde; hayatından kesitlerin yer aldığı hikâyeleri esprili bir dille seyirciyle paylaşan oyuncu Okan Çabalar tek kişilik gösterisi ile 09 Şubat Cuma günü saat 20.30’da Düştepe Oyun Müzesi sahnesinde olacak.

Düştepe’ye gelecek çocuklar ise, 10 Şubat Cumartesi saat 13.00’da Özgür Abi ile bir zaman tünelinden geçerek, tarihimizin ve kültürümüzün gerçek kahramanları ile tanışmak üzere yola çıkacaklar. Çocuk tiyatrolarında 17 Şubat Cumartesi saat 16.00’da “Bir Bavul Masal”, 24 Şubat Cumartesi saat 13.00 ve 14.00’daki iki seansta ise “Kardan Adam” isimli oyunlar sahnelenecek.

 

ŞEHİTLER İÇİN MEVLİT OKUNDU

Ataşehir Kaymakamlığı ve Ataşehir Muhtarlar Derneği’nin ortak kararı ile 15 günde bir ayrı bir mahallenin Cami’sinde Şehitler için Kuran-ı Kerim Tilaveti okunmaya devam ediliyor.

Bugün Ataşehir Mimar Sinan Mahallesinde bulunan İbrahim Ethem Camisinde Şehitler için Kuran-ı Kerim okundu. Kuran-ı Kerim okunmadan önce mahalle halkının katıldığı kısa bir toplantı gerçekleşti.

Ataşehir Kaymakamlığının öncülüğünde gerçekleşen Şehitler için Kuran-ı Kerim okuma programına Ataşehir Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Selma Özkaya, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Seyfi Güneysu,  İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhammet Ercik, İlçe Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürü Dursun Kırış,  Kızılay Derneği Ataşehir Şube Başkanı Rahman Baki, Yeni Çamlıca Muhtarı Fazlı Sarısoy, Esatpaşa Muhtarı Turan Kızıldaş, Ferhatpaşa Mahalle Muhtarı ve Ataşehir Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Uzun, Mevlana Mahallesi Muhtarı Recep Ali Kantarcı, İçerenköy Mahallesi Muhtarı Ayhan Öztürk, Kayışdağı Muhtarı Kadir Yılmaz ile mahalleden vatandaşlar katıldı.

Ev sahibi Mimar Sinan Muhtarı Şahin Acar konuklarını selamlayarak; “Bu ayki toplantının evsahipliği bize nasip oldu. Bu toplantıdan sonra aziz şehitlerimiz için Kuran-ı Kerim okutulacak. Allah şehitlerimize rahmet eylesin.  Zaman ayırıp mahallemizi ziyaret ettiğiniz için tekrar teşekkür ediyorum” dedi.

Ataşehir Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu Allah Şehitlerimize gani gani rahmet eylesin diyerek yaptığı kısa konuşmasında; “ Bu güzel programımızı sürdürmek istiyoruz.  Uyuşturucu ile ilgili bir toplantıdan çıkarak buraya geldim. Bu bölgede konuşacağımız en önemli konuları masaya yatırdık. Vatandaşlar olarak sizler ve bizler muhtarlarımızla birlikte memleketimize hizmet etmeye devam edeceğiz.  Bu toplantıya vesile olan mahalle muhtarı Şahin Acar’a siz değerli mahallelilere ve toplantıya katılan diğer mahalle muhtarlarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Bir soru üzerine Kaymakam Zafer Karamehmetoğlu, şu an hedef kitlemiz çocuklarımızı bu uyuşturucu tacirlerinden uzak tutmak için çaba sarf etmektir. Bunun içinde çeşitli aktiviteler yapmak gerekir. Her kes kendi alanında belli çalışmalar yürütürse anca bunu önleyebiliriz vurgusunu yaptı.

Konuşmaların ardından cemaatin namaz kıldığı alana gelen protokol ve beraberindekiler burada şehitler için okunan Kuran-ı Kerim tilavetini dinlediler ve dua ettiler.

 

HABER & GÖRSEL : Ali Bal

İLK KEZ ATAŞEHİR’DE UYGULANIYOR

Ataşehir’de geri dönüşebilen tüm atıklar kaynağında ayrı toplanırken, her atık grubu için özel çalışmalar ve kampanyalar da devam ediyor.

Bu çalışmalar kapsamında kalitesinden hiçbir şey kaybetmeden yüzde 100 geri dönüşebilen tek malzeme olan atık camlar, kaynağında ayrı toplanarak geri dönüşüme kazandırılıyor.

Ataşehir Belediyesi ve Şişecam Çevre Sistemleri A.Ş işbirliğiyle yapılan camın geri dönüşümüne yönelik çalışmalarda Ataşehir’deki her mahallenin cadde ve sokaklarına kullanımın yoğunluğuna göre dağıtılmış toplamda 275 cam kumbarası bulunuyor.

Ataşehir’de cam atıkların kaynağında ayrı toplanmasından sorumlu yüklenici firma Özen Cam Geri Dönüşüm tarafından ilçedeki kumbaralar periyodik olarak tek tek kontrol edilerek dolan kumbaraların boşaltımı sağlanıyor. Ancak kumbarada toplanan cam atığı miktarları kesin sonuçlarla bilinememekteydi ve yaklaşık olarak hesaplanmaktaydı.

İnsana dayalı olmayan bir şekilde kumbaraların takibi, doluluk oranı ve verimlilik tespitini anlık (online) yapabilmek için “kumbara takip sistemi (KTS)” adı verilen sistem ilk kez Ataşehir’de uygulanarak, atık cam kumbaralarına sensörler takıldı.

Kumbara takip sistemi, cam kumbaraların; lokasyonunu harita üzerinde görebilmeyi, kumbaraların çalınması ve yerinin değişmesi halinde takip edilebilmesini, kumbaraların doluluk oranını günlük ve anlık takip edebilmeyi hedefliyor.

Bu sayede cam atık toplanma verimliliğinin ölçülmesi, dolan kumbaraların toplayıcı firma tarafından zamanında boşaltılıp, boşaltılmadığının takip edilmesi, güncel ve geriye dönük karşılaştırmalı raporların görünebilmesi ile grafik ve rakamsal olmak üzere raporlar çıkarılması sağlanacak.

Sistem nasıl çalışıyor

Cam kumbaraların içindeki sensör, günde 2 kez içerideki doluluk oranını ve cam atık ağırlık miktarını ana merkeze iletiyor ve yönetim paneli aracılığıyla tüm kumbaraların son durumları anlık olarak görünüyor. Dolan kumbaralar için yazılım otomatik olarak; toplayıcıya en uygun güzergahı çıkartırken, uyarılar yollar ve trafik durumuna göre navigasyon haritasını veriyor. Böylece personel ve araç yakıtı gibi avantajlar elde edilerek, sistematik bir toplanma modeli sağlanıyor.

Her bir cam kumbarasında toplanan cam atığı miktarı ağırlık olarak raporlanırken, verimsiz bölgeler ve ek kumbara ihtiyacı olan bölgeler de rapor ve haritalama ile gösterilecek.

 

SOSYAL DONATILI YARI KAPALI PAZAR ALANI

Esatpaşa ve Örnek mahallelerinde “Yarı Kapalı Pazar Alanı” hayata geçiyor. Ataşehir Belediyesi tarafından toplam 20 bin metrekare alan üzerine hazırlanan projede, 6 bin metrekareye yarı kapalı pazar alanı kurulacak. Örnek Mahallesi’nde bulunan kapalı pazar alanı genişletilerek Esatpaşa Mahallesi’nde yapılacak kapalı pazar alanıyla bir bütün haline getirilecek.

Membran çatı örtüsüyle yapılacak yarı kapalı pazar alanında, vatandaşlar yaz ve kış aylarının hava şartlarından etkilenmeden alışverişlerini rahatça yapabilecekler. Bu projeyle bazı vatandaşlar için alışverişin tek ve vazgeçilmez adresi olan pazar alanları, kışın kar ve yağmurdan, yazın ise güneşten korunacak.

Ataşehirliler, yarı kapalı pazar alanında kurulacak semt pazarında sebze, meyve, kıyafet, ayakkabı ve aksesuar gibi ürünlere uygun fiyatlara ulaşabilecek, ihtiyaçlarını konforlu, düzenli ve temiz bir şekilde karşılayabilecekler.

Ataşehirlilerin daha çağdaş bir hizmet alabilmesi amacıyla pazar alanının yanında, otopark, kafeterya, teras alanı, yürüyüş parkuru, çocuk oyun alanları ve dinlenme alanları da olacak. Kapalı Pazar alanında alışverişlerini yapan Ataşehirliler, yorgunluklarını alanın içerisinde yer alan kafeteryada giderebilecekler

 

SARIMADEN; “SİYASETİN DIŞINDA BİR ŞÖLEN OLACAK”

Kısa adı “AYEDER” olan Anadolu Avrupa Yakası Erzincanlılar Derneği düzenlediği kahvaltı organizasyonuyla bu hafta 8 köy dernek başkan ve yöneticilerini ağırladı. Kahvaltıda konuşan AYEDER Başkanı Gürsel Sarımaden; “ Birlik ve beraberliği önemsiyoruz. Bu tür organizasyonlarla bunu pekiştirme gayreti içindeyiz. Ayrıca 18 Şubat Pazar günü bir şölenimiz var. Geçen sene olduğu gibi bu senede siyasetin dışında bir şölen olacak. Siyaseti işin içine karıştırmayacağız” dedi.

Yaklaşık 3 aylık bir dönem için de yaptıkları bu organizasyonla 85 dernek başkan ve yöneticilerini kendi mekânlarında ağırlayarak birlik ve beraberliğin pekiştirilmesi, acıların ve sevgilerin paylaşılması açısından önemli bir ilerleme kaydedildiği belirtildi.

AYEDER’in bu hafta verdiği kahvaltıda, Çayırlı İlçesinden; Yeşilkaya ve Eşpınar, Refahiye İlçesinden; Söğütlü, Çukurçınar, Bektaşlı, Şahverdi ve Eski Konak, Ilıç İlçesinden; Kuruçay köylerinin dernek başkanları ve üyelerini ağırladı.

“10 HAFTADA 85 DERNEK BAŞKAN VE ÜYELERİNİ KAHVALTIDA AĞIRLADIK”

Birlik ve beraberliğin pekişmesi için verilen kahvaltıda oluşan sıcak sohbet sonrası konuşan AYEDER Başkanı Gürsel Sarımaden; ” 10 haftadır İki ilçe derneğimiz hariç 85 köy derneği ile birlikte burada kahvaltı yaptık. Erzincan öyle yâda böyle bir araya geldi.  Tüm ilçelerin dernekleri var ve Erzincanlılar artık federasyonları kurmak üzere. Artık son aşamasıda bir konfederasyon çalışması da yürütülmek üzere. Burada yaptığımız kahvaltıya ilçelerden ikişer köy derneği ve bir ilçe derneğini davet ediyoruz.  Bu vesile ile birbirimizle tanışıyor ve kaynaşıyoruz. Akraba olup da burada görüşen ve tanışanlar var. Burada yeni dostlukları ve samimi yaklaşımları görüyoruz. Erzincanlıların bir araya gelerek acılarını ve sevgilerini paylaştıklarına vesile olduğumuzu burada yaşayarak görüyoruz” dedi.

“GÜÇLÜ BİR ERZİNCAN GENÇLİĞİ GELİYOR”

Birlik ve beraberlikten öte bir düşüncelerinin olmadığını ve bu duruşumuzdan vazgeçmeyeceğiz diyen Sarımaden; “ Güçlü bir gençlik örgütü geliyor. Gençlik yapılanmasına önem veriyoruz. Önümüzdeki günlerde yapılanma tamamlanarak kendini gösterecek.  Bu gençler her ilçeden gençleri de aralarına alarak bir Erzincan gençliği olarak güçlü bir yapılanma ile hizmet vereceklerdir.  Biz her zaman gençlerimizin, kadınlarımızın yanında olacağız. Dernek başkanlarının kadınlardan seçilmesi gibi tavsiyelerimiz oluyor.  Artık dernek başkanlarının gençlerden olması daha aktif, kadınlardan olması da daha bir çalışma çabası içinde olacaklarına inanıyorum. Bunların değerlendirilmesi gerekir” diyerek derneklere tavsiyelerde bulundu.

“AYEDER’İ OKULLARA SOKMAYIN DESELER DE GİRMEYİ BAŞARDIK”

Eğitime verdikleri desteklerden söz eden Sarımaden; “ Erzincan’da girmediğimiz okul sayısı az. AYEDER’i okullara sokmayın deseler de, engellemeye çalışsalar da ona rağmen okullarımıza girmeyi başardık. Öğrencilerimizin ihtiyaçlarını karşıladık.  Karşılamaya da devam edeceğiz. Çok duyarlı bir Milli Eğitim Müdürü ve ilçe Milli Eğitim Müdürlerimiz var.  İrtibat halindeyiz. Birlikte çalışıyoruz. Yardımsever dostlarımız ve iş adamlarımızın bu yardımlarda büyük katkıları var. Demek ki fesatlık düşünmeyince çok güzel şeyler ortaya çıkıyor” diye konuştu.

“AYIRIM YAPMADAN YARDIM VE DESTEKLERİMİZ DEVAM EDECEKTİR”

AYEDER’i tanıtmaktan ziyade iş yapmayı hedefledik diyen Sarımaden; “Derneği büyütmeye ve dernekçilere sahip çıkmayı, dernekçilerle bir araya gelerek eksikleri tamamlamayı, birde Erzincan köy ve ilçe derneklerinin kaynaşmasını sağlamak öncelikli hedefimiz.  Bu yönde çabalarımız devam ediyor. Her şey Erzincan için dedik ve Erzancan’lı tüm siyasetçilerimize destek çıktık. Bundan sonrada ayırım yapmadan desteklerimiz devam edecektir” şeklinde ifade etti.

“SİYASETİN DIŞINDA BİR ŞÖLEN OLACAK”

Sarımaden; “18 Şubat Pazar günü Şölenimiz var. Birçok sanatçımızla irtibat kurduk. İrtibat halinde olduğumuz 29 sanatçımız Erzincanlı. Ayrıca birde AYEDER Erzincan koromuz var. Geçen sene olduğu gibi bu senede siyasetin dışında bir şölen olacak. Bu konuda her Erzincanlı kendine düşen sorumluluğun bilincinde hareket etmelidir”  şeklinde konuştu.

Sarımaden konuşmasının ardından kahvaltıya katılan dernek başkanlarını tanıtarak onların görüş ve düşüncelerini dile getirmelerini istedi. Dernek başkanları da kendilerini ve birlikte geldikleri yönetim kurulu arkadaşlarını tanıtarak, birlik ve beraberlik adına AYEDER’in bu organizasyonunu önemsediklerini, Erzincan ve Erzincanlılar için her türlü katkıyı sunacaklarını vurguladılar.

 

HABER & GÖRSEL: Ali Bal

“İKBAL” ATAŞEHİR’DE

Damak tadını sevenler için yeni bir mekân özelliğini taşıyan “İkbal” açılışını gerçekleştirerek hizmet vermeye başladı.

96 yıllık bir marka olan “İkbal” 32’inci şubesini Ataşehir’de açtı. Organik ve sadece kendi mamullerinin kullanıldığı yeme içme mekânında, müşteri memnuniyeti öncelikli olarak hedeflenmektedir.

Zengin kahvaltı çeşitleri ve yemek türleri ile hizmet verecek olan “İkbal” güler yüzlü personeli ve nezih mekânıyla müşterilerini ağırlamaya hazır.

Açılış; Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Selahattin Süleymanoğlu, İkbal Grup Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Evren, CHP Ataşehir İlçe Başkanı Hakkı Altınkaynak, Ataşehir Belediye Meclis1 1.Başkanvekili Sadi Özata, İlçe Emniyet Müdürü Oğuz Kaan, Yenişehir Mahallesi Muhtarı Mustafa Arı ile dost ve akrabaların katılımıyla gerçekleşti.

Mekân sahibi Serhat Özyağmur vereceğimiz hizmette başında müşteri memnuniyeti bizim için önemlidir diyerek şunları söyledi: “ Buraya gelen müşterilerimize ikram edeceğimiz kahvaltı ve sulu yemek çeşitlerimiz var. Ürünlerimiz taze, doğal, özenle ve zevkle tüketilebilecek kalitededir. Örneğin, ekmek kadayıfında asla glikoz kullanmıyoruz. Şeker pancarından üretilmiş tatlandırıcıları kullanıyoruz. Kaymağımız manda kaymağıdır. Katkı maddesi yok. Ömrü kısadır. Onun için hafta iki kez sevkiyat yaptırıyoruz. Etleri asla dondurmuyoruz. Gelen etleri özel geliştirdiğimiz ortamlarda saklıyoruz. Tüm mamullerimiz taze ve doğal olarak Afyon’dan geliyor.”

 

İRTİBAT ADRESİ: Atatürk mahallesi Ataşehir Bulvarı Ata 4-1 Plaza 16B Ataşehir

İRTİBAT TEL    : 0216 456 80 81

GÖRSEL & HABER: Ali Bal

 

NAZIM HİKMET ATAŞEHİR’DE ANILDI

Hayata dair ne varsa şiirlerinde ince ince işleyen Büyük Şair Nazım Hikmet, 116. doğum gününde Ataşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “Nazım Hikmet’i Anma Gecesi” etkinliğiyle Ataşehir’de anıldı.

Şair Dedocan Luvi’nin sunumuyla Eşber Yağmurdereli, Orhan Alkaya, Suna Aras, Hamit Demir, Özgür Öztibet, Taylan Özgür Alkan, Grup Cemat-i Cem, Kemal Kaya, Doğu Değerli, Hasan Kocamanoğlu, Aydın Çakmakkaya, Cem Çelebi, Burcu Koçyiğit Bülent, Elif Naz Kaya, Lara Alpay gibi sanatçıların ve yazarların sahne aldığı gecede unutulmaz şair türkülerle, şiirlerle bir kez daha hatırlandı.

Mustafa Saffet Kültür Merkezi’nde düzenlenen anma etkinliğine Ataşehir Belediye Başkan Yardımcıları Hüseyin Hışman ve Sadık Kayhan, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Volkan Aslan ile çok sayıda davetli katıldı.

Hüseyin Hışman yaptığı konuşmada, “Mücadele, özlem, sevgi ve en güzel memleket şiirlerini satırlara döken Nazım Hikmet için, bu akşam sizlerle bir arada olmaktan büyük onur duyuyorum. Çağdaş Türk şiirinin en önemli isimlerinin başında saydığımız Nazım Hikmet, yalnızca Türkiye’de değil tüm dünyada derin yankı uyandıracak bir edebi güce sahip olmuştur. Mavi gözlü devi, bu akşam türkülerle ve şiirlerle bir kez daha özlemle anıyoruz”  dedi.

Gecede Nazım Hikmet’in 116. doğum günü için pasta kesilirken, anma programına katılanlara Ataşehir Belediyesi tarafından plaket takdim edildi.

 

 

PLANLAR ASKIYA ÇIKTI

Kayışdağı ve İnönü mahallelerinin 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planları askıya çıkmıştır.

Planlar, 15.01.2018- 13.02.2018 tarihleri arasında bir ay süreyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi Planlama Müdürlüğü’nde askıda kalacaktır.

Bilgi almak için İBB Planlama Müdürlüğü’ne veya Ataşehir Belediyesi Plan ve Proje Müdürlüğü’ne başvurabilirsiniz.

Gerekli itirazlar, İBB Planlama Müdürlüğü’ne yapılmaktadır

 

“İYİ Kİ GELDİNİZ, GÖNÜLLERİMİZİ ISITTINIZ”

İç İşleri Bakanlığı’nca yürütülen  “Biz Anadoluyuz” projesi kapsamında, ülkenin doğusu ile batısı, kuzeyi ile güneyi arasında var olan kardeşlik bağların güçlendirilmesi, Doğu ve Güneydoğu Bölgelerimizde yaşayan öğrencilerin daha önce hiç gitmedikleri şehirlerde farklı kültürlerini, tarihi ve doğal güzelliklerinin tanıtılması, sosyal barışa, kardeşlik ve huzura katkı sunması, kültürel değerlerin yanı sıra ortak değerlerin paylaşılması hedeflenen proje kapsamında Diyarbakır Sur İlçesinden gelen öğrenciler Ataşehir’de ağırlandı.

Proje kapsamında Ataşehir’de ağırlanan çocuklara hitaben konuşan Ataşehir Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu, projenin önemine vurgu yaparak; “İyi ki geldiniz, gönüllerimizi ısıttınız” dedi.

Ataşehir Belediyesinin katkılarıyla düzenlenen organizasyon kapsamında, Ataşehirli çocuklar ile Diyarbakır’dan İstanbul’u ziyarete gelen 11-14 yaş arası toplam 300 çocuk 3 gün boyunca İstanbul’u gezecekler. Bu organizasyonun bir parçası olarak  Silence Otel’de düzenlenen öğle yemeğine gelen çocuklar davul zurna ile karşılanarak salona alındılar.

Koordinatörlüğünü İhsan Kurşunoğlu Ortaokul Müdürü Hüseyin Özaslan ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Gülcan İzci’nin yaptığı organizasyona; Ataşehir Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu, Ataşehir Belediye Başkan Vekili İlhami Yılmaz, İlçe Emniyet Müdürü Oğuz Kaan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican, birim ve şube müdürleri, konuk öğrenciler ile onları misafir eden öğrenciler katıldı.

Kaymakam Zafer Karamehmetoğlu ve beraberinde protokol ile salonda bulunan misafir öğrencilerle ilgilenerek onlarla sohbet ettiler.

ASLINDA UZAK OLAN SADECE MESAFELER”

Diyarbakır öğrenci kafilesinden sorumlu öğretmen Esra Uçaman, gösterilen ilgiden memnun olduklarını ifade ederek; “Biz Anadoluyuz projesi kapsamında Diyarbakır’dan gelen çocuklarımıza kapılarınızı açarak ekmeğinizi ve sıcak yuvanızı bizlerle paylaştınız. Bizler yaklaşık 1400 Km. uzaktan tarihi surların kenti Diyarbakır’dan buraya gelmiş olmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Bugün bizi samimi ve sıcak duygularla karşılamanız şunu gösterdi ki aslında uzak olan sadece mesafeler. Aslolan gönül birlikteliğimiz. En güzel duygularımızla sizleri selamlarken misafirperver bir ülkenin evlatları olarak bizlerde sizleri en kısa zamanda memleketimizde ağırlamaktan şeref duyacağız” diyerek bu projeye katkı sunanlara teşekkür etti.

“GÖNÜL KAPIMIZ HR DAİM SİZLERE AÇIK OLACAKTIR”

Diyarbakır’dan gelen öğrencileri ve onları konuk eden öğrencilere teşekkür eden İlçe Milli Eğitim Müdür Ertuğrul Bilican; “ Diyarbakır’dan gelen öğretmen arkadaşımız kapılarınızı açtınız dedi. Aslında biz sizlere gönül kapımızı açtık ve her daim açık olacaktır. Bunun böyle bilinmesini istiyorum. Memleketimizin doğusuyla, batısıyla, kuzeyi ve güneylisiyle biz bir bütünüz.  Aslında yüreklerimiz bir. Birlikte düşünme, birlikte yaşama, birlikte hissetme duygularımızı pekiştirebilmek için zaman zaman birbirimizi ziyaret etmemiz gerekiyor. Bu ziyaretlerde kardeşlik bağlarının güçlendirilmesi gerekiyor. Yanınızda sizleri misafir eden öğrencilerle kuracağınız kardeşlik ve dostluk bağı çok daha uzun sürecek birliğimize, beraberliğimize ve bütünlüğümüze katkı sunacağına inanıyorum. Bizde Diyarbakır’a gelip kapınızı çaldığımızda inanıyorum ki sizde gönül kapılarınızı bizlere açmış olacaksınız. Bu projedeki hedefimiz bu” ifadelerini kullanarak bu organizasyonda görev mesai arkadaşlarıma ve Ataşehir Belediyesine katkılarından dolayı teşekkür ederim dedi.

“KURACAĞINIZ DOSTLUK KÖPRÜLERİ DİĞER ARKADAŞLARINIZA DA ÖRNEK OLSUN ”

Bu salonu dolduran, geleceğimizi inşa edecek olan siz genç kardeşlerim, Ataşehir’e hoş geldiniz diyerek konuşmasına başlayan Ataşehir Belediye Başkan Vekili İlhami Yılmaz; “ Bu projeyle birlikte yeni kardeşlik köprüleri inşa edilecek ve ortak kültürel değerlerimizin gözlemleri için önemli bir fırsat olacaktır.  Bu köprüler öyle sıradan köprüler değildir. İki dev kıtayı birbirine bağlayan geçitlerdir. Ziyaret edeceğiniz ve gezeceğiniz yerlerle ilgili çok anı biriktirin, fotoğraf çekin. Dostluk kurun. Kurduğunuz dostluk köprüleri diğer arkadaşlarınıza da örnek olsun. Bu duygu ve düşüncelerle projede emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunarım”  şeklinde konuştu.

“İYİ Kİ GELDİNİZ, GÖNÜLLERİMİZİ ISITTINIZ”

Son olarak konuşan Ataşehir Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu, bugün Ataşehir’in mutlu günlerinden birini yaşıyoruz. Bu mutluluğumuza vesile olan bu kardeşlerimize hoş geldiniz diyerek ;          ” Gönül köprülerini kurma adına, gönüllerimizi coşturmak adına, sevgi ve kardeşliğimizi, muhabbetimizi, dostluğumuzu, arkadaşlığımızı, birlik ve beraberliğimizi ifade etmek adına böyle bir proje hayatta geçirildi. Bu proje kapsamında bugün 300 kardeşimiz bizlere misafir.  İstanbul’u gezecekler, tanıyacaklar. İstanbul tarihi kültürüyle, doğasıyla, deniziyle, insanıyla, sosyal yaşantısıyla Türkiye’nin önemli bir kenti. Umarım bu güzel şehirde güzel vakitler geçireceksiniz. Gelen misafirlerimizi konuk eden ailelere ve çocuklarına teşekkür ederim. İnşallah kardeşlikleri ilelebet devam edecektir.  Ataşehir ayağında projemize destek veren, misafir çocukları hediye ile ödüllendiren, Belediye başkanımıza ve yetkililerine, organizasyonda yer alan başta Milli Eğitim Müdürümüz olmak üzere tüm ekibine ve Diyarbakır’dan koordine edip öğrencileri buraya getiren öğretmen arkadaşlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz, teşekkür ediyoruz. İyi ki geldiniz, gönüllerimizi ısıttınız” dedi.

Ataşehir belediyesinin çocuklara hazırladığı armağanları kendilerine görevliler tarafından masalarında teslim edildi.

Yemekten sonra davul zurna eşliğinde Diyarbakır oyun havalarıyla halaylar çeken öğrenciler gönüllerince eğlendi.

 

HABER & GÖRSEL: Ali Bal

 

11 MAHALLEDE ALTYAPI ÇALIŞMASI YAPILIYOR

Ataşehir Belediyesi’nin ilçenin bozulan altyapısını yenileme çalışmaları ara vermeden devam ediyor. Fen İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerin İlçenin muhtelif bölgelerinde yürüttüğü çalışmalarda; yeni yol inşası, tretuvar, asfalt yama, taş kaplama tamiratı, kaldırım imalatı, istinat duvarı yapımı, bordür ve duvar imalatı, yağmursuyu kanalı, yol bakım ve onarım ile çevre düzenleme çalışmaları yapılıyor.

Vatandaşların talep ve şikâyetleri dikkate alınarak Ataşehir’in tüm mahallelerinde belirlenen program dâhilinde; zamanla aşınmış, çukurlaşmış, araç geçişlerinde kazalara neden olabilecek yollarda asfalt yenileme çalışmaları sürdürülüyor.

Ataşehir’in sokaklarını ve caddelerini yeni bir vizyona kavuşturan Ataşehir Belediyesi, Atatürk Mahallesi Meriç Caddesi’nde başlattığı uygulamayı tüm Ataşehir’e yayıyor. Yaya yolu, bisiklet yolu, araç yolu ve aydınlatmaları yenilenen, otopark ve kent mobilyaları eklenen, bitkisel peyzaj düzenlemeleri de yapılan Meriç Caddesi’ndeki bu uygulama Örnek Mahallesi Ercüment Batanay Caddesi’nde devam etti.

Araç sürücülerinin ve yayaların yoğun şikâyeti üzerine yürürlüğe giren projenin hayata geçmesiyle, gerek caddeler gerekse çevreleri çağdaş bir görünüme ve düzene kavuşuyor. Tüm Ataşehir’e yayılacak bu uygulama, altyapı çalışmaları tamamlanan diğer mahalleler de sürecek.

68 BİN 250 TON ASFALT DÖKÜLDÜ

2017’de sürdürülen yol bakım çalışmaları kapsamında toplam 68 bin 250 ton asfalt döküldü. 8 bin 600 metrekare parke yol kaplama yapılırken 2 bin 300 metrekare tretuvar kaplama döşendi. 210 metre istinat duvarı yapılırken, 15 bin 521 metre stone art kaplama, bin 849 adet ızgara yerleştirme ve 8 bin 187 metre yağmursuyu kanalı yapıldı.

MAHALLE MAHALLE ÇALIŞMALAR

Ocak ayının ikinci haftasında devam eden mevcut çalışmalar kapsamında ise; Esatpaşa Mahallesi’nde Kalebaşı Sokak’ta taş kaplama tamiratı, Dr. Fazıl Küçük Sokak’ta kaldırım tamiratı ve asfalt yama tamiratı yapılıyor. İçerenköy’de Adem Sokak, Ekrembey Sokak ve Kolçak Sokak’ta bordür tretuvar tamiratı,  Küçükbakkalköy Söğüt Sokak’ta asfalt yama tamiratı sürdürülüyor. Ferhatpaşa ve Mevlana mahallelerinde asfalt yama tamiratı için genel tarama düzenlenirken, Mevlana Mahallesi Alper Sokak ve Dr. Sadık Ahmet Sokak’ta bordür tretuvar tamiratı, Yeni Çamlıca’da Dursun Bey Caddesi’nde asfalt yama tamiratı yapılıyor. Örnek Mahallesi’nde Somuncu Baba Sokak, Yenisahra Mahallesi’nde Fatih Caddesi’nde ise kaldırım tamiratı devam ediyor.